• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sienna Miller

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Nylon – handlowa nazwa poliamidów stworzonych przez firmę DuPont obecnie produkowanych przez firmę Invista, która jest częścią koncernu chemicznego Koch Industries. Są to syntetyczne polimery zawierające grupę amidową służące m.in. do wytwarzania włókien syntetycznych o bardzo dużej wytrzymałości na rozciąganie i łatwo dającego się barwić. Stosowany jest przede wszystkim do produkcji dzianin, tkanin, lin i żyłek a także, ze względu na doskonałe właściwości mechaniczne, do panewek łożysk, kół zębatych itp.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Sienna Rose Diana Miller (ur. 28 grudnia 1981 w Nowym Jorku w USA) – angielska aktorka.

  Rodzina[edytuj kod]

  Urodzona w Nowym Jorku Sienna jest córką amerykańskiego bankiera Edwarda Millera i angielskiej modelki Josephine Miller. Ma siostrę Savannah oraz przyrodnie rodzeństwo: dwóch braci Stephena i Charlesa oraz siostrę Natashę. Gdy Sienna miała rok, jej rodzina przeniosła się do Londynu. Większość swojego życia Miller spędziła w Anglii i posiada dwa obywatelstwa - amerykańskie oraz brytyjskie. Obecnie jest zaręczona z angielskim aktorem Tomem Sturridge'm, z którym ma córkę Marlowe.

  Vanity Fair – amerykańskie czasopismo poświęcone kulturze, polityce, życiu gwiazd i modzie, wydawane przez Condé Nast Publications. Nazwę pisma tłumaczy się jako "targowisko próżności".30. rozdanie nagród Złotych Malin za rok 2009, odbyło się 6 marca 2010 roku w Hollywood w Barnsdall Gallery Theatre, tradycyjnie na dzień przed Oscarową galą.

  Kariera[edytuj kod]

  Już od najmłodszych lat znana była ze swoich ekscentrycznych wyczynów. Znudzona nauką tańca, śpiewu i aktorstwa w szkole dla dziewcząt w Heathfield, ganiała nago po boisku i flirtowała ze szkolnym ogrodnikiem. Ukończyła szkołę i wróciła do Nowego Jorku, gdzie zaczęła naukę w tej samej uczelni co matka – Instytucie Lee Strasberga.

  Inspektor Eddie (ang. Keen Eddie, 2003) – amerykańsko-brytyjski serial kryminalny nadawany przez stację Fox Broadcasting Company od 6 czerwca do 24 lipca 2003 roku. W Polsce emitowany był na kanałach TVN Siedem i Comedy Central.Vogue – amerykański magazyn skierowany do kobiet, wydawany od końca XIX wieku do dziś. Dotyczy mody, życia gwiazd, lecz zawiera także artykuły z dziedzin sztuki, polityki. Przez wielu jest uważany za najważniejsze kobiece pismo w świecie mody i modelingu.

  Wystąpiła w kilku nowojorskich sztukach. Widzowie zapamiętali ją jednak jako humorzastą współlokatorkę Inspektora Eddiego w serialu o tym samym tytule. Największą popularność przyniósł jej udział w remake'u Alfiego z 1966. Później wystąpiła w Casanovie z Heathem Ledgerem, gdzie zagrała pisarkę Francescę Bruni. W roku 2006 do amerykańskich kin wszedł film pt. Factory Girl, który sprawił, że Sienna dołączyła do elity "gwiazd młodego pokolenia". W filmie wciela się w postać Edie Sedgwick – muzy Andy'ego Warhola. Miller pojawiała się na okładkach takich magazynów jak Vogue, Harpers Baazar, I-D, W Magazine, Nylon, Esquire czy Vanity Fair. W 2004 i 2005 roku została uznana za jedną z najlepiej ubierających się gwiazd. Laureatka Złotej Maliny 2009 za film G.I. Joe: Czas Kobry dla najgorszej drugoplanowej aktorki.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Filmografia[edytuj kod]

 • 2015: High-Rise jako Charlotte Melville
 • 2015: Black Mass jako Catherine Greig
 • 2014: Foxcatcher jako Nancy Schultz
 • 2014: Snajper jako Taya Renae Kyle
 • 2013: Wymarzony jako Sarah
 • 2012: Yellow jako Xanne
 • 2012: Two Jacks jako Diana
 • 2012: Just Like a Woman jako Marilyn
 • 2012: Dziewczyna Hitchcocka (The Girl) jako Tippi Hedren; film TV
 • 2009: G.I. Joe: Czas Kobry jako Baronowa
 • 2008: Granice namiętności jako Caitlin MacNamara
 • 2007: Gwiezdny pył (Stardust) jako Victoria
 • 2007: Interview jako Katya
 • 2007: Zakochana na zabój (Camille) jako Camille
 • 2006: Factory Girl jako Edie Sedgwick
 • 2005: Casanova jako Francesca Bruni
 • 2004: Alfie jako Nicky
 • 2004: Przekładaniec (Layer Cake) jako Tammy
 • 2003-2004: Inspektor Eddie jako Fiona Bickerton
 • 2001: Przypadkowa narzeczona jako Sharon
 • Przypisy

  1. "Leveson Inquiry, Transcript of Morning Hearing 24th November 2011" (ang.). levesoninquiry.org.uk. [dostęp 2012-07-10]. str. 5
  2. "SIENNA MILLER:B-day Girl\ Factory Girl" (ang.). matchflick.com. [dostęp 2013-08-11].
  3. "Jeremy Clarkson interviews Sienna Miller our Reasonably Priced Star". (ang.). topgear.com. [dostęp 2015-01-19].
  4. "Sienna Miller names daughter Marlowe Ottoline Layng" (ang.). azcentral.com. [dostęp 2012-07-12].

  Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Sienna Rose Miller w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Sienna Rose Miller w bazie filmweb.pl
 • Sienna Rose Miller w bazie stopklatka.pl
 • Sienna Miller w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Gwiezdny pył (ang. Stardust, 2007) – amerykańsko-brytyjski film fantasy w reżyserii Matthew Vaughna, powstały na podstawie powieści Neila Gaimana pt. Gwiezdny pył.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nathalie Kay "Tippi" Hedren (ur. 19 stycznia 1930 w New Ulm, w hrabstwie Brown, w stanie Minnesota) – amerykańska aktorka filmowa, najbardziej znana jako Melanie Daniels w filmie Alfreda Hitchcocka Ptaki.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Lee Strasberg Theatre and Film Institute – Instytut Teatralny i Filmowy w Nowym Jorku i West Hollywood założony przez Lee Strasberga, kierowany przez Anne Strasberg, jego trzecią żonę.
  Snajper (ang. American Sniper, 2014) − amerykański wojenny dramat biograficzny w reżyserii Clinta Eastwooda. Adaptacja biografii American Sniper Chrisa Kyle’a wydanej w Polsce pod tytułem Cel snajpera (książka napisana wraz z Scottem McEwenem i Jamesem Defelicem).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.