• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sielsowiet Wierzchowice

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Kopyły (ukr. Копили) – wieś na Ukrainie, obwodzie połtawskim, w rejonie połtawskim, w radzie wiejskiej Tereszky. Leży u zbiegu rzek Worskli i Kołomaku.
  Gmina Wierzchowice – dawna gmina wiejska istniejąca do 1939 roku w woj. poleskim (obecnie na pograniczu Polski i Białorusi). Siedzibą gminy było miasteczko Wierzchowice (223 mieszk. w 1921 roku).

  Sielsowiet Wierzchowice (s. wierzchowicki, biał. Вярховіцкі сельсавет, ros. Верховичский сельсовет) – sielsowiet na Białorusi, w obwodzie brzeskim, w północno-zachodniej części rejonu kamienieckiego.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Siedzibą sielsowietu są Wierzchowice. Jednostka podziału administracyjnego sąsiaduje na południu z sielsowietami Raśna, Bieławieżski i Wojska, na wschodzie z sielsowietami Dmitrowicze i Kamieniuki. Ponadto sielsowiet znajduje się przy granicy z Polską i na zachodzie oraz północy graniczy z gminami województwa podlaskiego: Czeremcha, Kleszczele, Dubicze Cerkiewne (powiat hajnowski).

  Sielsowiet Dmitrowicze (s. dmitrowicki, biał. Дзмітравіцкі сельсавет, ros. Дмитровичский сельсовет) – sielsowiet na Białorusi, w obwodzie brzeskim, w środkowo-północnej części rejonu kamienieckiego. II Rzeczpospolita (II RP) – Rzeczpospolita Polska w latach 1918–1945, od odzyskania suwerenności państwowej w 1918 do wycofania uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie w konsekwencji wykonania porozumień między mocarstwami wielkiej trójki na konferencji jałtańskiej w 1945.

  Skład[ | edytuj kod]

  Sielsowiet Wierzchowice obejmuje 24 miejscowości:

  Historia[ | edytuj kod]

  W okresie międzywojennym miejscowości sielsowietu należały w większości do gminy Wierzchowice, a Chlewiszcze do gminy Połowce, obie w powiecie brzeskim województwa poleskiego II Rzeczypospolitej.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Granica polsko-białoruska
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Polskie nazwy za: Baza Miejscowości Kresowych (kami.net.pl) - wyszukiwarka miejscowości kresowych, Radzima oraz Słownik geograficzny Królestwa Polskiego.
  2. Radzima wśród polskich nazw miejscowości sielsowietu wymienia Świniewo (leżące w II RP na wschód od Omelańca), zaś wieś Pabieda (Pieramoha, Pobieda) koło miejscowości Kopyły łączy z istniejącym przed wojną folwarkiem Wierzchowice.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Каменецкий районный исполнительный комитет (ros.). kamenec.brest-region.gov.by. [dostęp 2014-10-04].
  2. Gmina wiejska Wierzchowice. radzima.net. [dostęp 2014-10-04].
  3. Gmina wiejska Połówce. radzima.net. [dostęp 2014-10-04].
  Powiat brzeski – powiat województwa poleskiego II Rzeczypospolitej. Jego siedzibą było miasto Brześć nad Bugiem. W skład powiatu wchodziło 22 gminy wiejskie, 1 miasto i 2 miasteczka.Chlewiszcze (biał. Хлевішча, Chlewiszcza) - wieś położona na Białorusi w rejonie kamienieckim obwodu brzeskiego. Miejscowość wchodzi w skład sielsowietu Wierzchowice. Wieś leży 33 km na zachód od Kamieńca, 46 km na północ od Brześcia, 12 km do stacji kolejowej Wysokie-Litewskie na linii kolejowej Brześć-Białystok.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Sielsowiet Wojska (s. wojski, biał. Войскі сельсавет, ros. Войский сельсовет) – sielsowiet na Białorusi, w obwodzie brzeskim, w północno-zachodniej części rejonu kamienieckiego.
  Obwód brzeski (biał. Брэсцкая вобласць, Bresckaja wobłasć) – obwód Białorusi leżący w jej południowo-zachodniej części przy granicy z Polską i Ukrainą. Stolicą utworzonego w 1939 obwodu jest Brześć.
  Sielsowiet Bieławieżski (biał. Белавескі сельсавет, ros. Беловежский сельсовет) – sielsowiet na Białorusi, w obwodzie brzeskim, w zachodniej części rejonu kamienieckiego.
  Historia Polski (1918–1939) – historia Polski w dwudziestoleciu międzywojennym, od odzyskania przez Polskę niepodległości do zakończenia regularnych działań wojennych Wojska Polskiego przeciw Wehrmachtowi i Armii Czerwonej po agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę i przeniesienia siedziby władz II Rzeczypospolitej poza granice kraju w związku z okupacją terytorium kraju przez agresorów.
  Wierzchowice (biał. Вярховічы) – wieś (dawniej miasteczko) na Białorusi położone w obwodzie brzeskim, w rejonie kamienieckim.
  Sielsowiet Kamieniuki (s. kamieniucki, biał. Камянюцкі сельсавет, ros. Каменюкский сельсовет) – sielsowiet na Białorusi, w obwodzie brzeskim, w północnej części rejonu kamienieckiego przy Puszczy Białowieskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.