Siekierezada - film
Nagroda za drugoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku i (od 1987 roku) w Gdyni jest przyznawana w konkursie głównym od jedenastej edycji festiwalu, czyli od 1986 roku. Najmłodszym laureatem jest Bartosz Obuchowicz, który w 2001 roku w wieku dziewiętnastu lat został wyróżniony za rolę w filmie Stacja. Najstarszym zaś Marek Walczewski; w 2004 roku miał sześćdziesiąt siedem lat, kiedy przyznano mu nagrodę za obraz Ono. Janusz Gajos i Cezary Pazura wygrywali dwukrotnie i jest to rekord w historii festiwalu. Gajos dodatkowo trzy razy triumfował w kategorii pierwszoplanowa rola męska i z liczbą pięciu zwycięstw prowadzi w klasyfikacji najczęściej nagradzanych aktorów na festiwalu w Gdyni. W ciągu ponad trzydziestu lat istnienia festiwalu tylko raz w konkursie na najlepszego aktora zwyciężył obcokrajowiec. W 2005 roku był to Rosjanin Nikita Michałkow. Nagrodą dla zwycięzcy jest 12 tysięcy złotych. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Teodor Gendera (ur. 19 kwietnia 1925 w Poznaniu, zm. 13 kwietnia 2001 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy. Artysta przez całe swoje zawodowe życie, poza krótkimi epizodami kiedy to występował w Poznaniu i w Rzeszowie, związany był z teatrami warszawskimi: Powszechnym (1949-1958), Dramatycznym (1958-1960), Ateneum (1960-1962) i Polskim (od 1963). W filmach grywał przeważnie epizody. Pochowany na Starych Powązkach w Warszawie (kwatera 202-IV-21).
Siekierezada – polski film psychologiczny z 1985 roku w reżyserii Witolda Leszczyńskiego, według prozy Edwarda Stachury pt. Siekierezada albo Zima leśnych ludzi.
Film był kręcony w Cisnej.
Opis fabuły[ | edytuj kod]
Janek Pradera – poeta i obieżyświat, którego cały dobytek mieści się w worku niesionym na plecach – po rozstaniu z ukochaną, nazywaną przez niego Gałązką Jabłoni, zaszywa się w głębokiej puszczy, żeby, jak to mówi: "trochę odtajać". Zamieszkuje u babci Oleńki i podejmuje pracę przy wyrębie lasu. Pradera zaprzyjaźnia się z robotnikami z wyrębu: Peresadą, Wasylukiem, młodym Batiukiem. Ludzie ci są otwarci, przyjacielscy i szczerzy. Razem spędzają czas po pracy. Janek prowadzi też nieustanny, wewnętrzny dialog ze swoją ukochaną.
Obsada[ | edytuj kod]
Nagrody[ | edytuj kod]
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku 1986
Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie 1986
Przypisy[ | edytuj kod]
- Siekierezada raz jeszcze. polskanafilmowo.pl, 2011-07-06. [dostęp 2017-07-21].
- 5 kultowych filmów kręconych w Bieszczadach. bieszczady.land, 2015-05-30. [dostęp 2017-07-21].