• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Siegbert Alber

  Przeczytaj także...
  Bundestag (pełna nazwa Deutscher Bundestag) – druga obok Bundesratu (Rady Federalnej) izba parlamentu Niemiec. Pierwsza kadencja Bundestagu rozpoczęła się 7 września 1949 roku. Od 1999 siedzibą jest budynek Reichstagu (Reichstagsgebäude) w Berlinie. Ustawowa liczba posłów wynosi obecnie 598 osób (od 2002 roku), ale liczba ta może się zwiększać o tzw. mandaty nadliczbowe (dodatkowe, nadwyżkowe), o czym niżej. Liczba posłów obecnej, XVII kadencji wynosi 622. Skład Bundestagu jest ustalany według ordynacji mieszanej co cztery lata na podstawie powszechnych, równych, bezpośrednich, wolnych wyborów, w głosowaniu tajnym (nazywanych w języku niemieckim Bundestagswahl).Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna, niem. Christlich Demokratische Union Deutschlands (CDU) – niemiecka partia polityczna, założona po II wojnie światowej. Partia określa się mianem centroprawicowej, nawiązuje do konserwatyzmu i chrześcijaństwa. CDU nie istnieje w Bawarii, ponieważ w tym kraju związkowym działa partia o podobnym charakterze, CSU. Na szczeblu ogólnokrajowym partie te współdziałają, występując jako CDU/CSU; mimo to każde z ugrupowań zachowuje swoją własną strukturę. Tworzą wspólną frakcję w niemieckim parlamencie i nie prowadzą przeciwko sobie żadnych działań. Połączenie CDU i CSU nazywane jest powszechnie Unią.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Siegbert Alber (ur. 27 lipca 1936 w Hechingen) – niemiecki polityk oraz prawnik, deputowany do Bundestagu, poseł do Parlamentu Europejskiego (1977–1997), rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości (1997–2003).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Studiował prawo w Tybindze, Berlinie, Paryżu, Hamburgu i Wiedniu. W 1960 i 1964 zdał państwowe egzaminy prawnicze I i II stopnia. Początkowo pracował jako asesor w prokuraturze, następnie w administracji landtagu Badenii-Wirtembergii.

  Wstąpił do Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej i jej młodzieżówki Junge Union, pełniąc w jej ramach kierownicze funkcje w ramach struktur lokalnych, powiatowych i regionalnych. Stał również na czele CDU w Stuttgarcie. W latach 1969–1980 sprawował mandat posła do Bundestagu. W latach 1977–1979 z ramienia krajowego parlamentu był członkiem Parlamentu Europejskiego. Po wprowadzeniu wyborów powszechnych wybierany do PE w 1979, 1984, 1989 i 1994, zasiadał w nim jako deputowany I, II, III i IV kadencji do 1997. Pełnił m.in. funkcję przewodniczącego Komisji ds. Kwestii Prawnych i Praw Obywatelskich, a od 1984 do 1992 był wiceprzewodniczącym Europarlamentu.

  Hechingen – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Neckar-Alb, w powiecie Zollernalb, siedziba wspólnoty administracyjnej Hechingen. Leży w Jurze Szwabskiej, nad rzeką Starzel, ok. 12 km na północny wschód od Balingen.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 1997 złożył mandat europosła w związku z powołaniem na rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości. Sześcioletnią kadencję zakończył w 2003. W otrzymał tytuł honorowego profesora instytutu europejskiego przy Uniwersytecie Kraju Saary. Zajął się również działalnością doradczą i lobbingową w ramach prywatnego przedsiębiorstwa Alber&Geiger.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Wyróżniony Medalem Roberta Schumana. Odznaczony m.in. Legią Honorową (w klasie oficera) oraz Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Profil na stronie Parlamentu Europejskiego. [dostęp 2016-01-12].
  2. Rudolf Vierhaus, Ludolf Herbst (red.): Biographisches Handbuch der Mitglieder des Deutschen Bundestages 1949–2002. Band 1: A–M. Monachium: K.G. Saur Verlag, 2002, s. 9. ISBN 3-598-23781-2. [dostęp 2016-01-12]. (niem.)
  3. Team (ang.). albergeiger.com. [dostęp 2016-01-12].
  4. Robert Schuman Medal (ang.). epp-ed.eu. [dostęp 2016-01-12].
  Trybunał Sprawiedliwości (fr. Cour de justice, ang. the Court of Justice), w skrócie TS – jeden z trzech organów sądowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, powołany na mocy Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w wersji nadanej przez Traktat lizboński 1 grudnia 2009 roku. Siedzibą Trybunału jest Luksemburg.Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (niem. Verdienstorden der Bundesrepublik Deutschland), potocznie zwany Związkowy Krzyż Zasługi (Bundesverdienstkreuz) – niemieckie odznaczenie państwowe za zasługi cywilne, jedyny order Republiki Federalnej Niemiec nadawany przez władze federalne.
  Warto wiedzieć że... beta

  Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Rzecznik generalny (ang. Advocate General, fr. Avocat général) – wysoki urzędnik sądowy, wchodzący w skład Trybunału Sprawiedliwości. Głównym zadaniem rzeczników jest sporządzanie opinii w przedmiocie sposobu rozpoznawania sprawy jaka wpłynęła do Trybunał. Opinie rzeczników nie są wiążące dla sędziów Trybunału, ani dla sądów krajowych, niemniej często treść wyroku pokrywa się z treścią opinii.
  Legia Honorowa, Order Narodowy Legii Honorowej (fr. L’Ordre national de la Légion d’honneur) – najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie. Legia nadawana jest zarówno cywilom, jak i wojskowym, kobietom i mężczyznom, także cudzoziemcom, za szczególne osiągnięcia w życiu wojskowym i cywilnym. Motto orderu to Honneur et Patrie (fr. Honor i Ojczyzna).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Uniwersytet Kraju Saary (niem. Universität des Saarlandes) – jedyny uniwersytet w stolicy Kraju Saary Saarbrücken. Został założony w 1948 roku w ramach kooperacji niemiecko-francuskiej. Była to pierwsza uczelnia założona w Niemczech po drugiej wojnie światowej i powstała dzięki pomocy rządu francuskiego, pod patronatem uniwersytetu w Nancy. Wydział medycyny zlokalizowany jest w całości na terenie kompleksu szpitalnego w Homburgu.
  Poseł do Parlamentu Europejskiego – członek Parlamentu Europejskiego, wybierany na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia "europarlamentarzysta", "eurodeputowany" lub "europoseł".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.732 sek.