Siedziba Europejskiego Banku Centralnego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Siedziba Europejskiego Banku Centralnegowieżowiec będący siedzibą Europejskiego Banku Centralnego (EBC), znajdujący się w dzielnicy Ostend we Frankfurcie nad Menem, w Niemczech.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Wieżowiec (drapacz chmur) to bardzo wysoki, wielokondygnacyjny budynek zdolny (w przeciwieństwie do innych konstrukcji, takich jak wieże i maszty) tworzyć warunki do życia i zamieszkania. Wprawdzie nie istnieją żadne ogólne oficjalne regulacje, ale oprócz wysokości, również inne kryteria, takie jak kształt, wygląd, lokalizacja i obecność innych budynków, mogą wpłynąć na sklasyfikowanie budynku jako wieżowca. W Stanach Zjednoczonych istnieje niepisana reguła, według której za wieżowiec uznawany jest budynek o wysokości przekraczającej 150 m. W innych rejonach świata niższy budynek również może zostać uznany za drapacz chmur, zwłaszcza jeśli dominuje nad otoczeniem. Wieżowce przekraczające 300 m (1000 stóp) są czasami określane mianem superwysokich. Wieżowca nie powinno mylić się z nieco ogólniej sformułowanym terminem wysokościowiec. Według definicji Emporis Data Committee, wysokościowiec to budynek mający przynajmniej 35 m (115 stóp) wysokości, podzielony regularnie na piętra. Wszystkie wieżowce są wysokościowcami, lecz tylko najwyższe wysokościowce są wieżowcami. Za miejsce narodzin drapaczy chmur powszechnie uznaje się Chicago.

Budynek został wybudowany na terenie dawnej hali targowej Großmarkthalle. Ma wysokość 184 m do dachu i 203 m wysokości całkowitej. Został ukończony w roku 2014 i został oficjalnie otwarty 18 marca 2015.

Europejski Bank Centralny jest zobowiązany, na mocy traktatów Unii Europejskiej, mieć swoją siedzibę w granicach miasta Frankfurt, największego centrum finansowego w strefie euro. Wcześniej funkcjonował w Eurotower oraz, ze względu na zbyt małą liczbę pomieszczeń biurowych, również w trzech innych wysokościowcach (Eurotheum, Japan Center i Neue Mainzer Straße 32–36) w centrum Frankfurtu.

Ostend, Frankfurt-Ostend – 8. dzielnica (Stadtteil) miasta Frankfurt nad Menem, w Niemczech, w kraju związkowym Hesja. Należy do okręgu administracyjnego Innenstadt IV.Strefa euro – strefa państw, których walutą jest euro. Waluta ta została 1 stycznia 1999 roku wprowadzona w formie transakcji bezgotówkowych a 1 stycznia 2002 roku w formie gotówkowej w następujących krajach członkowskich UE mających podane waluty:

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Siedziba Europejskiego Banku Centralnego (ang.). Emporis.com. [dostęp 2016-11-22].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Emporis
  • Reklama