• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Siedlice - powiat policki  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Tanowo (niem. Falkenwalde) – wieś w Polsce w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Police. Jest położona na Równinie Polickiej w Puszczy Wkrzańskiej przy rozwidleniu dróg wojewódzkich nr 114 do Polic (8 km) i dalej przez Trzebież do Nowego Warpna oraz nr 115 do Dobieszczyna (13 km) i Szczecina.Fryderyk II Wielki, Friedrich II von Hohenzollern (ur. 24 stycznia 1712 w Berlinie, zm. 17 sierpnia 1786 w Poczdamie) – król Prus w latach 1740-1786. Pod jego rządami Prusy stały się jednym z najpotężniejszych państw europejskich.
  Przypisy[ | edytuj kod]
  1. Landbuch des Herzogthums Pommern und des Fürstenthums Rügen: enthaltend..., books.google.com [dostęp 2017-11-26].
  2. Encyklopedia Szczecina, tom II, str. 327-8, Szczecin 2000, ​ISBN 83-7241-089-5
  3. Deutsche Verwaltungsgeschichte Pommern, Kreis Randow. [dostęp 2017-09-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-03)].

  Przynależność polityczno-administracyjna:

  Wkrzanka (do 1945 niem. Schulzenkamp Bach) – strumień o długości ok. 2,5 km, mający źródła ok. 1 km na północny wschód od Goślic. Na prawie całej swej długości strumień płynie w głębokim parowie, w zalesionym terenie Puszczy Wkrzańskiej. W środkowym biegu strumienia przecina go czerwony pieszy szlak turystyczny "Scieżkami Dzików". W Siedlicach, jako prawy dopływ, wpada do strumienia Piwniczna Struga.Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.
 • Związek Niemiecki 18151866: Związek Niemiecki, Królestwo Prus, prowincja Pomorze
 • Flag of the German Empire.svg 18661871: Związek Północnoniemiecki, Królestwo Prus, prowincja Pomorze
 • Flag of the German Empire.svg 18711918: Cesarstwo Niemieckie, Królestwo Prus, prowincja Pomorze
 • 19191933: Rzesza Niemiecka (Republika Weimarska), kraj związkowy Prusy, prowincja Pomorze
 • III Rzesza 19331945: III Rzesza, prowincja Pomorze
 • Polska 19451952: Rzeczpospolita Polska (Polska Ludowa), województwo szczecińskie
 • Polska 19521975: Polska Rzeczpospolita Ludowa, województwo szczecińskie
 • Polska 1975–1989: Polska Rzeczpospolita Ludowa, województwo szczecińskie
 • Polska 1989–1998: Rzeczpospolita Polska, województwo szczecińskie
 • Polska 1999–teraz: Rzeczpospolita Polska, województwo zachodniopomorskie, powiat policki, gmina Police
 • Turystyka i komunikacja[ | edytuj kod]

  Przez wieś po szosie prowadzi szlak rowerowy czerwony Szlak "Puszcza Wkrzańska" a w pobliskim lesie przebiega szlak turystyczny czerwony czerwony pieszy szlak "Ścieżkami Dzików".

  III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).Stare Miasto - historyczna dzielnica miasta Police na Pomorzu Zachodnim. Główną częścią Starego Miasta jest Rynek z Placem Chrobrego. Średniowieczny układ ulic został częściowo zakłócony przez niepełną odbudowę po zniszczeniach w czasie II wojny światowej i nowe powojenne elementy zabudowy niebędące wiernymi kopiami stanu sprzed wojny.
 • Drogi, bezpieczeństwo na drodze
 • Z północnego wschodu na południowy zachód przez Siedlice przebiega droga łącząca Police (ul. Wyszyńskiego), Siedlice, Leśno Górne i Pilchowo (ul. Leśna). Droga ta na obszarze zabudowanym Siedlic oraz między Siedlicami a Leśnem Górnym ma kilka niebezpiecznych zakrętów wynikających z ukształtowania terenu Wzgórz Warszewskich. Z tego powodu zarówno kierowcy jak i rowerzyści oraz piesi powinni zachować szczególną ostrożność wymaganą od uczestników ruchu drogowego.

  Rzesza (niem. Reich) – historyczne określenie państwa niemieckiego. Stosowane dla podkreślenia jedności autonomicznych niemieckich regionów lub państw regionalnych.Otton I (ur. w okr. 1 stycznia–31 sierpnia 1279, zm. 30 lub 31 grudnia 1344 w Kołbaczu) – pogrobowiec, syn Barnima I i Matyldy askańskiej (trzeciej żony księcia), córki Ottona III, margrabiego brandenburskiego i Bożeny (Beatrix). Książę (łac. dux Slavorum, Cassubie et Stettin), nazywany często leniwym i dewocyjnym, także „Ojcem ubogich”. Założyciel dynastii książąt szczecińskich.
 • Linie autobusowe (SPPK Police)
 • 106 do Starego Miasta w Policach, przez Nowe Miasto w Policach, 106 do osiedla Głębokie w Szczecinie przez Leśno Górne i Pilchowo, 110 do Starego Miasta w Policach, przez Nowe Miasto w Policach

  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Cesarstwo Niemieckie, (niem.) Deutsches Kaiserreich lub Rzesza Niemiecka (niem.) Deutsches Reich – oficjalne określenie niemieckiego państwa narodowego założonego w 1871 roku przez polityka Ottona von Bismarcka. Po upadku określane także jako Druga Rzesza (Zweites Reich).
  Klasztor augustianów w Policach-Jasienicy (Ruiny klasztoru augustianów w Policach-Jasienicy) – pozostałość po średniowiecznym klasztorze augustianów założonym w XIV wieku nad brzegiem rzeki Gunicy. Obok zabudowań klasztornych do dziś znajduje się kościół pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp.z o.o. (skrót SPPK) - przedsiębiorstwo zajmujące się prowadzeniem przewozów autobusowych (głównie w komunikacji miejskiej) w gminie Police oraz Szczecinie z siedzibą w Policach przy ul. Fabrycznej 21.
  Police (do 1945 niem. Pölitz) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, siedziba powiatu polickiego i gminy miejsko-wiejskiej Police, miasto satelickie Szczecina, położone nad Łarpią i Odrą-Domiążą na Równinie Wkrzańskiej. Port morski na lewym brzegu ujściowego odcinka Odry. Police otacza Puszcza Wkrzańska.
  Szlak rowerowy — trasa wycieczkowa dla rowerzystów, oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Zgodnie z normami znakowania PTTK, szlaki rowerowe oznaczone są białymi kwadratami z czarnym symbolem roweru i paskiem koloru szlaku (szlaki krajowe), lub literą R i numerem szlaku (szlaki międzynarodowe). Można jednak spotkać w terenie oznaczenia nie trzymające się tych norm (zwłaszcza starsze szlaki) np. biały kwadrat z symbolem roweru w kolorze szlaku. Ze względu na częstsze niż w przypadku szlaków pieszych umieszczanie oznakowania na drogach publicznych, znaki szlaków rowerowych uznane zostały za dodatkowe znaki drogowe, uzyskując symbole R-1, R-1a, R-1b, R-2, R-2a i R-3.
  Związek Niemiecki (niem. Deutscher Bund) – konfederacja państw niemieckich i wolnych miast, utworzona na kongresie wiedeńskim w 1815, służąca wspólnemu zorganizowaniu gospodarek tych państw. Związek upadł w 1866, w wyniku rywalizacji między Cesarstwem Austrii i Królestwem Prus (tzw. Deutscher Dualismus), działań wojennych, Wiosny Ludów oraz niemożności dojścia wielu państw-członków do porozumienia .

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.