• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Siedlice - powiat policki  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Tanowo (niem. Falkenwalde) – wieś w Polsce w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Police. Jest położona na Równinie Polickiej w Puszczy Wkrzańskiej przy rozwidleniu dróg wojewódzkich nr 114 do Polic (8 km) i dalej przez Trzebież do Nowego Warpna oraz nr 115 do Dobieszczyna (13 km) i Szczecina.Fryderyk II Wielki, Friedrich II von Hohenzollern (ur. 24 stycznia 1712 w Berlinie, zm. 17 sierpnia 1786 w Poczdamie) – król Prus w latach 1740-1786. Pod jego rządami Prusy stały się jednym z najpotężniejszych państw europejskich.

  Siedlice – (do 1945 niem. Zedlitzfelde) wieś w Polsce w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Police przy granicy miasta Police. Leżą na Wzgórzach Warszewskich w Puszczy Wkrzańskiej nad Piwniczną Strugą z uchodzącym do niej strumieniami Wkrzanka i Wilcza.

  Historia[ | edytuj kod]

  Początki osady (nazwanej pierwotnie Heckelwerk) sięgają XIII w. i wiążą się z osadnictwem niemieckim tego okresu . W 1299 r. proboszcz katedralny Kościoła Mariackiego w Szczecinie Hermanus oddzielił wieś Heckelwerk od parafii w Policach. Książę pomorski Otton I przekazał podatek za wieś Heckelwerk klasztorowi w Jasienicy. Na terenie wsi istniał duży młyn wodny o nazwie Heckelwerk Mühle. Wieś została całkowicie zniszczona w czasie wojny trzydziestoletniej .

  Wkrzanka (do 1945 niem. Schulzenkamp Bach) – strumień o długości ok. 2,5 km, mający źródła ok. 1 km na północny wschód od Goślic. Na prawie całej swej długości strumień płynie w głębokim parowie, w zalesionym terenie Puszczy Wkrzańskiej. W środkowym biegu strumienia przecina go czerwony pieszy szlak turystyczny "Scieżkami Dzików". W Siedlicach, jako prawy dopływ, wpada do strumienia Piwniczna Struga.Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.

  Pod koniec XVIII w. z rozkazu Fryderyka II Wielkiego, króla Prus, na opustoszałych terenach wokół Szczecina powstawały wsie kolonizacyjne i jedna z nich została ulokowana na terenie byłej osady Heckelwerk. Otrzymała ona jednakże nową nazwę - Zedlitzfelde, od nazwiska von Zedlitz, pruskiego ministra do spraw wyznaniowych. W roku 1782 wyznaczono 7 działek osadniczych (6 z nich podzielono na dwie części) dla 13 osadników. W 1796 r. dodano jeszcze jedną działkę osadniczą, tak że wieś liczyła 14 osadników gospodarujących na 103 morgach ziemi. W 1865 r. na 300 morgach było 14 pełnych gospodarzy oraz 11 zagrodników posiadających 17 koni, 30 krów, 30 owiec, 25 świń i 15 kóz. W 25 domach mieszkało 66 rodzin, w sumie było 301 mieszkańców. Oprócz rolników byli także drwale, 2 krawców, 1 kowal, 1 karczmarz, 1 nauczyciel i 2 handlarzy żywnością.

  III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).Stare Miasto - historyczna dzielnica miasta Police na Pomorzu Zachodnim. Główną częścią Starego Miasta jest Rynek z Placem Chrobrego. Średniowieczny układ ulic został częściowo zakłócony przez niepełną odbudowę po zniszczeniach w czasie II wojny światowej i nowe powojenne elementy zabudowy niebędące wiernymi kopiami stanu sprzed wojny.

  Kościół w Siedlicach zbudowano w 1905 r., był filią kościoła w Tanowie. Rozebrano go w 1975 r. po zniszczeniach poczynionych przez burzę.

  W 1925 r. Siedlice liczyły 355, w 1933 r. 309, a w 1939 r. 341 mieszkańców .

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Rzesza (niem. Reich) – historyczne określenie państwa niemieckiego. Stosowane dla podkreślenia jedności autonomicznych niemieckich regionów lub państw regionalnych.
  Otton I (ur. w okr. 1 stycznia–31 sierpnia 1279, zm. 30 lub 31 grudnia 1344 w Kołbaczu) – pogrobowiec, syn Barnima I i Matyldy askańskiej (trzeciej żony księcia), córki Ottona III, margrabiego brandenburskiego i Bożeny (Beatrix). Książę (łac. dux Slavorum, Cassubie et Stettin), nazywany często leniwym i dewocyjnym, także „Ojcem ubogich”. Założyciel dynastii książąt szczecińskich.
  Cesarstwo Niemieckie, (niem.) Deutsches Kaiserreich lub Rzesza Niemiecka (niem.) Deutsches Reich – oficjalne określenie niemieckiego państwa narodowego założonego w 1871 roku przez polityka Ottona von Bismarcka. Po upadku określane także jako Druga Rzesza (Zweites Reich).
  Klasztor augustianów w Policach-Jasienicy (Ruiny klasztoru augustianów w Policach-Jasienicy) – pozostałość po średniowiecznym klasztorze augustianów założonym w XIV wieku nad brzegiem rzeki Gunicy. Obok zabudowań klasztornych do dziś znajduje się kościół pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp.z o.o. (skrót SPPK) - przedsiębiorstwo zajmujące się prowadzeniem przewozów autobusowych (głównie w komunikacji miejskiej) w gminie Police oraz Szczecinie z siedzibą w Policach przy ul. Fabrycznej 21.
  Police (do 1945 niem. Pölitz) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, siedziba powiatu polickiego i gminy miejsko-wiejskiej Police, miasto satelickie Szczecina, położone nad Łarpią i Odrą-Domiążą na Równinie Wkrzańskiej. Port morski na lewym brzegu ujściowego odcinka Odry. Police otacza Puszcza Wkrzańska.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.