Siedlice (powiat policki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzyż ustawiony na miejscu dawnego kościoła
Tablica upamiętniająca dawny poniemiecki cmentarz w Siedlicach

Siedlice (do 1945 niem. Zedlitzfelde) – wieś w Polsce w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Police przy granicy miasta Police. Leżą na Wzgórzach Warszewskich w Puszczy Wkrzańskiej nad Piwniczną Strugą z uchodzącym do niej strumieniami Wkrzanka i Wilcza.

Wkrzanka (do 1945 niem. Schulzenkamp Bach) – strumień o długości ok. 2,5 km, mający źródła ok. 1 km na północny wschód od Goślic. Na prawie całej swej długości strumień płynie w głębokim parowie, w zalesionym terenie Puszczy Wkrzańskiej. W środkowym biegu strumienia przecina go czerwony pieszy szlak turystyczny "Scieżkami Dzików". W Siedlicach, jako prawy dopływ, wpada do strumienia Piwniczna Struga.Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.

Historia[ | edytuj kod]

Początki osady (nazwanej pierwotnie Heckelwerk) sięgają XIII w. i wiążą się z osadnictwem niemieckim tego okresu . W 1299 r. proboszcz katedralny Kościoła Mariackiego w Szczecinie Hermanus oddzielił wieś Heckelwerk od parafii w Policach. Książę pomorski Otton I przekazał podatek za wieś Heckelwerk klasztorowi w Jasienicy. Na terenie wsi istniał duży młyn wodny o nazwie Heckelwerk Mühle. Wieś została całkowicie zniszczona w czasie wojny trzydziestoletniej .

III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).Stare Miasto - historyczna dzielnica miasta Police na Pomorzu Zachodnim. Główną częścią Starego Miasta jest Rynek z Placem Chrobrego. Średniowieczny układ ulic został częściowo zakłócony przez niepełną odbudowę po zniszczeniach w czasie II wojny światowej i nowe powojenne elementy zabudowy niebędące wiernymi kopiami stanu sprzed wojny.

Pod koniec XVIII w. z rozkazu Fryderyka II Wielkiego, króla Prus, na opustoszałych terenach wokół Szczecina powstawały wsie kolonizacyjne i jedna z nich została ulokowana na terenie byłej osady Heckelwerk. Otrzymała ona jednakże nową nazwę – Zedlitzfelde, od nazwiska von Zedlitz, pruskiego ministra do spraw wyznaniowych. W roku 1782 wyznaczono 7 działek osadniczych (6 z nich podzielono na dwie części) dla 13 osadników. W 1796 r. dodano jeszcze jedną działkę osadniczą, tak że wieś liczyła 14 osadników gospodarujących na 103 morgach ziemi. W 1865 r. na 300 morgach było 14 pełnych gospodarzy oraz 11 zagrodników posiadających 17 koni, 30 krów, 30 owiec, 25 świń i 15 kóz. W 25 domach mieszkało 66 rodzin, w sumie było 301 mieszkańców. Oprócz rolników byli także drwale, 2 krawców, 1 kowal, 1 karczmarz, 1 nauczyciel i 2 handlarzy żywnością.

Rzesza (niem. Reich) – historyczne określenie państwa niemieckiego. Stosowane dla podkreślenia jedności autonomicznych niemieckich regionów lub państw regionalnych.Otton I (ur. w okr. 1 stycznia–31 sierpnia 1279, zm. 30 lub 31 grudnia 1344 w Kołbaczu) – pogrobowiec, syn Barnima I i Matyldy askańskiej (trzeciej żony księcia), córki Ottona III, margrabiego brandenburskiego i Bożeny (Beatrix). Książę (łac. dux Slavorum, Cassubie et Stettin), nazywany często leniwym i dewocyjnym, także „Ojcem ubogich”. Założyciel dynastii książąt szczecińskich.

Kościół w Siedlicach zbudowano w 1905 r., był filią kościoła w Tanowie. Rozebrano go w 1975 r. po zniszczeniach poczynionych przez burzę.

W 1925 r. Siedlice liczyły 355, w 1933 r. 309, a w 1939 r. 341 mieszkańców .

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Cesarstwo Niemieckie, (niem.) Deutsches Kaiserreich lub Rzesza Niemiecka (niem.) Deutsches Reich – oficjalne określenie niemieckiego państwa narodowego założonego w 1871 roku przez polityka Ottona von Bismarcka. Po upadku określane także jako Druga Rzesza (Zweites Reich).
Klasztor augustianów w Policach-Jasienicy (Ruiny klasztoru augustianów w Policach-Jasienicy) – pozostałość po średniowiecznym klasztorze augustianów założonym w XIV wieku nad brzegiem rzeki Gunicy. Obok zabudowań klasztornych do dziś znajduje się kościół pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła.
Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp.z o.o. (skrót SPPK) - przedsiębiorstwo zajmujące się prowadzeniem przewozów autobusowych (głównie w komunikacji miejskiej) w gminie Police oraz Szczecinie z siedzibą w Policach przy ul. Fabrycznej 21.
Police (do 1945 niem. Pölitz) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, siedziba powiatu polickiego i gminy miejsko-wiejskiej Police, miasto satelickie Szczecina, położone nad Łarpią i Odrą-Domiążą na Równinie Wkrzańskiej. Port morski na lewym brzegu ujściowego odcinka Odry. Police otacza Puszcza Wkrzańska.
Szlak rowerowy — trasa wycieczkowa dla rowerzystów, oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Zgodnie z normami znakowania PTTK, szlaki rowerowe oznaczone są białymi kwadratami z czarnym symbolem roweru i paskiem koloru szlaku (szlaki krajowe), lub literą R i numerem szlaku (szlaki międzynarodowe). Można jednak spotkać w terenie oznaczenia nie trzymające się tych norm (zwłaszcza starsze szlaki) np. biały kwadrat z symbolem roweru w kolorze szlaku. Ze względu na częstsze niż w przypadku szlaków pieszych umieszczanie oznakowania na drogach publicznych, znaki szlaków rowerowych uznane zostały za dodatkowe znaki drogowe, uzyskując symbole R-1, R-1a, R-1b, R-2, R-2a i R-3.
Związek Niemiecki (niem. Deutscher Bund) – konfederacja państw niemieckich i wolnych miast, utworzona na kongresie wiedeńskim w 1815, służąca wspólnemu zorganizowaniu gospodarek tych państw. Związek upadł w 1866, w wyniku rywalizacji między Cesarstwem Austrii i Królestwem Prus (tzw. Deutscher Dualismus), działań wojennych, Wiosny Ludów oraz niemożności dojścia wielu państw-członków do porozumienia .

Reklama