l
 • Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Temat nie został wyczerpany?
  Zapraszamy na Forum Naukowy.pl
  Jeśli posiadasz konto w serwisie Facebook rejestracja jest praktycznie automatyczna.
  Wystarczy kilka kliknięć.

  Sieć rybacka

  Przeczytaj także...
  Narzędzie – przedmiot lub urządzenie służące do bezpośredniego oddziaływania w procesie pracy na przedmiot pracy stanowiące wyposażenie człowieka lub maszyny. Większość prostych narzędzi jest maszynami prostymi. Narzędzie pozwala wykonać to, czego przeciętny człowiek nie byłby w stanie wykonać "gołymi rękami", lub ułatwia to, co może wykonać sam. Narzędziami posługują się też niektóre gatunki zwierząt.Więcierz (wereżka) – pułapka na ryby w kształcie cylindra około dwumetrowej długości zrobiona z obręczy drewnianych na których rozpięta jest wiklina lub tkanina sieciowa, czasami z przegrodą w środku.
  Neta – sieć zastawna w postaci pionowej zapory o długości ok. 50 m oraz wysokości ok. 2 m. Używana do połowu ryb dennych (gł. flądrokształtnych, także dorszy).
  Sieć rybacka
  Zastawiona sieć

  Sieć rybacka - narzędzie do połowu ryb wykonane z tkaniny sieciowej, produkowanej z nici rybackiej o oczkach dostosowanych do wielkości i kształtu łowionych ryb.

  Ryby – tradycyjna nazwa zmiennocieplnych kręgowców wodnych oddychających skrzelami i poruszających się za pomocą płetw. Obejmuje bezżuchwowe krągłouste (Cyclostomata) oraz mające szczęki ryby właściwe (Pisces).Wonton – jednościenne sieciowe, uchwytujące (skrzelowe) narzędzie stosowane w połowach zastawnych ryb. Wykonuje się je z płatów tkaniny sieciowej.

  Wyróżnia się sieci rybackie:

  Okrężnica - sieć rybacka do połowu morskich ryb ławicowych. Połów odbywa się otaczając ławicę siecią ściąganą wzdłuż podbory przy pomocy liny sznurującej i zamykaną następnie od dołu. Poławia się w ten sposób gatunki pelagiczne (m.in. śledzie, makrele, tuńczyki).Podrywka wędkarska – kwadratowa sieć rybacka o powierzchni nie większej niż 1×1 m i oczkach sieci nie mniejszych niż 5 mm, rozpięta na dwóch skrzyżowanych pałąkach, służąca do łowienia ryb na przynętę.
 • ciągnione (np. ceza, draga, niewód, przywłoka, włok)
 • miotane (np. podrywka wędkarska)
 • pułapkowe (np. mieroża, żak)
 • spławiane (np. dryga, pławnica, wonton)
 • zastawne (np. manca, neta, wonton)
 • Inne rodzaje sieci[ | edytuj kod]

 • drygawica
 • okrężnica
 • sak
 • więcierz
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • sieć łowiecka
 • WiktionaryPl nodesc.svg
  Zobacz hasło sieć w Wikisłowniku
  Wikimedia Commons
  Sak (od ang., niem. sack – worek) – sieć na ryby w kształcie worka. Wykorzystuje się głównie w rybołówstwie jeziorowym. Saki często używane są przez kłusowników.Niewód - ciągniona włokowa sieć rybacka złożona ze stożkowatego worka zwanego matnią oraz dwóch długich "skrzydeł" z tkaniny sieciowej. Skrzydła rozpościerane na kształt półkola kierują ryby do matni. Długość skrzydeł sięga 200–300 m. Niewód stosowany jest do połowów na jeziorach, głównie pod lodem.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Czy wiesz że...? beta

  Drygawica - trójścienne,sieciowe,oplątujące narzędzie,stosowane w połowach narzędziami zastawnymi. Składa się z trzech płatów tkaniny sieciowej obsadzonych na wspólnych linkach: podborze, nadborze i dwóch bocznych. Zewnętrzne ściany sieciowe tzw. Kraty ( podrygi ) wykonane są z grubej tkaniny sieciowej o oczkach o rozmiarze od 100mm do 300mm. Pomiędzy kratami montowana jest siec ok. 4 razy cieńsza o rozmiarze oczka, w zależności od gatunku łowionych ryb od 20mm do 90mm, zwana jadrem. Specyficznie luźno obsadzone jadro sprzyja oplatywaniu ryb siecią. Drygawice maja długość do 50 m, wysokości 3 m.Służą do połowu najczęściej dużych ryb. Wyróżnia się drygawice węgorzowe,szczupakowi,linowe i leszczowe. Płynąca ryba przechodząc przez pierwsze duże oko kraty natrafia na gęstookie jadro i przeciąga je przez symetrycznie przeciwległe oczko kraty i w ten sposób oplatuje się wytworzona kieszonka sieciowa. Polowy ryb drygawicami prowadzi się w ciągu całego roku, nierzadko również w zimie pod lodem w przybrzeżnych partiach zbiorników wodnych.
  Żak - więcierz wieloskrzydłowy, sieć pułapkowa stanowiąca odmianę więcierza ze skrzydłami zwiększającymi zasięg działania sieci.
  Ceza – typ niewodu, narzędzie do połowu ryb dennych, ciągnione po dnie z zakotwiczonej łodzi; składa się ze stożkowatego worka zwanego matnią (długość około 10 m) i 2 skrzydeł (długości 4–6 m).
  Sieć łowiecka - sieci ze sznurów konopnych, lnianych itp. wiązane w oka, używane od dawna do chwytania zwierzyny; obecnie dozwolone do odławiania żywej zwierzyny dla jej przesiedleń, na eksport i do badań naukowych.
  Rybołówstwo – gałąź gospodarki obejmująca pozyskiwanie (połów) ryb i innych zwierząt oprócz wielorybów (wielorybnictwo), między innymi skorupiaków i mięczaków (frutti di mare – owoce morza) oraz roślin wodnych w celach spożywczych. Organizmy te wydobywa się zarówno na morzach i oceanach, jak i w rzekach i jeziorach, w celu ich spożycia lub dalszego przetworzenia (przemysł rybny). Rybołówstwo dzieli się na przybrzeżne i pełnomorskie. Pierwotnie obok zbieractwa i łowiectwa stanowiło podstawę utrzymania się społeczeństw (mezolit).

  Reklama

  tt