• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sidse Babett Knudsen

  Przeczytaj także...
  Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.  Carl Edvard Rotwitt zmarł w czasie sprawowania urzędu. Zastąpił go Carl Frederik Blixen-Finecke który był tymczasowym szefem rządu w okresie 8 lutego 1860 – 24 lutego 1860.
  Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.

  Sidse Babett Knudsen (ur. 22 listopada 1968 w Kopenhadze) - duńska aktorka, dwukrotna laureatka Roberta dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, międzynarodowej publiczności znana przede wszystkim z roli fikcyjnej premier Danii Birgitte Nyborg w serialu politycznym Rząd (2010-2013).

  Tuż po weselu (duń. Efter brylluppet) – duński film z 2006 w reżyserii Susanne Bier. W 2007 nominowany do Oscara w kategorii filmów nieanglojęzycznych. W USA powstał remake, który reżyserował Michael Caton-Jones, w głównych rolach wystąpili Tom Wilkinson i Camilla Belle.Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (ang. British Academy of Film and Television Arts, BAFTA) − organizacja, przyznająca corocznie od 1948 roku nagrody w dziedzinie filmu, telewizji i mediów interaktywnych (gier komputerowych). Założona w 1947 r. jako The British Film Academy (Brytyjska Akademia Filmowa) przez Alexandra Kordę, Charlesa Laughtona, Davida Leana, Rogera Manvella, Carola Reeda i innych, połączona została w 1958 r. z The Guild of Television Producers and Directors, co pozwoliło stworzyć The Society of Film and Television, które w 1976 stało się British Academy of Film and Television Arts − BAFTA.

  Biografia[]

  W latach 1987-1990 uczyła się aktorstwa w Théâtre de l'Ombre w Paryżu. Po powrocie do Danii związała się z eksperymentalną grupą teatralną OVINE 302, a równocześnie występowała na duńskiej scenie narodowej - w Det Kongelige Teater w Kopenhadze. W 1997 zagrała swoją pierwszą dużą rolę filmową, w improwizowanej komedii Let's Get Lost w reżyserii Jonasa Elmera. W 1999 wystąpiła w roli głównej w komedii romantycznej Den Eneste Ene, nagrodzonej Robertem dla najlepszego duńskiego filmu. W 2006 zagrała w filmie Tuż po weselu, nominowanym do Oscara dla filmu nieanglojęzycznego. W 2010 została obsadzona w głównej roli w serialu Rząd (Borgen), ukazującym od kuchni świat duńskiej polityki. Produkcja ta stała się międzynarodowym sukcesem, pokazywanym w ponad 70 państwach świata.

  Język duński (duń. dansk, det danske sprog) - język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Posługuje się nim około 5,2 mln mówiących, głównie w Danii i Szlezwiku-Holsztynie w północnych Niemczech (ok. 50 tys. osób). Duński w charakterze języka urzędowego używany jest w Danii a także na Wyspach Owczych. W Islandii, która aż do 1944 r. była posiadłością Danii, duński jest nauczany jako jeden z głównych języków obcych, obok angielskiego, norweskiego i szwedzkiego.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Nagrody i wyróżnienia[]

  Duńskie[]

  Knudsen była czterokrotnie nominowana do obu głównych duńskich nagród filmowych, Roberta i Bodila, jako najlepsza aktorka. W 1998 otrzymała obie te nagrody za film Let's Get Lost, zaś dwa lata później za Den Eneste Ene. W 2007 otrzymała nominację do obu nagród za film Tuż po weselu. W 2002 była nominowana tylko do Bodila, za film Monas verden. Z kolei w 2004 otrzymała nominację tylko do Roberta, za zrealizowany zgodnie z zasadami Dogmy 95 film Se til venstre, der er en Svensker.

  Dogma 95 (duń. Dogme 95) − manifest artystyczny duńskiej awangardowej grupy twórców filmowych, podpisany 20 marca 1995.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  Międzynarodowe[]

  W 2012 znalazła się w grupie czworga głównych twórców Rządu, którzy odebrali przyznaną temu serialowi Nagrodę Telewizyjną BAFTA w kategorii najlepszy serial zagraniczny. W tym samym roku rola premier Nyborg przyniosła jej również nominację do międzynarodowej wersji Nagrody Emmy.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Robert – najważniejsza duńska nagroda filmowa, przyznawana przez członków Duńskiej Akademii Filmowej, wzorowana na amerykańskich Oscarach. Wręczenie nagród stanowi zwieńczenie festiwalu filmowego (Robert festen) odbywającego się w Kopenhadze na początku lutego każdego roku. Nagrody przyznawane są od 1984 roku (wtedy przyznano nagrody za rok 1983). Ich nazwa pochodzi od imienia Roberta Jacobsena - duńskiego rzeźbiarza, który zaprojektował wręczane laureatom statuetki.

  Bibliografia[]

 • Sidse Babett Knudsen w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Sidse Babett Knudsen w bazie danskefilm.dk (duń.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nagrody Akademii (Oscary) dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego - jedna z kategorii Nagród Akademii, w które przyznawane są one począwszy od 20. ceremonii rozdania.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.