• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sidney Paget

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Wspomnienia Sherlocka Holmesa lub Dzienniki Sherlocka Holmesa (ang. The Memoirs of Sherlock Holmes) – zbiór 11 (w niektórych wydaniach 12) opowiadań o Sherlocku Holmesie angielskiego pisarza sir Arthura Conana Doyle’a, ilustrowany przez Sidneya Pageta. Opowiadania były publikowane pierwotnie w The Strand Magazine w latach 1892–1893. I wydanie książkowe ukazało się w 1894
  Ostatnia zagadka – opowiadanie Arthura Conana Doyle’a o detektywie Sherlocku Holmesie. Pierwszy raz opublikowane w The Strand Magazine w grudniu 1893 jako część zbioru Wspomnienia Sherlocka Holmesa. Conan Doyle umieścił je na czwartym miejscu najlepszych według niego opowiadań o Holmesie.
  Sidney Edward Paget

  Sidney Edward Paget (ur. 4 października 1860 w Maesteg, zm. 28 stycznia 1908) – brytyjski ilustrator epoki wiktoriańskiej, najbardziej znany z ilustrowania opowiadań sir Arthura Conana Doyle’a o Sherlocku Holmesie publikowanych w magazynie „The Strand”.

  Życiorys[]

  Był piątym z dziewięciu dzieci Roberta Pageta, zakrystiana w kościołach w St. James i St John w Clerkenwell oraz Marthy Paget (zd. Clarke), profesor muzyki. W 1881 rozpoczął naukę w Royal Academy of Arts. Tam zaprzyjaźnił się z Alfredem Morrisem Butlerem, studentem architektury, który mógł stać się pierwowzorem postaci doktora Johna H. Watsona w jego ilustracjach. Pomiędzy rokiem 1879 a 1905 przekazał na wystawę Royal Academy osiemnaście różnych obrazów, w tym dziewięć portretów.

  Pies Baskerville’ów (ang. The Hound of the Baskervilles) – powieść detektywistyczna sir Artura Conana Doyle’a, wydana w marcu 1902 (wyd. pol. 1903). Jedna z najsłynniejszych pozycji, należących do cyklu opowieści o detektywie Sherlocku Holmesie. Jej akcja rozgrywa się na wrzosowiskach hrabstwa Devon.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Rysunki Pageta ukazały się w The Strand Magazine, Pictorial World, The Sphere, The Graphic, Illustrated London News oraz Pall Mall Magazine. Jego dzieła stały się znane zarówno w Wielkiej Brytanii jak i Stanach Zjednoczonych. Robił ilustracje do opowiadań o detektywie Martinie Hewittcie Arthura Morrisona oraz Conana Doyle’a o Sherlocku Holmesie przyczyniając się do popularyzowania obu serii.

  Sir – angielski tytuł honorowy, wywodzący się ze średniowiecznego angielskiego sire (fr. sieur) oznaczającego lorda. Etymologicznie słowo to wywodzi się z łacińskiego senior. W formalnej tytulaturze szlacheckiej tytułu sir (pisanego wielką literą: Sir) używa się w stosunku do rycerza lub baroneta, zawsze w połączeniu z pełnym imieniem i nazwiskiem, ewentualnie samym imieniem, nigdy z samym nazwiskiem. Zwyczajowo tytułu tego używa się tylko wobec poddanych brytyjskich monarchów, w tym również pochodzących z innych niż Wielka Brytania państw o statusie Commonwealth realm. Tytułu tego używa się także w wojsku, dawniej przy zwracaniu się do przełożonego oficera, obecnie także używany wobec starszych podoficerów. Obecnie termin sir pełni również funkcję grzecznościową i używany jest w kontaktach służbowych, w oficjalnej korespondencji bądź w kontaktach z nieznajomymi.The Strand Magazine – miesięcznik, wydający opowiadania i artykuły założony przez George’a Newnesa. Publikowany w Wielkiej Brytanii od stycznia 1891 do marca 1950 dochodząc do 711 wydań, choć pierwsze wydanie było w sprzedaży dobrze przed Bożym Narodzeniem w 1890. O jego nagłej popularności świadczy wstępna sprzedaż prawie 300 000 egzemplarzy. Sprzedaż wzrastała w pierwszych miesiącach zanim dotarła do około 500 000 sztuk miesięcznie, która utrzymywała się do lat trzydziestych XX wieku. W latach 1891-1930 był redagowany przez Herberta Greenhougha Smitha.

  1 czerwca 1893 poślubił Edith Hounsfield (ur. 1865), córkę farmera Williama Hounsfielda. Mieli cztery córki i dwóch synów, Leslie Roberta (1894), Winfrieda (1896), Edith Muriel (1897), Evelyn Meroah (1899), Beryl May (1902) oraz Johna L. Pageta. Sidney Paget zmarł 28 stycznia 1908 w Margate po kilku latach cierpienia na bolesne bóle w klatce piersiowej. Został pochowany na East Finchley Cemetery. Następnie jego ciało zostało przeniesione do jego rodzinnego miasta, gdzie wciąż rezyduje kilku jego krewnych. Jego dwóch braci, H.M. (Henry Marriott) Paget (1856-1936) oraz Wal (Walter Stanley) Paget (1863-1935) również było znanymi portrecistami i ilustratorami.

  Epoka wiktoriańska – okres w dziejach Wielkiej Brytanii pod panowaniem królowej Wiktorii Hanowerskiej. Królowa sprawowała rządy w latach 1837-1901. Był to jeden z najdłuższych nieprzerwanych okresów panowania jednego monarchy w nowożytnej historii. Wielka Brytania była wtedy u szczytu potęgi imperialnej, mówiło się, że nad Imperium Brytyjskim "słońce nigdy nie zachodzi". Były to też czasy rewolucji przemysłowej.Sherlock Holmes (/ˈʃɜrlɒk ˈhoʊmz/, ur. 6 stycznia 1854 lub 17 czerwca 1854 w Hutton Hall, zm. 23 czerwca 1929 w Downs Sussex) – postać fikcyjna, bohater powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conana Doyle’a.

  Ilustracje do The Strand Magazine[]

  Ilustracja do opowiadania „Srebrny Płomień”
  Ilustracja przedstawiająca Sherlocka Holmesa (po prawej) i Watsona

  Dziś, Sidney Paget jest najbardziej znany jako twórca popularnego wizerunku Sherlocka Holmesa z publikacji Conana Doyle’a w Strand Magazine. Został nieświadomie zatrudniony do zilustrowania Przygód Sherlocka Holmesa, serii dwunastu krótkich opowiadań, które ukazywały się od lipca 1891 do grudnia 1892, kiedy wydawcy przypadkowo wysłali list ze zleceniem do niego, zamiast do jego młodszego brata Waltera.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Srebrny Płomień – jedno z 56 opowiadań o Sherlocku Holmesie autorstwa sir Arthura Conana Doyle’a, jest jednym z 12 zawartych w zbiorze Wspomnienia Sherlocka Holmesa. Doyle umieścił „Srebrnego Płomienia” na trzynastym miejscu na liście dziewiętnastu jego ulubionych opowiadań o Sherlocku. Opowiadanie było publikowane w Polsce także pod alternatywnym tytułem Srebrna Gwiazda.

  Pomimo opinii wielu osób, że Paget oparł wizerunek Holmesa o wygląd Waltera, jego brat Henry Marriott Paget zaprzeczył, że tak było. „Twierdzenie, że brat artysty, Walter lub jakakolwiek inna osoba służyła za wzór portretu Sherlocka Holmesa jest niewłaściwe”.

  W 1893 Paget zilustrował Wspomnienia Sherlocka Holmesa, opublikowane w Strand Magazine jako kontynuacja epizodów w Przygodach Sherlocka Holmesa. Kiedy sir Arthur wznowił serię wydając Psa Baskerville’ów, publikowaną w odcinkach w The Strand w latach 1901-1902, specjalnie zażyczył sobie, aby to Paget był ilustratorem. Paget kontynuował swoją pracę przy kolejnej serii, Powrocie Sherlocka Holmesa w 1903-04. W sumie zilustrował jedną nowelę oraz 37 krótkich opowiadań. Jego ilustracje miały wpływ na interpretacje postaci detektywa w literaturze, filmie i dramacie.

  Wodospad Reichenbach (niem. Reichenbachfall) – jeden z najwyższych wodospadów Alp. Położony w kantonie Berno w Szwajcarii – w miejscu, gdzie rzeka Reichenbach łączy się z Aare. Jego całkowita wysokość wynosi 200 m; najwyższa z pięciu tworzących go kaskad mierzy 90 m. Wodospad stanowi atrakcję turystyczną, prowadzi do niego kolejka linowa.Sir Arthur Ignatius Conan Doyle (ur. 22 maja 1859 w Edynburgu, zm. 7 lipca 1930 w Crowborough) – szkocki pisarz, wolnomularz, spirytysta, czołowy przedstawiciel nurtu powieści detektywistycznych, w których głównym bohaterem jest Sherlock Holmes.
  Sidney Paget

  The Strand stał się jednym z najbardziej prestiżowych brytyjskich magazynów literackich, a serie o Holmesie jego najbardziej znaną publikacją. Wraz ze wzrostem popularności Holmesa, rysunki Pageta stawały się coraz większe i bardziej dopracowane. Zaczynając od Ostatniej Zagadki w 1893, prawie każde opowiadanie o Holmesie w The Strand miało ilustrację na całą stronę, a także wiele mniejszych rysunków. Rysunki zyskiwały również więcej ciemnych tonacji, gdy Paget używał czarno-białego medium dla odzwierciedlenia ponurego klimatu opowiadań. Ciemny, zacieniony wygląd ilustracji Pageta prawdopodobnie miał wpływ na amerykańskie filmy o detektywach oraz film noir, a także na każdą filmową wersję o Holmesie.

  Przygody Sherlocka Holmesa (ang. The Adventures of Sherlock Holmes) – zbiór 12 opowiadań angielskiego pisarza, sir Arthura Conan Doyle’a, ilustrowanych przez Sidneya Pageta i opublikowanych pierwotnie w „The Strand Magazine” w latach 1891–1892. I wydanie książkowe ukazało się 14 października 1892 w liczbie 10 tysięcy egzemplarzy.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Pagetowi przypisuje się także zasługę wykreowania wizerunku detektywa w słynnej czapce z dwoma daszkami i pelerynie, o których Conan Doyle nigdy nie wspominał w swoich opowiadaniach. Czapka i peleryna po raz pierwszy pojawiły się na ilustracji do Tragedii w Boscombe Valley w 1891, a potem ponownie w opowiadaniu Srebrny Płomień w 1893. Pojawiły się także na kilku ilustracjach w Powrocie Sherlocka Holmesa. Zakrzywiona fajka została dodana przez aktora Williama Gillette'a.

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Royal Academy of Arts (RA, pol. Królewskia Akademia Sztuk Pięknych) – królewska instytucja artystyczna, która mieści się w Burlington House w Londynie przy ulicy Piccadilly. Zebranie założycielskie odbyło się 10 grudnia 1768, akademia powstała formalnie w następnym roku.

  Ogółem Sidney Paget wykonał 356 opublikowanych ilustracji do serii o Sherlocku Holmesie. Po jego śmierci w 1908, inni ilustratorzy uznali, że muszą imitować styl Pageta rysując postać Sherlocka. Ilustracje Pageta były przedrukowywane w wielu antologiach przygód Holmesa i stały się symbolicznym wizerunkiem detektywa.

  Tragedia w Boscombe Valley (ang. The Boscombe Valley Mystery) – opowiadanie sir Arthura Conana Doyle’a z serii o przygodach Sherlocka Holmesa i jego przyjaciela, doktora Watsona (inny tytuł: „Tragedia w Dolinie Boscombe”). Opublikowane po raz pierwszy w The Strand Magazine w październiku 1891, z 10 rysunkami Sidneya Pageta, następnie w zbiorze Przygody Sherlocka Holmesa w 1892.4 października jest 277. (w latach przestępnych 278.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 88 dni.

  Kompletny zbiór publikacji The Strand, w tym ilustracji do serii Sherlocka Holmesa jest jednym z najrzadszych i najdroższych pozycji kolekcjonerskich w historii wydawniczej. Oryginalny rysunek Pageta, 26,67 × 17,15 cm przedstawiający Holmesa i profesora Moriarty’ego nad krawędzią wodospadu Reichenbach został sprzedany 16 listopada 2004 w domu aukcyjnycm Sotheby's w Nowym Jorku za 220 800 tys. dolarów.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Linki zewnętrzne[]

 • Prace Sidneya Pageta
 • Monografia Sidneya Pageta
 • Sidney Paget w Encyklopedii Artura Conan Doyle'a (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.