• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Siatka umowna

  Przeczytaj także...
  Siatka walcowa – siatka kartograficzna skonstruowana przez flamandzkiego kartografa Merkatora w 1569 roku. Południki i równoleżniki są na niej liniami prostymi i przecinają się pod kątem prostym, tak jak na globusie. Używana jest do przedstawiania kuli ziemskiej lub jej fragmentu w postaci walca.Siatka Kirchhoffa – siatka umowna, nazwa na imieniem E.K. Kirchhoffa, znana już w XV w. Zaliczana do siatek pseudowalcowych lub trapezowych. Służy do przedstawiania powierzchni całej Ziemi lub jednej z jej półkul. Siatka odwzorowuje wiernie równik, południk środkowy oraz równoleżniki 60°. Wszystkie równoleżniki są odcinkami równoległymi do równika, południki są natomiast liniami łamanymi na równiku i równoleżnikach 60° zbieżnymi w biegunach. Siatka nie zachowuje wiernych kątów, powierzchni lub odległości (wyjatek: równik, południk środkowy oraz równoleżniki 60°).
  Siatka kartograficzna – układ południków i równoleżników na mapie. Jest to obraz siatki geograficznej otrzymany na płaszczyźnie.

  Siatka umowna, także siatka pseudoklasycznasiatka kartograficzna, która powstaje poprzez zmodyfikowanie siatki klasycznej odpowiednimi wzorami matematycznymi. Przykładami siatek umownych są siatki: siatka Merkatora, siatka Mollweidego czy siatka Kirchhoffa.

  Odwzorowanie Mollweidego - odwzorowanie kartograficzne zaliczane do pseudowalcowych odwzorowań równopolowych. Autorem odwzorowania jest niemiecki matematyk Carl Mollweide (1774–1825).

  Zastosowanie[ | edytuj kod]

  Siatka umowna Mollweidego, wiernopowierzchniowa, stosowana do prezentacji zjawisk strefowych na Ziemi; służy do przedstawiania kontynentów, państw jako mniejszych krain geograficznych.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.