• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Siatka na zakupy

  Przeczytaj także...
  Kosz to rodzaj pojemnika, plecionego najczęściej z wikliny, czyli młodych giętkich pędów odpowiednich gatunków wierzby. Rzadziej kosze wyplatane są ze słomy lub korzeni, na przykład jałowca lub świerka.„Wprost” – polski tygodnik społeczno-polityczny wydawany przez Platformę Mediową Point Group. Ukazuje się w formie drukowanej w poniedziałki.
  Gospodarstwo domowe – jeden z podmiotów gospodarczych, jedna osoba lub ich zespół, razem zamieszkujących lub osobno, wspólnie się utrzymujących (w ogromnej większości połączonych więzami biologicznymi i stanowiących rodziny). Osoby samotne, utrzymujące się samodzielnie, to jednoosobowe gospodarstwa domowe.
  Siatka z zakupami

  Siatka na zakupy – rodzaj torby, używanej w gospodarstwie domowym, sporządzonej z zaplecionych naturalnych lub sztucznych nici (cienkich sznurków lub żyłek). Splot ten ma oczka wielkości kilku centymetrów, dostatecznie małe, by z siatki nie wypadały typowe przedmioty przynoszone ze sklepu, a jednocześnie na tyle duże, że czynią taką siatkę lekką i wygodną do przenoszenia wówczas, kiedy jest pusta.

  Reklamówka – cienka torba wykonana z folii z tworzywa sztucznego. Popularna nazwa wywodzi się z faktu, że znajduje się na niej kolorowy reklamowy nadruk, np. z nazwą sklepu lub inną reklamą. Pod koniec lat 70. i w latach 80. powszechne w krajach Europy Zachodniej i dodawane tam do zakupów bezpłatnie, do Polski natomiast trafiały drogą indywidualnego transportu, często sprzedawane potem na targowiskach i ulicach. Użyteczność toreb "reklamówek" była ograniczona, nadawały się jednak do wielokrotnego użytku tak, że zastępowały powoli mniej wygodne i mniej estetyczne siatki na zakupy. Później także polskie sklepy i polscy producenci zaczęli wytwarzać własne reklamówki, przez co import ich z Zachodu w sposób naturalny wygasł.Torba jest pojemnikiem, zazwyczaj używanym do przechowywania, przenoszenia czegoś. Torbę wytwarza się ze skóry, z papieru, tkaniny, tworzywa sztucznego. Torba może mieć jeden, dwa uchwyty lub nie posiadać żadnego. Torba może być zamykana zamkiem błyskawicznym. W przypadku bagażu, bywa zamykana na klucz.

  W Rosji siatkę na zakupy nazywano "awośka" (авоська), spolszczane czasami na "anużka" (od "a nuż coś rzucą" - źródłósłów rosyjski jest identyczny).

  Współcześnie do przenoszenia zakupów częściej wykorzystywane są torby z cienkiego polietylenu, zwane w Polsce "reklamówkami", tańsze i lżejsze także od siatek. W niektórych regionach kraju określenie siatka jest nadal używane (zwłaszcza przez osoby starsze) na określenie dowolnej torby na zakupy, również plastikowej.

  Żyłka – ozdoba, pasek o szer. 2-5 mm, stosowany w rzemiośle artystycznym jako motyw zdobniczy. Występuje jako element intarsji i inkrustacji na wyrobach drewnianych i metalowych. Najczęściej stosowany w meblarstwie.

  Przypisy

  1. Michał Zieliński, Rachunek zysków, Wprost, nr 35/1999

  Zobacz też[]

 • koszyk • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.