• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Shropshire

  Przeczytaj także...
  Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.Herefordshire – hrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w zachodniej Anglii, w regionie West Midlands, położone przy granicy z Walią. Jest to jedno z hrabstw historycznych, a jego początki sięgają średniowiecza. W 1974 roku zostało połączone wraz z sąsiednim Worcestershire w hrabstwo Hereford and Worcester, które funkcjonowało do 1998 roku, gdy hrabstwa ponownie rozdzielono.
  Ironbridge – miejscowość w północno-zachodniej Anglii, w hrabstwie Shropshire, nad rzeką Severn. Znajduje się w niej pierwszy w świecie most, którego przęsło zbudowane zostało całkowicie z metalu (żeliwa). Nazywany jest on po angielsku po prostu Iron Bridge – "Żelaznym Mostem". Most ten, długości 30 metrów, przerzucony jest nad korytem rzeki Severn. Ukończony w 1779. Tak miejscowość, jak i wąwóz przyjęły nazwę od mostu – Ironbridge.

  Shropshire (zwane również Salop) – hrabstwo ceremonialne w zachodniej Anglii, w regionie West Midlands, położone przy granicy z Walią.

  Powierzchnia hrabstwa wynosi 3487 km², a liczba ludności – 472 700. Jest to jedno z najrzadziej zaludnionych hrabstw Anglii, z gęstością zaludnienia wynoszącą 135,6 os./km². Największym miastem jest Telford, które powstało w latach 60. XX wieku jako jedno z tzw. new towns, z połączenia miast Wellington, Oakengates, Madeley oraz Dawley. Poza aglomeracją miasta Telford hrabstwo ma charakter wiejski, a istotną rolę w gospodarce stanowi rolnictwo. Historyczną stolicą jest Shrewsbury. Inne większe miasta na terenie hrabstwa to Oswestry, Bridgnorth, Newport, Ludlow oraz Market Drayton.

  South Shropshire – były dystrykt w hrabstwie Shropshire w Anglii. W 2001 roku dystrykt liczył 40 410 mieszkańców.Shrewsbury and Atcham – były dystrykt w hrabstwie Shropshire w Anglii. W 2001 roku dystrykt liczył 95 850 mieszkańców.

  Hrabstwo jest w przeważającej części nizinne, przedzielone rzeką Severn na dwie części – równinną północną oraz południową pokrytą pagórkami. Na terenie Shropshire znajduje się wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO wąwóz Ironbridge.

  Na północnym wschodzie Shropshire graniczy z hrabstwem Cheshire, na wschodzie ze Staffordshire, na południowym wschodzie z Worcestershire, na południu z Herefordshire, a na zachodzie i północnym zachodzie z Walią.

  Bridgnorth - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie West Midlands, w hrabstwie Shropshire. W 2008 r. miasto to zamieszkiwało 12 216 osób.Ludlow – miasto w Wielkiej Brytanii w hrabstwie Shropshire, Anglia; blisko granicy z Walią. Miasto położone nad rzeką Teme w pobliżu Clee Hill. Powierzchnia: 1,4 km². Liczba ludności: 10 500. Największą atrakcją miasta jest Zamek Ludlow (Ludlow Castle). Turystyczne miasto nazywane "najbardziej malowniczym miastem środkowej Anglii". Miasto zachowało swój średniowieczny urok w licznych zabytkach i budynkach. Głównym rzemiosłem miasta była niegdyś produkcja wełny, w tym celu powstało 11 młynów na na brzegach rzeki Teme. Tkaniny eksportowano do całej Anglii. Przemysł włókienniczy upadł w momencie przejęcia miasta przez Henryka VI w Wojnie Dwóch Róż w roku 1459.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Obecny[ | edytuj kod]

  W skład hrabstwa ceremonialnego wchodzą dwie jednolite jednostki administracyjne (unitary authority).

  1. Shropshire (unitary authority)
  2. Telford and Wrekin (unitary authority)

  Do 2009[ | edytuj kod]

  Podział administracyjny hrabstwa Shropshire do 2009 roku

  Przed reformą administracyjną przeprowadzoną w 2009 roku Shropshire było hrabstwem niemetropolitalnym, w którego skład wchodziło pięć dystryktów. Jako hrabstwo ceremonialne Shropshire obejmowało dodatkowo jedną jednolitą jednostkę administracyjną.

  Shropshire – dystrykt (unitary authority) w hrabstwie ceremonialnym Shropshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 306 129 mieszkańców.Worcestershire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w zachodniej Anglii, w regionie West Midlands. Worcestershire jest jednym z hrabstw historycznych, a jego początki sięgają średniowiecza. W 1974 roku zostało połączone wraz z sąsiednim Herefordshire w hrabstwo Hereford and Worcester, które funkcjonowało do 1998 roku, gdy hrabstwa ponownie rozdzielono.
  1. North Shropshire
  2. Oswestry
  3. Shrewsbury and Atcham
  4. South Shropshire
  5. Bridgnorth
  6. Telford and Wrekin (unitary authority)

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Shropshire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2011-10-21].
 • Severn (ang. Severn River, wal. Afon Hafren) – najdłuższa rzeka w Wielkiej Brytanii – 354 km długości. Wypływa koło Plynlimon w pobliżu Llanidloes w Górach Kambryjskich (Cambrian Mountains) w środkowej Walii, wpada do Kanału Bristolskiego na granicy Anglii i Walii. Przepływa przez miasta Worcester, Gloucester i Shrewsbury.Newport – miasto w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Shropshire, w dystrykcie (unitary authority) Telford and Wrekin. Leży 27 km na wschód od miasta Shrewsbury i 208 km na północny zachód od Londynu. Miasto liczy 10 814 mieszkańców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Oakengates - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie West Midlands, w hrabstwie Shropshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 8 517 osób.
  Telford and Wrekin – dystrykt o statusie unitary authority w hrabstwie ceremonialnym Shropshire w Anglii. Nazwa pochodzi od miasta Telford i górki Wrekin.
  Hrabstwo niemetropolitalne (ang. non-metropolitan county lub shire county) – jedna z dwóch odmian hrabstwa administracyjnego, jednostki podziału administracyjnego funkcjonującej na terenie Anglii. Podstawę prawną ich istnienia stanowi ustawa o samorządzie lokalnym (Local Government Act) z 1972 roku (z późniejszymi zmianami).
  Cheshire – hrabstwo ceremonialne w zachodniej Anglii, w regionie North West England, położone nad estuariami rzek Mersey i Dee, przy granicy z Walią. Do 2009 roku pełniło funkcję administracyjną jako hrabstwo niemetropolitalne.
  Madeley – miasto w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Shropshire, w dystrykcie (unitary authority) Telford and Wrekin. Leży 23 km na wschód od miasta Shrewsbury i 203 km na północny zachód od Londynu. Miasto liczy 17 935 mieszkańców.
  Dawley – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie West Midlands, w hrabstwie Shropshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 11 399 osób.
  North Shropshire – były dystrykt w hrabstwie Shropshire w Anglii. W 2001 roku dystrykt liczył 57 108 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.