Shropshire

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Shropshire (zwane również Salop) – hrabstwo ceremonialne w zachodniej Anglii, w regionie West Midlands, położone przy granicy z Walią.

South Shropshire – były dystrykt w hrabstwie Shropshire w Anglii. W 2001 roku dystrykt liczył 40 410 mieszkańców.Shrewsbury and Atcham – były dystrykt w hrabstwie Shropshire w Anglii. W 2001 roku dystrykt liczył 95 850 mieszkańców.

Powierzchnia hrabstwa wynosi 3487 km², a liczba ludności – 472 700. Jest to jedno z najrzadziej zaludnionych hrabstw Anglii, z gęstością zaludnienia wynoszącą 135,6 os./km². Największym miastem jest Telford, które powstało w latach 60. XX wieku jako jedno z tzw. new towns, z połączenia miast Wellington, Oakengates, Madeley oraz Dawley. Poza aglomeracją miasta Telford hrabstwo ma charakter wiejski, a istotną rolę w gospodarce stanowi rolnictwo. Historyczną stolicą jest Shrewsbury. Inne większe miasta na terenie hrabstwa to Oswestry, Bridgnorth, Newport, Ludlow oraz Market Drayton.

Bridgnorth - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie West Midlands, w hrabstwie Shropshire. W 2008 r. miasto to zamieszkiwało 12 216 osób.Ludlow – miasto w Wielkiej Brytanii w hrabstwie Shropshire, Anglia; blisko granicy z Walią. Miasto położone nad rzeką Teme w pobliżu Clee Hill. Powierzchnia: 1,4 km². Liczba ludności: 10 500. Największą atrakcją miasta jest Zamek Ludlow (Ludlow Castle). Turystyczne miasto nazywane "najbardziej malowniczym miastem środkowej Anglii". Miasto zachowało swój średniowieczny urok w licznych zabytkach i budynkach. Głównym rzemiosłem miasta była niegdyś produkcja wełny, w tym celu powstało 11 młynów na na brzegach rzeki Teme. Tkaniny eksportowano do całej Anglii. Przemysł włókienniczy upadł w momencie przejęcia miasta przez Henryka VI w Wojnie Dwóch Róż w roku 1459.

Hrabstwo jest w przeważającej części nizinne, przedzielone rzeką Severn na dwie części – równinną północną oraz południową pokrytą pagórkami. Na terenie Shropshire znajduje się wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO wąwóz Ironbridge.

Na północnym wschodzie Shropshire graniczy z hrabstwem Cheshire, na wschodzie ze Staffordshire, na południowym wschodzie z Worcestershire, na południu z Herefordshire, a na zachodzie i północnym zachodzie z Walią.

Shropshire – dystrykt (unitary authority) w hrabstwie ceremonialnym Shropshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 306 129 mieszkańców.Na potrzeby organizacji samorządów lokalnych w Anglii wyróżnia się nawet cztery poziomy podziału administracyjnego. Na niektórych poziomach różne uwarunkowania prawne doprowadziły do powstania różnych jednostek podziału.

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

Obecny[ | edytuj kod]

W skład hrabstwa ceremonialnego wchodzą dwie jednolite jednostki administracyjne (unitary authority).

 1. Shropshire (unitary authority)
 2. Telford and Wrekin (unitary authority)

Do 2009[ | edytuj kod]

Podział administracyjny hrabstwa Shropshire do 2009 roku

Przed reformą administracyjną przeprowadzoną w 2009 roku Shropshire było hrabstwem niemetropolitalnym, w którego skład wchodziło pięć dystryktów. Jako hrabstwo ceremonialne Shropshire obejmowało dodatkowo jedną jednolitą jednostkę administracyjną.

Worcestershire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w zachodniej Anglii, w regionie West Midlands. Worcestershire jest jednym z hrabstw historycznych, a jego początki sięgają średniowiecza. W 1974 roku zostało połączone wraz z sąsiednim Herefordshire w hrabstwo Hereford and Worcester, które funkcjonowało do 1998 roku, gdy hrabstwa ponownie rozdzielono.Severn (ang. Severn River, wal. Afon Hafren) – najdłuższa rzeka w Wielkiej Brytanii – 354 km długości. Wypływa koło Plynlimon w pobliżu Llanidloes w Górach Kambryjskich (Cambrian Mountains) w środkowej Walii, wpada do Kanału Bristolskiego na granicy Anglii i Walii. Przepływa przez miasta Worcester, Gloucester i Shrewsbury.
 1. North Shropshire
 2. Oswestry
 3. Shrewsbury and Atcham
 4. South Shropshire
 5. Bridgnorth
 6. Telford and Wrekin (unitary authority)

Przypisy[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Shropshire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2011-10-21].
 • Warto wiedzieć że... beta

  Telford and Wrekin – dystrykt o statusie unitary authority w hrabstwie ceremonialnym Shropshire w Anglii. Nazwa pochodzi od miasta Telford i górki Wrekin.
  Hrabstwo niemetropolitalne (ang. non-metropolitan county lub shire county) – jedna z dwóch odmian hrabstwa administracyjnego, jednostki podziału administracyjnego funkcjonującej na terenie Anglii. Podstawę prawną ich istnienia stanowi ustawa o samorządzie lokalnym (Local Government Act) z 1972 roku (z późniejszymi zmianami).
  Cheshire – hrabstwo ceremonialne w zachodniej Anglii, w regionie North West England, położone nad estuariami rzek Mersey i Dee, przy granicy z Walią. Do 2009 roku pełniło funkcję administracyjną jako hrabstwo niemetropolitalne.
  Madeley – miasto w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Shropshire, w dystrykcie (unitary authority) Telford and Wrekin. Leży 23 km na wschód od miasta Shrewsbury i 203 km na północny zachód od Londynu. Miasto liczy 17 935 mieszkańców.
  Dawley – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie West Midlands, w hrabstwie Shropshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 11 399 osób.
  North Shropshire – były dystrykt w hrabstwie Shropshire w Anglii. W 2001 roku dystrykt liczył 57 108 mieszkańców.
  Hrabstwo ceremonialne (inna nazwa: hrabstwa geograficzne) - jednostka podziału terytorialnego używana w Wielkiej Brytanii w odniesieniu do Anglii. Podstawą jej istnienia jest ustawa Lieutenancies Act z 1997 roku. Podział ten nie ma obecnie znaczenia administracyjnego, a jedynie geograficzne i historyczne. Jest również najbliższy podziałowi Anglii, jaki funkcjonuje w języku potocznym i myśleniu większości Brytyjczyków.

  Reklama