Shrek 2 – amerykański film animowany z 2004 roku. Powstał dla wytwórni DreamWorks Pictures, a jego reżyserami byli Andrew Adamson, Kelly Asbury i Conrad Vernon. Obraz jest sequelem przeboju kasowego z 2001 roku zatytułowanego Shrek, jego pozostałe kontynuacje typu: Shrek Trzeci pojawiła się trzy lata później, a ostatnia Shrek Forever sześć lat później.
The Rocky Horror Picture Show – musical filmowy w reżyserii Jima Sharmana z 1975 roku, będący adaptacją sztuki teatralnej The Rocky Horror Show autorstwa Richarda O’Briena (który w filmie gra rolę Riff Raffa). Film nawiązuje do stylistyki horrorów klasy B i filmów science fiction z okresu 1940-1970. W główne role wcielili się Tim Curry, Susan Sarandon i Barry Bostwick.Łukasz Zagrobelny (ur. 1 lipca 1975 we Wrocławiu) – polski wokalista, od 2000 roku związany z Teatrem Muzycznym Roma. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.
Shrek i Fiona zostają zaproszeni przez rodziców Fiony, króla Harolda i królową Lilian, do Zasiedmiogórogrodu. Pragną oni poznać jej „księcia z bajki”. Shrek zgadza się, chociaż bardzo niechętnie. W podróży nie może zabraknąć także Osła, który sam wprosił się do Zasiedmiogórogrodu. Shrek ma wątpliwości, czy rodzice Fiony zaakceptują go oraz swoją córkę jako ogrzycę. Jego obawy nie okazały się bezpodstawne, król Harold od pierwszej chwili nie polubił Shreka, a przyciśnięty do muru przez Wróżkę Chrzestną, chcącą zeswatać Fionę ze swoim synem, Księciem z Bajki, wynajmuje płatnego zabójcę, Kota w Butach. Honorowy kot, w zamian za oszczędzenie mu życia, postanawia towarzyszyć Shrekowi, co nie podoba się Osłu. Shrek pragnie, aby Fiona i jej rodzice byli szczęśliwi i w końcu go zaakceptowali, dlatego decyduje się zmienić siebie i Fionę w ludzi przez magiczny eliksir „Żyj długo i szczęśliwie”. Jednak nie kończy się to dobrze, bo Shrek, Osioł i Kot zostają aresztowani pod pretekstem niezatrzymania się na wezwanie. Tymczasem Wróżka Chrzestna przyrządza napój, powodujący że ten, kto go wypije, zakocha się w pierwszym partnerze, którego pocałuje. Chce przetestować go na Fionie, by poślubiła Księcia z Bajki.
Nagroda Akademii za najlepszą piosenkę oryginalną (ang. The Academy Award for Best Original Song) – jedna z nagród, którą otrzymują ludzie pracujący w przemyśle filmowym, przyznawaną przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences). Nominacje przyznawane są przez członków Akademii, którzy są kompozytorami lub autorami tekstów piosenek. Zwycięzcy są wybierani przez wszystkich członków Akademii. Bardzo ważną rzeczą jest to, że wygrywa twórca piosenki, a nie sam utwór, oraz że do tej kategorii nominowane są tylko oryginalne piosenki napisane do filmów. Oscar w tej kategorii pierwszy raz został przyznany w 1934 roku.Shrek Forever (ang. Shrek Forever After znany również jako Shrek 4 oraz Shrek Goes Fourth) – film animowany, będący kontynuacją filmu Shrek Trzeci z 2007 roku. Premiera odbyła się 21 maja 2010 w Stanach Zjednoczonych.
Mike Myers – Shrek
Eddie Murphy – Osioł
Cameron Diaz – Królewna Fiona
Antonio Banderas – Kot w butach
John Cleese – Król Harold
Julie Andrews – Królowa Lilian
Jennifer Saunders – Wróżka Chrzestna
Rupert Everett – Książę z Bajki
Cody Cameron – Pinokio
Conrad Vernon – Ciastek
Aron Warner – Wilk
Larry King – Doris, przyrodnia siostra Kopciuszka
Opracowanie wersji polskiej: Start International Polska
Małgorzata Zajączkowska (ur. 31 stycznia 1956 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa, absolwentka warszawskiej PWST. Debiutowała w Teatrze Narodowym za dyrekcji Adama Hanuszkiewicza. Uczyła w warszawskiej Akademii Teatralnej i w Studio Teatralnym przy Teatrze Żydowskim.Fred Zinnemann (ur. 29 kwietnia 1907 w Wiedniu, zm. 14 marca 1997 w Londynie) - amerykański reżyser filmowy pochodzenia austriackiego.
Reżyseria: Joanna Wizmur
Dialogi polskie: Bartosz Wierzbięta
Teksty piosenek: Marek Robaczewski, Bartosz Wierzbięta
Kierownictwo muzyczne: Marek Klimczuk
Dźwięk i montaż: Janusz Tokarzewski
Kierownik produkcji: Paweł Araszkiewicz
W wersji polskiej udział wzięli:
Zbigniew Zamachowski – Shrek
Jerzy Stuhr – Osioł
Agnieszka Kunikowska – królewna Fiona
Wojciech Malajkat – Kot w butach
Janusz Bukowski – król Harold
Małgorzata Zajączkowska – królowa Lilian
Dorota Zięciowska – Wróżka Chrzestna
Zbigniew Suszyński – Książę z Bajki
Jarosław Domin – Pinokio
Tomasz Bednarek – Ciastek
Mirosław Zbrojewicz – Wilk
Wojciech Paszkowski – Trzy świnki
Jarosław Boberek – jedna z Trzech Świnek, reporter programu „Knechci”
Wojciech Mann – brzydka siostra Kopciuszka
Zbigniew Konopka – Cyklop
oraz
Joan Rivers, właśc. Joan Alexandra Molinsky (ur. 8 czerwca 1933 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka, gospodyni programów talk-show i bizneswoman.Jerzy Hoffman (ur. 15 marca 1932 w Krakowie) – polski reżyser i scenarzysta filmowy. Działalność reżyserską rozpoczął jako dokumentalista, współpracując z Edwardem Skórzewskim, z którym nakręcił także filmy fabularne Gangsterzy i filantropi oraz Prawo i pięść. Sławę zdobył przede wszystkim jako twórca adaptacji sienkiewiczowskiej Trylogii (Pan Wołodyjowski, Potop, Ogniem i mieczem), osadzonej w czasach XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Był także realizatorem filmów obyczajowych i wojennych.
Krzysztof Banaszyk – Magiczne Lustro, młody szlachcic
Jacek Braciak – recepcjonista
Izabela Dąbrowska – wieśniaczka
Tomasz Grochoczyński – posłaniec
Jan Kulczycki – stary szlachcic
Aleksander Mikołajczak – prezenter na balu
Janusz Wituch – policjant z programu „Knechci”
Iwona Rulewicz – wieśniaczka
Paweł Szczesny – ,,Żwirek”
Joanna Węgrzynowska
Joanna Orzeszkowska
Monika Błachnio
Katarzyna Czarnota
i inni
Wojciech Karol Malajkat (ur. 16 stycznia 1963 w Mrągowie) – polski aktor teatralny i filmowy oraz reżyser. Pedagog (na stanowisku profesora) w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Posiada tytuł profesora sztuki teatralnej.Wojciech Paszkowski (ur. 28 lutego 1960 w Warszawie) – polski aktor i reżyser teatralny, dubbingowy i filmowy. Absolwent warszawskiej PWST.
Polskojęzyczną wersję piosenki Bonnie Tyler Holding Out for a Hero śpiewa Dorota Zięciowska
Chór: Izabela Bujniewicz, Daria Druzgała, Piotr Gogol, Łukasz Zagrobelny, Kalina Kasprzak, Adam Krylik, Marta Smuk, Tomasz Steciuk
Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta
Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany „Królem Popu”.
Michelle Marie Pfeiffer (ur. 29 kwietnia 1958 w Santa Ana w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka i producentka filmowa, modelka.
Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.
Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.
Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
Wojciech Piotr Mann (ur. 25 stycznia 1948 w Świdnicy) – polski dziennikarz muzyczny, autor tekstów piosenek, współpracujący na stałe z Programem III Polskiego Radia.
MTV Movie Awards – nagroda filmowa przyznawana od 1992 roku przez telewizję MTV. Każdej gali rozdania nagród towarzyszą parodie z oficjalnych materiałów filmowych. Imprezę prowadzą celebryci, gośćmi gali także są różne sławy. Galę urozmaicają występy muzyków.