• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Shoegaze

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.
  Spectorowska ściana dźwięku (ang. wall of sound lub Spector sound) – technika aranżacji nagrań muzycznych opracowana w latach 60. XX w. przez producenta Phila Spectora we współpracy z Larrym Levinem, amerykańskim inżynierem dźwięku. Technika ta polega na wielokrotnym nagrywaniu instrumentów muzycznych i zwielokrotnianiu ich brzmienia. Daje to w rezultacie gęsty, mocny dźwięk – na pierwszym planie lub w tle utworu.

  Shoegaze, shoegazing, shoegazer – podgatunek rocka alternatywnego, powstały pod koniec lat osiemdziesiątych w Wielkiej Brytanii.

  Przyjmuje się, że zdefiniowała go grupa My Bloody Valentine albumem Isn't Anything (rok 1988). Nazwę stworzył magazyn New Musical Express, obserwując wspólną tendencję gitarzystów zespołów określanych tym mianem do patrzenia w czasie koncertów w dół. Stąd termin "shoegaze", oznaczający "wpatrywanie się w buty".

  Nowhere – debiutancki album zespołu shoegaze’owego Ride, wydany 15 października 1990 roku przez Creation Records. Płyta jest uważana za drugą pod względem znaczenia w swoim gatunku, po Loveless My Bloody Valentine.Plastic Tree – japoński zespół muzyczny założony w 1993 roku w Ichikawa w Japonii. Wydali swój pierwszy mini-album w grudniu 1995 roku. Muzyka, którą grają to J-Rock.

  Najważniejszym elementem brzmienia shoegaze'u jest gitarowa ściana dźwięku i ściszony, "niewyraźny", lecz bardzo melodyjny wokal. Muzyka shoegaze ma introspekcyjny, emocjonalny charakter. Za najważniejsze płyty uznaje się m.in. Loveless My Bloody Valentine i Nowhere Ride; ta pierwsza często pojawia się w rankingach podsumowujących lata dziewięćdziesiąte czy całą historię muzyki popularnej. Wśród protoplastów gatunku wymienia się m.in. Slowdive, Chapterhouse(ang.), Pale Saints(ang.), The Boo Radleys(ang.), Lush (band)(ang.), Plastic Tree, Moose (band)(ang.), Teenage Fanclub(ang.), Drop Nineteens, Swervedriver(ang.), The Field Mice(ang.), The Jesus and Mary Chain, Spacemen 3, Cocteau Twins, Galaxie 500; Secret Shine(ang.).

  Galaxie 500 - amerykański zespół rocka alternatywnego, działający w latach 1986-1991, jeden z pionierów dream popu. Nazwa wywodzi się od modelu auta z lat 60. i 70., Forda Galaxie.New Musical Express (znany również w skrócie jako NME) - magazyn muzyczny publikowany w Wielkiej Brytanii od 1952 (pierwszy numer 7 marca 1952). Było to pierwsze w historii brytyjskie czasopismo muzyczne, które posiadało listę najpopularniejszych w danym tygodniu singli (17 listopada 1952). W latach 70. magazyn był najlepiej sprzedającym się czasopismem muzycznym w Wielkiej Brytanii. W latach 1972-1976 styl magazynu nawiązywał do gonzo, z czasem jednak zaczął identyfikować się z punk rockiem, za sprawą takich dziennikarzy jak Tony Parsons i Julie Burchill.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Wpis w All Music Guide o shoegaze (ang.)
 • Artykuł o gatunku (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  The Jesus and Mary Chain – szkocki zespół indierockowy i noise popowy. Jego muzyka charakteryzowała się nietypowym połączeniem hałaśliwej, gitarowej ściany dźwięku (inspirowanej przede wszystkim twórczością The Velvet Underground) i popowych melodii w stylu The Beach Boys. Grupa jest uznawana za protoplastę nurtu shoegaze.
  Spacemen 3 - brytyjski zespół rocka alternatywnego, istniejący w latach 1982-1991. Jedynymi stałymi członkami byli Peter Kember i Jason Pierce.
  Loveless – drugi album grupy My Bloody Valentine, szeroko uznawany za magnum opus grupy oraz jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą, spośród płyt stylu shoegaze. Powstawał przez dwa lata w dziewiętnastu różnych studiach. Nad nagraniami panował wokalista i gitarzysta zespołu, Kevin Shields, pragnąc nadać utworom obmyślone przez siebie brzmienie, na które składało się m.in. użycie rozmaitych technik studyjnych.
  Drop Nineteens – amerykański zespół indie rockowy założony w Bostonie i działający w latach 1991-1995. Był to jeden z nielicznych zespołów z tego kontynentu w danym czasie, który inspirował się silnie brytyjskim shoegazem, zwłaszcza twórczością My Bloody Valentine i Slowdive.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.