• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Shoegaze

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.

  Shoegaze, shoegazing lub shoegazer – podgatunek rocka alternatywnego, powstały pod koniec lat 80. XX wieku w Wielkiej Brytanii.

  Historia[ | edytuj kod]

  Najprawdopodobniej ten podgatunek zdefiniował irlandzko-brytyjski zespół My Bloody Valentine albumem Isn’t Anything (1988). Nazwę wykuli dziennikarze branżowego czasopisma brytyjskiego „New Musical Express” (NME), obserwując wspólną tendencję gitarzystów zespołów określanych tym mianem do patrzenia w czasie koncertów w dół. Stąd termin „shoegaze”, oznaczający „wpatrywanie się w buty”.

  Gatunek muzyczny typologia i kategoryzacja, która identyfikuje dźwięki muzyczne przez ich przynależność do określonej kategorii i rodzaju muzyki, które to można odróżnić od innych rodzajów muzyki.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Najważniejszym elementem brzmienia shoegaze’u jest gitarowa ściana dźwięku i ściszony, „niewyraźny”, lecz bardzo melodyjny wokal. Muzyka shoegaze ma introspekcyjny, emocjonalny charakter. Wśród najważniejszych albumów charakterystycznych dla tego podgatunku są m.in. Loveless zespołu My Bloody Valentine i Nowhere grupy Ride. Ten pierwszy często pojawia się w rankingach podsumowujących lata 90. czy całą historię muzyki popularnej.

  Nowhere – debiutancki album zespołu shoegaze’owego Ride, wydany 15 października 1990 roku przez Creation Records. Płyta jest uważana za drugą pod względem znaczenia w swoim gatunku, po Loveless My Bloody Valentine.Plastic Tree – japoński zespół muzyczny założony w 1993 roku w Ichikawa w Japonii. Wydali swój pierwszy mini-album w grudniu 1995 roku. Muzyka, którą grają to J-Rock.

  Wśród protoplastów gatunku wymienia się m.in. Slowdive, Chapterhouse, Pale Saints, The Boo Radleys, Lush, Plastic Tree, Moose, Teenage Fanclub, Drop Nineteens, Swervedriver, The Field Mice, The Jesus and Mary Chain, Spacemen 3, Cocteau Twins, Galaxie 500; Secret Shine.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Wpis w All Music Guide o shoegaze (ang.)
 • Artykuł o gatunku (ang.)
 • New Musical Express (znany również w skrócie jako NME) - magazyn muzyczny publikowany w Wielkiej Brytanii od 1952 (pierwszy numer 7 marca 1952). Było to pierwsze w historii brytyjskie czasopismo muzyczne, które posiadało listę najpopularniejszych w danym tygodniu singli (17 listopada 1952). W latach 70. magazyn był najlepiej sprzedającym się czasopismem muzycznym w Wielkiej Brytanii. W latach 1972-1976 styl magazynu nawiązywał do gonzo, z czasem jednak zaczął identyfikować się z punk rockiem, za sprawą takich dziennikarzy jak Tony Parsons i Julie Burchill.Galaxie 500 - amerykański zespół rocka alternatywnego, działający w latach 1986-1991, jeden z pionierów dream popu. Nazwa wywodzi się od modelu auta z lat 60. i 70., Forda Galaxie.
  Warto wiedzieć że... beta

  The Jesus and Mary Chain – szkocki zespół indierockowy i noise popowy. Jego muzyka charakteryzowała się nietypowym połączeniem hałaśliwej, gitarowej ściany dźwięku (inspirowanej przede wszystkim twórczością The Velvet Underground) i popowych melodii w stylu The Beach Boys. Grupa jest uznawana za protoplastę nurtu shoegaze.
  Spacemen 3 - brytyjski zespół rocka alternatywnego, istniejący w latach 1982-1991. Jedynymi stałymi członkami byli Peter Kember i Jason Pierce.
  Loveless – drugi album grupy My Bloody Valentine, szeroko uznawany za magnum opus grupy oraz jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą, spośród płyt stylu shoegaze. Powstawał przez dwa lata w dziewiętnastu różnych studiach. Nad nagraniami panował wokalista i gitarzysta zespołu, Kevin Shields, pragnąc nadać utworom obmyślone przez siebie brzmienie, na które składało się m.in. użycie rozmaitych technik studyjnych.
  Drop Nineteens – amerykański zespół indie rockowy założony w Bostonie i działający w latach 1991-1995. Był to jeden z nielicznych zespołów z tego kontynentu w danym czasie, który inspirował się silnie brytyjskim shoegazem, zwłaszcza twórczością My Bloody Valentine i Slowdive.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.857 sek.