Shmi Skywalker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Shmi Skywalker – postać fikcyjna z uniwersum Gwiezdnych wojen, była niewolnicą z Tatooine, matką Anakina Skywalkera i zarazem babcią Leii i Luke’a, oraz prababcią Kylo Rena.

Kylo Ren, właściwie Ben – fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych wojen, po raz pierwszy pojawiająca się w filmie Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy z 2015 roku, gdzie w jego rolę wcielił się Adam Driver.Leia Organa (urodzona jako Leia Amidala Skywalker) – fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych wojen, senator, córka Anakina Skywalkera (Dartha Vadera) i Padmé Amidali, siostra Luke’a Skywalkera. W filmach w jej rolę wcieliła się Carrie Fisher. Była silna Mocą, podobnie jak jej ojciec i brat.

Życiorys[ | edytuj kod]

Szczegóły na temat jej rodziny nie są znane. Jako dziecko została porwana przez piratów i sprzedana jako niewolnik. Służyła wielu właścicielom, między innymi Pi-Lippie, która była dla niej miła i nauczyła ją cennych umiejętności technicznych. Choć obiecała zwrócić jej wolność, Pi-Lippa zmarła, zanim spełniła swoją obietnicę. Shmi stała się własnością jednego z krewnych Pi-Lippy, aż ostatecznie, wraz ze swoim nowo narodzonym synem, trafiła na Tatooine, w ręce Hutta Gardulli. Ta po kilku latach przegrała ją w zakładzie na rzecz Watto. Shmi wraz z synem zamieszkali w dzielnicy niewolników w Mos Espa.

Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – seria filmów fantastycznych z gatunku space opera (science fantasy) George’a Lucasa oraz innych produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: wydawnictw literackich, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp.Luke Skywalker – postać fikcyjna, jeden z głównych bohaterów Sagi Gwiezdnych wojen. W jego rolę wcielił się Mark Hamill.

Shmi Skywalker była zdecydowana zapewnić lepszą przyszłość dla swego jedynego syna, niż żywot niewolnika. Wiedziała, że jej syn był szczególny. Pomimo trudnego życia Anakin był bezinteresowny, miły i utalentowany. Jego narodziny były niezwykłe – nie miał biologicznego ojca. Niektórzy spekulują, że został poczęty z woli Mocy, która stworzyła Anakina w łonie Shmi. Mogłoby to sugerować, że Anakin jest osobą, o której mowa w starożytnych proroctwach Jedi – Wybrańcem, który przyniesie równowagę Mocy.

Biblioteka Ossus to internetowa encyklopedia Gwiezdnych wojen w Polsce, oparta na systemie Wiki. Została uruchomiona 11 sierpnia 2006. Nie znajduje się na serwerze Wikia, jest całkowicie niezależna. Obecnie posiada ponad 10000 haseł, plasując się na czwartym miejscu pod tym względem wśród Star Wars Wiki na świecie. Współpracuje także z innymi, polskimi stronami internetowymi czy organizacjami inspirowanymi Gwiezdnymi wojnami. Od 3 lipca 2007 encyklopedia ma status oficjalnej polskiej Star Wars Wiki – tytuł ten przejęła po Empirepedii, która obecnie jest opuszczona przez administrację i fanów.Pernilla August, właśc. Mia Pernilla Hertzman-Ericson (ur. 13 lutego 1958 w Sztokholmie) – szwedzka aktorka filmowa i teatralna, reżyserka i scenarzystka; będąca jedną z wiodących aktorek w Szwecji i długoletnią współpracowniczką reżysera Ingmara Bergmana. Zdobyła Złotą Palmę dla najlepszej aktorki w 1992 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes za rolę w filmie Dobre chęci wyreżyserowanym przez Bille Augusta na podstawie scenariusza Ingmara Bergmana. Najbardziej znana z ról Shmi Skywalker (matka Anakina Skywalkera) w Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo i Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów.

Gdy wyzwolony w wyniku działań Qui-Gon Jinna Anakin udał się na Coruscant, by być przedstawionym Radzie Jedi i podjąć szkolenie na rycerza Jedi, Shmi pozostała na Tatooine. Jej właściciel, Watto, pozbawiony pieniędzy, które przeznaczył na hazard, był zmuszony sprzedać Shmi. Cliegg Lars, rolnik wilgoci z Tatooine, kupił ją, a następnie dał jej wolność i wziął z nią ślub. Wiedli spokojny żywot w domostwie Larsów jako rolnicy wilgoci, tworząc kochającą się rodzinę, razem z synem Cliegga, Owenem. Mimo to Shmi spoglądając w gwiazdy czuła tęsknotę za synem.

Na miesiąc przed powrotem Anakina na Tatooine Shmi opuściła bezpieczne schronienie, by zebrać grzyby rosnące na skraplaczach. W połowie drogi powrotnej została zaatakowana przez watahę Ludzi Pustyni, którzy ją porwali. Cliegg, razem z grupą rolników, wyruszył na ratunek swojej żonie, ale wpadli oni w zasadzkę Tuskenów. Po krwawej walce tylko czterech z 30 ludzi powróciło do swych domostw, a Cliegg stracił nogę i był zmuszony do zaprzestania poszukiwań. Po miesiącu Cliegg zaakceptował śmierć Shmi. Anakin, który był nękany koszmarami związanymi z jego matką, trafił do domostwa Larsów. Gdy Cliegg opowiedział mu o wszystkim, Anakin wierzył, że jego matka żyje i postanowił ją odszukać. Młody Jedi jeszcze przed zmierzchem wyruszył, by odnaleźć kryjówkę Tuskenów i uwolnić matkę.

Shmi była więziona w obozie Tuskenów, pobita i głodna. Jakimś sposobem wiedziała, że Anakin po nią przyjdzie. Zanim zmarła, otworzyła zakrwawione oczy i patrząc na swojego syna wyznała mu miłość. Wściekły Anakin zaatakował Ludzi Pustyni. W gniewie zabił wszystkich mieszkańców wioski, mężczyzn, kobiety i dzieci. Następnego dnia wrócił do rodziny Larsów z ciałem matki. Shmi miała cichy pogrzeb przy domostwie Larsów. Cliegg mówił o swojej miłości do żony, a Anakin obwiniał się, że nie zdołał jej ocalić.

Ciekawostki[ | edytuj kod]

  • Postać tą odgrywała w Mrocznym widmie i Ataku klonów szwedzka aktorka Pernilla August.
  • W początkowym projekcie matka Anakina nazywała się „Shmi Warka” i opisywana była jako „ciepła, przyjazna kobieta około pięćdziesiątki”.
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Shmi Skywalker w Bibliotece Ossus (pol.)
  • Shmi Skywalker w oficjalnej bazie danych Star Wars Databank (ang.)
  • Shmi Skywalker w Wookieepedii (ang.)