• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Shizuoka

  Przeczytaj także...
  Epoka Edo (jap. 江戸時代 – Edo-jidai; 1603-1868) – okres w historii Japonii, w którym rzeczywistą władzę sprawowali sioguni z rodu Tokugawa.Osaka (jap. 大阪市, Ōsaka-shi) - trzecie co do wielkości miasto w Japonii. Leży w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu w regionie Kinki (Kansai) nad zatoką Osaka na styku Morza Wewnętrznego i Oceanu Spokojnego, u ujścia rzeki Yodo. Jest stolicą prefektury o tej samej nazwie i częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin zamieszkiwanego przez około 18 mln osób.
  Prefektura - jednostka administracyjna podstawowego podziału administracyjnego w Japonii, Czadzie (1960-1999), Grecji (tzw. nomos), Rwandzie i Republice Środkowoafrykańskiej. W starożytności była to jednostka podziału terytorialnego w cesarstwie rzymskim (zob. prefektura (starożytność)). W Kościele katolickim prefekturą apostolską nazywa się część Ludu Bożego, która z racji szczególnych okoliczności nie została jeszcze ukonstytuowana jako diecezja.

  Shizuoka (jap. 静岡市 Shizuoka-shi) – stolica prefektury Shizuoka w Japonii. Należy do miast oznaczonych rządowym rozporządzeniem.

  Historia[]

  Zamek Sunpu z lotu ptaka

  W okresie Edo, Shizuoka była początkowo zajmowana przez Tokugawę Ieyasu. W tym czasie nosiła nazwę Sunpu, co było skrótem od Suruga no Kokufu. Następnie była lennem Tadanagi Tokugawy (syna Ieyasu). Ostatecznie zarządzał nią bezpośrednio siogunat.

  Dworzec Shizuoka (jap. 静岡駅, Shizuoka-eki) - dworzec kolejowy w Shizuoce, w prefekturze Shizuoka, w Japonii. Stacja została otwarta w 1889. Znajdują się tu 4 perony. W 2006 dziennie dworzec obsługiwał 60 000 pasażerów.Fuji (jap. 富士市, Fuji-shi) - miasto w Japonii, na wyspie Honsiu, u podnóża góry Fudżi (Fuji), nad zatoką Suruga (Ocean Spokojny), w prefekturze Shizuoka.

  Status miasta otrzymała 1 kwietnia 1889 roku.

  W 2003 roku Shizuoka została połączona z miastem Shimizu (obecnie dzielnica Shimizu-ku), tworząc większy ośrodek. Pozwoliło to włączyć Shizuokę do grona miast oznaczonych rządowym rozporządzeniem, co nastąpiło w 2005 roku.

  Położenie[]

  Miasto położone w środkowej części prefektury nad zatoką Suruga. Miasto graniczy z:

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
 • Fuji
 • Fujieda
 • Yaizu
 • Shimada
 • Minami-Arupusu
 • Dzielnice miasta[]

  Shizuoka składa się z trzech dzielnic:

 • Aoi-ku (dawna Shizuoka na północ od Magistrali Tōkaidō, z wyłączeniem dzielnicy Osada)
 • Suruga-ku (dawna Shizuoka na południe od Magistrali Tōkaidō i dzielnica Osada)
 • Shimizu-ku (dawne miasto Shimizu)
 • Transport[]

  Kolej[]

  Shinkansen serii 300 na stacji Shizuoka

  Shizuoka znajduje się na trasie głównej linii kolejowej JR z Tokio do Osaki (Magistrala Tōkaidō) i ma dobre połączenia realizowane przez Shinkansen, pociągi ekspresowe i regionalne. Centralna stacja kolejowa znajduje się blisko centrum miasta i obsługuje też linię LRT pod nazwą "Linia Kolejowa Shizuoka".

  Siogunat, szogunat (jap. 幕府, bakufu, dosł.: „rządy spod namiotu”) – nazwa okresu historycznego oraz systemu zarządzania krajem przez dziedzicznych dowódców wojskowych (siogunów) w dawnej Japonii.J. League (jap. 日本プロサッカーリーグ, Nippon Puro Sakkā Rīgu, lub w skróconej formie: J-Rīgu) – japońska profesjonalna liga piłki nożnej składająca się z dwóch dywizji. Pierwsze rozgrywki odbyły się w 1993, choć pomysł ten został już wysunięty w roku 1991, a pierwszym mistrzem została drużyna Verdy Kawasaki (obecnie Tokyo Verdy). Jest to najszybciej rozwijająca się profesjonalna liga na kontynencie azjatyckim.

  Kultura[]

  Miasto jest silnie związane z piłką nożną. Klub Shimizu S-Pulse bierze udział w rozgrywkach J. League (japońska ekstraklasa).

  Począwszy od 1992, co roku w listopadzie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicznych (Daidogei World Cup).

  Główną gazetą w regionie jest Shizuoka Shimbun.

  Miasta oznaczone rządowym rozporządzeniem (jap. 政令指定都市, seirei shitei toshi, lub 政令市 seirei-shi) – miasta w Japonii, których liczba mieszkańców przekroczyła 500 tys. i są ważnymi ośrodkami gospodarczymi i przemysłowymi.Miasto oznaczone rządowym rozporządzeniem (jap. 政令指定都市, seirei shitei toshi, lub 政令市 seirei shi) – miasto w Japonii, którego liczba mieszkańców przekroczyła 500 000, będące ważnym ośrodkiem gospodarczym i przemysłowym, uznane za "ważne miasto". Tego typu klasyfikację wprowadził artykuł 252 punkt 19 japońskiej ustawy o administracji (地方自治法 Chihō-jichi-hō) z 17 kwietnia 1947 roku.

  Uczelnie wyższe[]

 • Shizuoka University
 • University of Shizuoka
 • Tokai University
 • Tokoha Gakuen University
 • Shizuoka Eiwa Gakuin University
 • Ludzie związani z miastem[]

 • Kazuyoshi Miura (japoński piłkarz)
 • Riyo Mori (Miss Universe 2007)
 • Miasta partnerskie[]

 • Stany Zjednoczone Omaha, USA
 • Francja Cannes, Francja
 • Stany Zjednoczone Stockton, USA
 • Linki zewnętrzne[]

 • Puchar Świata w Daidogei
 • Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Shinkansen (jap. 新幹線, Shinkansen) – ogólnojapońska sieć linii kolejowych, stworzona specjalnie dla superszybkich pociągów, której rozpoczęto eksploatację w 1964, osiągających prędkość maksymalną do 405 km/h (Seria E955).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Minami-Arupusu (jap. 南アルプス市, Minamiarupusu-shi, dosł.Południowe Alpy) – miasto w Japonii na głównej wyspie Honsiu w prefekturze Yamanashi.
  Kazuyoshi Miura (jap. 三浦知良, Miura Kazuyoshi, ur. 26 lutego 1967 w Shizuoce; znany również jako Kazu) – japoński piłkarz grający na pozycji napastnika. W latach 1990-2000 zaliczył 89 występów w japońskiej reprezentacji, zdobywając 55 goli. Jest pierwszym Japończykiem, który odebrał tytuł Azjatyckiego Piłkarza Roku w 1993 roku. Obecnie występuje w klubie Yokohama FC w Dywizji 2 J-League.
  Cannes (prowansalski Canas) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie na Lazurowym Wybrzeżu.
  Ieyasu Tokugawa (jap. 徳川家康, Tokugawa Ieyasu, ur. 31 stycznia 1543, zm. 22 maja 1616) – założyciel dynastii siogunów Tokugawa, sprawował realną władzę w Japonii od 1598 r. do abdykacji w 1605 r.
  Tadanaga Tokugawa (jap. 徳川忠長, Tokugawa Tadanaga, ur. 1606, zm. 5 stycznia 1634) - japoński daimyō wczesnego okresu Edo. Był synem drugiego sioguna Hidetady Tokugawy. Jego starszy brat, Iemitsu Tokugawa, był trzecim siogunem.
  Stockton – miasto w USA, w stanie Kalifornia, w Dolinie Kalifornijskiej, nad rzeką San Joaquin na wschodnim skraju jej delty. Miasto jest połączone kanałem z zatoką San Francisco. Około 279 800 mieszkańców.
  Shimizu S-Pulse (jap. 清水エスパルス Shimizu Esuparusu) – japoński klub piłkarski grający obecnie w J-League. Klub ma siedzibę w mieście Shizuoka, leżącym w prefekturze o tej samej nazwie. Nazwa S-Pulse to kombinacja dwóch wyrazów S od Shizouki, soccera oraz Shimizu, natomiast Pulse co w języku angielskim znaczy mniej więcej duch kibiców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.