• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Shire - rzeka

  Przeczytaj także...
  Uwagi: dane o długości rzek i powierzchni dorzecza pochodzą z Encyklopedii PWN - inne źródła, w tym artykuły Wikipedii oparte na takich źródłach, mogą podawać różne wartości; rzeki ułożone są w kolejności według ich długości oraz dorzeczami; symbol "." oznacza brak danychMozambik (port. Moçambique, Republika Mozambiku República de Moçambique) – państwo położone w południowo-wschodniej Afryce. Graniczy z RPA, Suazi, Tanzanią, Malawi, Zimbabwe i Zambią.
  Malawi, Republika Malawi (ang. Republic of Malawi; cziczewa Malaŵi, Dziko la Malaŵi) dawniej Niasa – państwo we wschodniej Afryce, bez dostępu do morza. Graniczy z Tanzanią, Mozambikiem i Zambią.

  Shire – rzeka w Malawi i Mozambiku, prawy dopływ rzeki Zambezi. Jej długość wynosi 402 km.

  Niasa, Malawi – jezioro pochodzenia tektonicznego, położone w południowo-wschodniej Afryce. Jego wody podzielone są pomiędzy trzy państwa: Malawi, Tanzanię i Mozambik. Położone jest najbardziej na południe spośród wszystkich jezior Wielkich Rowów Afrykańskich. Jezioro otoczone jest przez wysokie góry dochodzące do 3000 m. Odpływ wód z jeziora następuje poprzez rzekę Shire - dopływ Zambezi. Na jeziorze znajduje się wiele wysp; największe z nich to Likoma i Chizumulu.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Wypływa z południowego wybrzeża jeziora Niasa. Przepływa przez jezioro Malombe około 8 km na południe od Mangochi. Głównym jej dopływem jest Ruo. Shire wpływa do rzeki Zambezi 48 km od Vila de Sena.

  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².Zambezi (port. Rio Zambeze) – rzeka w południowej części Afryki , przepływająca przez Zambię, Angolę i Mozambik.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Afryki
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Shire River. Encyclopaedia Britannica Online. [dostęp 6 kwietnia 2014].
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.Malombe – jezioro w Malawi, 10 km na południe od jeziora Niasa. Leży 472 m n.p.m., jego długość wynosi 30 km, a szerokość 15 km. Głębokość jeziora sięga 250 metrów. Brzegi są częściowo zarośnięte roślinością, częściowo zabagnione. Na południowym wschodzie jezioro graniczy z Parkiem Narodowym Liwonde. Przez jezioro przepływa rzeka Shire.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.