• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Shimoda

  Przeczytaj także...
  Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Shimoda (jap. 下田市 Shimoda-shi) – miasto w Japonii, w prefekturze Shizuoka (środkowe Honsiu).

  Położenie[ | edytuj kod]

  Miasto leży w zachodniej części prefektury Shizuoka na południu półwyspu Izu. Miasto graniczy z trzema miasteczkami w prefekturze Shizuoka.

  Historia[ | edytuj kod]

  W latach 50. XIX wieku miasto odegrało znaczącą rolę w otwarciu i kontaktach Japonii z Zachodem. W 1854 roku podpisano pierwszy japoński traktat z obcym mocarstwem – Traktat z Kanagawy – zgodnie z którym porty Shimoda i Hakodate zostały otwarte dla Stanów Zjednoczonych. W mieście powstał pierwszy konsulat amerykański w świątyni Gyokusen-ji. Konsulem został Townsend Harris (1804–1878).

  Traktat z Kanagawy (jap. 日米和親条約, Nichibei Washin Jōyaku; Traktat o pokoju i przyjaźni pomiędzy Japonią i Stanami Zjednoczonymi, lub w skrócie 神奈川条約 Kanagawa Jōyaku) – został podpisany 31 marca 1854 w Kannai (jap. 関内, Kannai), w Naka (jap. 中区, Naka-ku, obecnie dzielnica Jokohamy) pomiędzy Japonią a Stanami Zjednoczonymi. Japonia została zmuszona do podpisania traktatu pod groźbą użycia siły przez flotę amerykańską. Miał on na celu otwarcie dwóch portów: Shimody i Hakodate na handel ze Stanami Zjednoczonymi i zakończenia ponad 220-letniej polityki izolacjonizmu zwanego Sakoku. Traktat zapewniał bezpieczeństwo amerykańskim rozbitkom ze statków wielorybniczych i ustanawiał stanowisko amerykańskiego konsula w Japonii.Newport – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Rhode Island, na przybrzeżnej wyspie Rhode Island, port nad Oceanem Atlantyckim.

  W 1855 roku został tutaj podpisany, w świątyni buddyjskiej Ryōsen-ji, "Traktat z Shimody", pomiędzy Japonią i Rosją.

  Miasto oficjalnie dostało prawa miejskie 1 stycznia 1971 roku.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 •  Stany Zjednoczone: Newport
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Informacje o mieście Shimoda
 • Popiersie komodora
  Matthew C. Perry'ego, Shimoda
  Widok miasta
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Matthew Calbraith Perry (ur. 10 kwietnia 1794 w Newport, zm. 4 marca 1858 w Nowym Jorku) – komodor Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, demonstracją siły militarnej wymusił nawiązanie kontaktów zagranicznych przez Japonię i doprowadził do podpisania 31 marca 1854 Traktatu z Kanagawy i zakończenia 220 letniej izolacji Japonii zwanej Sakoku.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Hakodate (jap. 函館市, Hakodate-shi) - japońskie miasto i port położony w podprefekturze Oshima (prefektura Hokkaido). Hakodate jest stolicą podprefektury Oshima.
  Półwysep Izu (jap. 伊豆半島, Izu-hantō) – półwysep leżący na zachód od Tokio na japońskiej wyspie Honsiu. Dawniej należał do prowincji Izu, obecnie znajduje się w prefekturze Shizuoka.
  Prefektura Shizuoka (jap. 静岡県, Shizuoka-ken) – prefektura w regionie Chūbu w Japonii nad zatoką Suruga. Jej stolicą jest miasto Shizuoka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.736 sek.