• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sherwood Anderson


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Springfield to miasto w USA, w stanie Ohio, nad rzeką Mad, w zespole miejskim Dayton-Springfield. Około 65,3 tys. mieszkańców. Springfield jest stolicą hrabstwa Clark.
  Zapalenie otrzewnej (łac. peritonitis) – proces chorobowy przebiegający w jamie otrzewnej wywołany najczęściej infekcją bakteryjną (w wyniku perforacji przewodu pokarmowego i rozsiewu flory bakteryjnej) aczkolwiek czasami do powstania zapalenia mogą przyczynić się czynniki chemiczne (np. krew, żółć, mocz, sok żołądkowy i trzustkowy). Bywa powikłaniem pooperacyjnym przy resekcji wyrostka robaczkowego, leczeniu interwencyjnym wrzodów żołądka lub dwunastnicy, itp.
  Sherwood Anderson (fotografia Carla Van Vechtena z 1933)

  Sherwood Anderson (ur. 13 września 1876 w Camden w stanie Ohio, zm. 8 marca 1941 w Colón w Panamie) – amerykański pisarz, znany najbardziej ze zbioru opowiadań Miasteczko Winesburg.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Spędził młodość w Clyde. Wychowywał się w trudnych warunkach. Ojciec popadł w alkoholizm i wcześnie zmarł (w 1895). Anderson w wieku 14 lat porzucił szkołę i imał się różnych prac. Pracował w Chicago w latach 1896-1898, następnie zaciągnął się do armii. Był w składzie sił wysłanych na Kubę w czasie wojny amerykańsko-hiszpańskiej, ale nie wziął udziału w walkach. Następnie uczęszczał na Uniwersytet Wittenberg w Springfield. Pracował z sukcesem w Chicago jako copywriter. W 1904 ożenił się (po raz pierwszy) z Cornelią Lane,z którą miał trójkę dzieci.

  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W następnych latach prowadził własną firmę zajmującą się dostarczaniem farb. W 1912 przeżył załamanie nerwowe z powodu kłopotów rodzinnych i zawodowych. Porzucił rodzinę i firmę i przeniósł się do Chicago, by poświęcić się pisarstwu.

  Początkowo kontynuował pracę copywritera. W 1916 rozwiódł się i poślubił Tennessee Mitchell. W tym samym roku opublikował swą pierwszą powieść Windy McPherson’s Son. W 1919 wydał swą najbardziej znaną książkę, zbiór opowiadań Miasteczko Winesburg, które istotnie wpłynęło na kształt nowelistyki amerykańskiej.

  Miasteczko Winesburg (ang. Winesburg. Ohio) – cykl opowiadań amerykańskiego pisarza Sherwooda Andersona, opublikowany w 1919. Opowiadania te tworzą spójny obraz małomiasteczkowej społeczności, dlatego niektórzy krytycy uważają ten utwór, podobnie jak Dublińczyków Jamesa Joyce’a, za specyficzną powieść nowelową. Głównym bohaterem jest George Willard. Inne postacie to między innymi Wing Biddlebaum, Doctor Reefy, Elizabeth Willard, Doctor Parcival, Louise Trunnion, Jesse Bentley, Louise Bentley, David Hardy, Joe Welling, Alice Hindman, Wash Williams i Seth Richmond. Pierwowzorem fikcyjnego Winesburg było miasteczko Clyde w stanie Ohio. Wirginia (ang. Virginia) – stan w Stanach Zjednoczonych na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Prawie dwie trzecie Wirginii jest zalesione, a branże związane z lasami zapewniają 17 mld dolarów rocznego przychodu dla gospodarki Wirginii (2% PKB), oraz ponad 100 tys. miejsc pracy.

  W 1924 ponownie się rozwiódł i ożenił, tym razem z Elizabeth Prall. Zamieszkali w Nowym Orleanie. W 1927 Anderson osiedlił się w Troutdale w Wirginii. Małżeństwo przetrwało do 1928. W 1933 ożenił się po raz czwarty z Eleanor Copenhaver. Pod jej wpływem wiele podróżował na południe Stanów Zjednoczonych, by poznawać panujące tam warunki życia i pracy.

  Carl van Vechten (ur. 17 czerwca 1880 w Cedar Rapids, zm. 21 grudnia 1964 w Nowym Jorku) – amerykański pisarz i fotograf.Wykałaczka – mały kawałek drewna lub innej substancji, np. plastiku, służący do usuwania resztek pożywienia spomiędzy zębów po jedzeniu. Przypomina mały (o długości kilku centymetrów), cienki (1 mm) patyczek, ostro zakończony z co najmniej jednej strony.

  Wiele podróżował razem z żoną. Podczas jednej z takich podróży zmarł w Panamie na zapalenie otrzewnej spowodowane połknięciem wykałaczki.

  Twórczość[ | edytuj kod]

 • 1916 – Windy McPherson’s Son (powieść)
 • 1917 – Married Men (powieść)
 • 1919 – Winesburg, Ohio (pol. Miasteczko Winesburg) (zbiór opowiadań)
 • 1920 – Poor White (powieść)
 • 1921 – The Triumph of the Egg (zbiór opowiadań)
 • 1923 – Horses and Men (zbiór opowiadań)
 • 1923 – Many Marriages (powieść)
 • 1924 – A Story Teller’s Story (autobiografia)
 • 1925 – Dark Laughter (powieść)
 • 1929 – Hello Towns (zbiór opowiadań)
 • 1932 – Beyond Desire (powieść)
 • 1933 – Death in the Woods and Other Stories (zbiór opowiadań)
 • 1935 – Puzzled America (eseje)
 • 1936 – Kit Brandon (powieść)
 • Znaczenie[ | edytuj kod]

  Proza Sherwooda Andersona wywarła wpływ na wielu pisarzy amerykańskich następnego pokolenia, w tym na Williama Faulknera, Ernesta Hemingwaya, Thomasa Wolfe’a, Johna Steinbecka.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Alkoholizm, choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa – zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.Colón – miasto w Panamie, nad Morzem Karaibskim, u północnego wejścia do Kanału Panamskiego, ośrodek administracyjny prowincji Colón. Ludność: 70,7 tys. mieszkańców (2000). - stanowi piąte pod względem wielkości miasto kraju .
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Panama (Republika Panamy, República de Panamá) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Kolumbią (225 km) i Kostaryką (330 km) – łączna długość granic lądowych wynosi 555 km, ponadto 2490 km wybrzeża morskiego. Znana głównie z Kanału Panamskiego, dzięki któremu statki aby przepłynąć z zachodu na wschód Ameryki nie muszą opływać Ameryki Południowej i przechodzić przez Cieśninę Magellana.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.
  John Steinbeck (ur. 27 lutego 1902 w Salinas, zm. 20 grudnia 1968 w Nowym Jorku) – pisarz i dziennikarz amerykański, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1962, jedyny syn księgowego Johna Ernesta Steinbecka Seniora i nauczycielki Oliwii Hamilton.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  William Cuthbert Faulkner (ur. 25 września 1897 w New Albany w stanie Missisipi, zm. 6 lipca 1962 w Oxford w stanie Missisipi) – amerykański powieściopisarz, autor opowiadań i poeta. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1949.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.678 sek.