• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Shenzhen  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Autobus elektryczny, elektrobus – autobus napędzany energią elektryczną z akumulatorów lub wytwarzaną przez ogniwa paliwowe. Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.
  Ekonomia[ | edytuj kod]

  Według rankingu konkurencyjności globalnych centrów finansowych (GFCI) ogłoszonego 26 marca 2020 roku Shenzhen zajmował 11 miejsce na świecie. W 2019 roku przychód PKB Shenzhen wyniósł ponad 2,69 biliona CNY, co stanowiło trzeci pod tym względem wynik na kontynentalnych Chinach. W 2019 roku sektor usług odpowiadał za 58,8% przychodu PKB miasta, zaś za 42,2% pozostałe sektory gospodarki (41,1% - sektor przemysłowy i 0,1% sektor odpowiadający łącznie za rolnictwo, leśnictwo, hodowle zwierząt i rybołówstwo). Centralny Dystrykt Biznesowy (CBD) ulokowany w dzielnicy Futian, o powierzchni 6,07 km², z przychodem PKB w latach 2015-2016 w wysokości około 262 miliardów CNY, przyczynił się do 14,98% przychodu całej aglomeracji. W powyższym okresie był on najbardziej wartościowym CBD w kraju pod względem płatności podatkowych. W 1980 roku w Shenzhen utworzono pierwszą w Chinach specjalną strefę ekonomiczną. Do połowy 2010 roku obejmowała ona cztery dystrykty tj. Nanshan, Futian, Luohu i Yantian, zaś 1 lipca 2010 roku została rozciągnięta na całą aglomerację. Łączne obroty ładunkowe portu w Shenzhen w 2018 roku wyniosły 27,7 milionów TEU, co stawiało go na trzecim miejscu na świecie pod względem wielkości przeładunku kontenerowego.

  Metro w Szanghaju – system metra w największym mieście Chin, Szanghaju. System obejmuje zarówno linie metra (地铁) oraz kolejki miejskiej (轻轨). System został otwarty w 1993 roku jako trzeci w Chinach, po Pekinie i Tiencin. Od tego czasu metro w Szanghaju stało się jednym z najmłodszych i najszybciej rozwijających się systemów metra na świecie. Dzisiaj, dwanaście linii metra (z wyłączeniem Transrapid Szanghaj), 289 stacji i ponad 439 km tras czyni je najdłuższym systemem metra na świecie. Średnia dzienna liczba pasażerów wyniosła 6 700 000 w 2012, a 9 marca 2013 ustanowiono nowy rekord wynoszący 8 486 000.KK100 (chiń. 京基100; pinyin Jīngjī 100), dawniej Kingkey 100 – wieżowiec w Shenzhen, w prowincji Guangdong, w Chińskiej Republice Ludowej. Budowę rozpoczęto w 2007, a budynek otwarto w 2011. Wysokość budynku wynosi 441,8 m i 100 kondygnacji.

  Całkowita wartość Giełdy Papierów Wartościowych w Shenzhen w 2019 roku osiągnęła wartość 23,7 biliona CNY, zaś liczba spółek notowanych na giełdzie wzrosła do 2205. W Shenzhen na początku 2020 roku siedzibę miało 396 spółek notowanych na giełdzie, o całkowitej wartości rynkowej 12,1 biliona CNY, co stanowiło najlepszy po Pekinie wynik w kraju. Na opublikowanej w 2019 roku liście największych firm na świecie "Fortune Global 500" znajdowało się siedem firm, które miało siedzibę w Shenzhen, w tym Huawei Technologies Co., Ltd., która na początku 2019 roku była drugim pod względem wielkości producentem smartfonów na świecie oraz Tencent Holdings Limited, która w 2019 roku była drugą pod względem wielkości spółką internetową w Chinach. Ponadto w 2018 roku 280 firm z listy "Fortune Global 500" przeprowadziło bezpośrednie inwestycje w mieście.

  Zhuhai (chin.: 珠海; pinyin: Zhūhǎi) – miasto o statusie prefektury miejskiej w południowych Chinach, w prowincji Guangdong, w delcie Rzeki Perłowej, przy granicy z Makau. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 554 443. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 714 043 mieszkańców. Miasto posiada status specjalnej strefy ekonomicznej. Ośrodek szkolnictwa wyższego, turystyki oraz przemysłu elektronicznego, informatycznego, biotechnologii, farmaceutycznego, maszynowego, petrochemicznego; morski port handlowy Jiuzhou i pasażerski, port rzeczny; międzynarodowy port lotniczy. W mieście co dwa lata począwszy od 1996 roku odbywają się największe w Chinach targi i wystawa sprzętu lotniczego znana pod nazwą China International Aviation & Aerospace Exhibition.Shenzhen (chiń.: 深圳站; pinyin: Shēnzhèn Zhàn) - stacja kolejowa w Shenzhen, w prowincji Guangdong, w Chinach. Znajdują się tu 3 perony.

  W 2018 roku Shenzhen był na czwartym miejscu w kraju pod względem ilości zamożnych rodzin, w mieście było około 170 000 gospodarstw domowych posiadających aktywa powyżej 6 milionów CNY.

  Najwyższe budynki[ | edytuj kod]

  Wieżowiec KK100

  W Shenzhen pod koniec marca 2020 roku znajdowało się 287 budynków których wysokość przekraczała 150 metrów.

  Kultura[ | edytuj kod]

  Hala koncertowa Shenzhen

  W mieście znajduje się szereg muzeów, z Muzeum Shenzhen na czele, które funkcjonuje w trzech budynkach o łącznej powierzchni ponad 50 tysięcy m².

  Specjalna strefa ekonomiczna (SSE) – wydzielona część terytorium kraju, w której działalność gospodarcza może być prowadzona na preferencyjnych warunkach, tj. przedsiębiorstwom, które uzyskały zezwolenie na działalność w strefie przysługuje pomoc publiczna w formie zwolnienia podatkowego.Miliard – liczba o wartości: 1 000 000 000 = 10 (tysiąc milionów), w krajach stosujących długą skalę (w tym w Polsce).

  W 2007 roku wybudowano nową Halę koncertową Shenzhen, zaprojektowaną przez japońskiego architekta Arata Isozaki, w skład której wchodzą sala symfoniczna o pojemności 1680 widzów oraz studio teatralne o pojemności do 580 widzów. W tym samym roku oddano do użytku Teatr Shenzhen Poly o pojemności 1500 widzów. Ponadto w Teatrze Wielkim w Shenzhen od 2011 roku działa orkiestra symfoniczna.

  Futian – jedna z siedmiu dzielnic w mieście Shenzhen. Znajduje się tu wiele wieżowców i niektóre z najważniejszych budynków w Shenzhen, jak SEG Tower, China Merchants Bank, Shenzhen Library and Concert Hall, Shenzhen Development Bank i urząd miasta.Stadion Shenzhen (chiń. 深圳体育场; pinyin: Shēnzhèn Tǐyùchǎng) – wielofunkcyjny stadion w dzielnicy Futian, w Shenzhen, w prowincji Guangdong, Chińskiej Republice Ludowej. Jest aktualnie używany głównie do meczów piłki nożnej. Pojemność stadionu wynosi 33 000 osób i jest stadionem domowym Shenzhen Ruby.

  W mieście znajduje się Biblioteka Shenzhen, mieszcząca się w budynku o powierzchni użytkowej 49 589 m², która w marcu 2020 roku posiadała 2500 miejsc siedzących dla czytelników, zaś zbiór biblioteki liczył około 2,5 miliona woluminów. Ponadto miasto realizuje plan budowy sieci bibliotek w ramach projektu „Miasto bibliotek”, do końca 2016 roku władze wybudowały 627 bibliotek publicznych (w tym 3 o statusie miejskim, 8 obejmujących granice dystryktu oraz 616 lokalnych), zaś łączna kolekcja we wszystkich bibliotekach publicznych wyniosła 28 milionów pozycji.

  Giełda Papierów Wartościowych w Shenzhen (pinyin: Shēn​zhèn Jiāo​yì​suǒ; ang. Shenzhen Stock Exchange, SZSE) – giełda papierów wartościowych w Chinach, zlokalizowana w Shenzhen (biznesowej dzielnicy Futian) w prowincji Guangdong.Metro w Pekinie – system kolei podziemnej i miejskiej w stolicy Chin. Aktualna długość 8 linii łączących 123 stacje, wynosi 200 kilometrów. Z systemu korzysta około 3–4 milionów pasażerów dziennie . 19 lipca 2008 o 2:00 w nocy z okazji zbliżających się Igrzysk Olimpijskich otwarto trzy kolejne linie.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Smartfon (ang. smartphone) – przenośne urządzenie telefoniczne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA – Personal Digital Assistant). Pierwsze smartfony powstały pod koniec lat 90., a obecnie łączą funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo. W nowszych modelach dostępne są też funkcje typowe dla PDA, jak zarządzanie informacjami osobistymi (ang. Personal Information Management). Większość nowych modeli potrafi odczytywać dokumenty biurowe w formatach OpenOffice, LibreOffice, Microsoft Office i PDF.
  Cieśnina Hajnańska (chiń. upr.: 琼州海峡; chiń. trad.: 瓊州海峽; pinyin: Qióngzhōu Hǎixiá) – cieśnina Morza Południowochińskiego, między półwyspem Leizhou a wyspą Hajnan, łączy Morze Południowochińskie z Zatoką Tonkińską. Ma długość ponad 90 km i szerokość od 18,5 km do ok. 50 km. Głębokość maksymalna wynosi 108 m. Głównym portem nad cieśniną jest Haikou.
  Superpuchar Francji to coroczny turniej piłkarski dla francuskich zespołów klubowych rozgrywany od 1949 roku. Mierzą się w nim zwycięzca Ligue 1 oraz Pucharu Francji. Najwięcej razy Superpuchar Francji zdobywał Olympique Lyon - siedem razy. W 1996 roku nie rozegrano finałowego spotkania, ponieważ zarówno mistrzostwo jak i puchar kraju zdobyło AJ Auxerre.
  Morze Południowochińskie, (chiń. 南海 Nán Hǎi, wietn. Biển Đông, indonez., malajskie Laut Tiongkong Selatan, khmerskie Samot Czen, ang. South China Sea) – morze przybrzeżne w zachodniej części Oceanu Spokojnego.
  Dongguan (chin.: 东莞; pinyin: Dōngguǎn) – miasto o statusie prefektury miejskiej w południowych Chinach, w prowincji Guangdong. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 405 576. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 1 508 152 mieszkańców.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  26. Letnia Uniwersjada – zawody sportowe organizowane pod egidą FISU, które odbywały się od 12 do 23 sierpnia 2011 roku w chińskim mieście Shenzhen.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.