• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Shenzhen

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Togo, Republika Togijska – państwo w zachodniej Afryce nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Ghaną, Beninem i Burkina Faso.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Rozbudowa Shenzhen
  Ulica w Shenzhen

  Shenzhen (chin.: 深圳; pinyin: Shēnzhèn; wym. [ʂə́ntʂə̂n]) – miasto w południowo-wschodnich Chinach, w prowincji Guangdong, bezpośrednio graniczące z Hongkongiem. W 2010 roku liczba mieszkańców strefy zurbanizowanej wynosiła 1 370 396. Zespół miejski w 2009 roku liczył 8 912 300 mieszkańców.

  Futian – jedna z siedmiu dzielnic w mieście Shenzhen. Znajduje się tu wiele wieżowców i niektóre z najważniejszych budynków w Shenzhen, jak SEG Tower, China Merchants Bank, Shenzhen Library and Concert Hall, Shenzhen Development Bank i urząd miasta.Luohu – jedna z siedmiu dzielnic Shenzhen, w prowincji Guangdong, w Chińskiej Republice Ludowej. Powierzchnia dzielnicy wynosi 79 km² i jest zamieszkana przez 765 466 mieszkańców.

  Wielki ośrodek gospodarczy i finansowy (giełda, banki) z rozwiniętym przemysłem informatycznym, elektronicznym, nowych materiałów, urządzeń medycznych, poligraficznym, spożywczym, chemicznym, włókienniczym i maszynowym. Duży morski port handlowy na wschód od estuarium Rzeki Perłowej.

  Pingan International Finance Centre (chiń.: 平安國際金融中心; pinyin: Píng’ān Guójì Jīnróng Zhōngxīn) – wieżowiec będący obecnie w budowie w Shenzhen, w prowincji Guangdong, w Chińskiej Republice Ludowej. Budynek ma mieć wysokość 660 metrów i 115 kondygnacji. Budowę rozpoczęto w 2010, a ukończenie planowane jest na 2016. Będzie to drugi pod względem wysokości budynek na świecie po ukończeniu.Kingston – stolica i największe miasto Jamajki położona w jej południowej części nad Morzem Karaibskim. Ważny port morski i międzynarodowy port lotniczy. Miasto jest też najważniejszym ośrodkiem przemysłowym wyspy (przemysł paliwowy, włókienniczy, chemiczny oraz spożywczy).

  W czasie, gdy Hongkong stanowił jeszcze kolonię angielską, Shenzhen było niewielką osadą rybacką, która istniała dzięki współpracy z Hongkongiem. W maju 1980 roku w Shenzhen utworzono pierwszą w Chinach specjalną strefę ekonomiczną (SEZ), co przyniosło gwałtowny wzrost gospodarczy miasta i okolic (obecnie na poziomie 17% rocznie).

  Shenzhen Open – kobiecy turniej tenisowy kategorii WTA International Series zaliczany do cyklu WTA Tour oraz męski turniej tenisowy kategorii ATP World Tour 250 zaliczany do cyklu ATP World Tour, rozgrywany na kortach twardych w Shenzhen na obiekcie Shenzhen Longgang Sports Center.26. Letnia Uniwersjada – zawody sportowe organizowane pod egidą FISU, które odbywały się od 12 do 23 sierpnia 2011 roku w chińskim mieście Shenzhen.

  W 2011 roku odbyła się tutaj letnia uniwersjada. Począwszy od 2013 roku w mieście odbywa się turniej tenisowy Shenzhen Longgang Gemdale Open, zaliczany do zawodów WTA Tour rangi International Series, z pulą nagród 500 000 dolarów amerykańskich. W porcie Shenzhen zacumowany jest dawny radziecki krążownik lotniczy Mińsk, służący za park rozrywki.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.

  Podział administracyjny[]

  Miasto Shenzhen składa się z 7 dzielnic (区 qu):

  Specjalna Strefa Ekonomiczna utworzona w Shenzhen obejmuje tylko dzielnice Luohu, Futian, Nanshan, oraz Yantian.

  Centrum SSE-Shenzhen i przylegająca do Hongkongu jest dzielnica Luohu, stanowiąca centrum finansowe i handlowe. W dzielnicy Futian mieści się Ratusz, jak również liczne firmy. Nanshan jest miejscem koncentracji przemysłu zaawansowanych technologii, a Yantian - centrum logistycznym. Port w Yantian jest drugim co do wielkości głębokim terminalem kontenerowym w Chinach i czwartym co do wielkości na świecie.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Norymberga (niem. Nürnberg) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, siedziba regionu Industrieregion Mittelfranken oraz powiatu Norymberga. Położone nad rzeką Pegnitz (nieco powyżej jej ujścia do rzeki Regnitz), gospodarcza i kulturalna stolica Frankonii, drugie co do wielkości miasto w Bawarii. Liczy 510 602 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Monachium – ok. 150 km na południowy wschód, Stuttgart – ok. 156 km na południowy zachód i Frankfurt nad Menem – ok. 186 km na północny zachód. Miasto zniszczone podczas II wojny światowej, odbudowane.

  Najwyższe budynki[]

  Obecnie w Shenzhen odnotowuje się 239 tego rodzaju obiektów.

 • Kingkey 100, rok oddania do użytku 2011, 100 kondygnacji, 441,8 m wysokości
 • Shun Hing Sq, 1996, 69, 324,8 m
 • SEG Plaza, 2000, 72, 291,6 m
 • Hotel Panglin Plaza, 1999, 54, 227 m
 • Centrum Światowego Handlu, 2001, 50, 225 m
 • Złote Centrum Biznesu, 2004, 50, 218 m
 • Hung Cheong Plaza, 2004, 63, 217,7 m
 • Międzynarodowa Izba Handlowa Shenzhen, 2005, 55, 216 m
 • First Tower, 2001, 51, 208 m
 • United Plaza, 1997, 61, 208 m
 • Centrum Radiowo-Telewizyjne Shenzhen, 2001, 51, 207,7 m
 • Międzynarodowe Centrum Finansowe Pingan, będzie to drugi pod względem wysokości budynek na świecie po ukończeniu w 2016
 • Szkolnictwo wyższe[]

 • Uniwersytet Shenzhen (SZU, 深圳大学,深大, lub 深圳大學) (zał. w 1983 roku)
 • Politechnika Shenzhen (zał. w 1993 roku)
 • Miasta partnerskie[]

 • Australia Brisbane (Australia)
 • Niemcy Erlangen (Niemcy)
 • Korea Południowa Gwangyang (Korea Południowa)
 • Stany Zjednoczone Houston (USA)
 • Jamajka Kingston (Jamajka)
 • Togo Lomé (Togo)
 • Niemcy Norymberga (Niemcy)
 • Polska Poznań (Polska)
 • Przypisy

  1. Shenzhen (ang.). World Gazetteer. [dostęp 2010-12-26].
  2. Shenzhen. Encyklopedia PWN. [dostęp 2010-12-26].
  3. Shenzhen Longgang Gemdale Open (ang.). wtatennis.com. [dostęp 2012-12-30].
  4. Minsk World (ang.). travelchinaguide.com. [dostęp 2013-11-28].
  Jamajka (ang. Jamaica) – wyspa i państwo na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, położone na południe od Kuby i na zachód od Haiti.Specjalne strefy ekonomiczne (chin. trad. 經濟特區, chin. upr. 经济特区, pinyin jīngjì tèqū) są obszarami Chińskiej Republiki Ludowej, wydzielonymi administracyjnie i celnie z terytorium ChRL, celem ściągnięcia kapitału zagranicznego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gwangyang (Gwangyang-si) miasto w Południowej Korei w prowincji Jeolla Południowa. W mieście ma swoją siedzibę POSCO południowo-koreański gigant stalowy.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
  Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.
  Houston – największe miasto stanu Teksas i jednocześnie czwarte pod względem wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, za sprawą populacji liczącej 2 099 451 mieszkańców (2010), rozlokowanych na obszarze 1700 km². Houston stanowi siedzibę hrabstwa Harris i centrum ekonomiczne Houston–Sugar Land–Baytown, czyli piątego pod względem wielkości obszaru metropolitalnego w Stanach Zjednoczonych, zamieszkiwanego w sumie przez około sześć milionów osób.
  Hongkong (oficj. Specjalny Region Administracyjny Hongkong; ang. Hong Kong, Hong Kong Special Administrative Region of the People’s Republic of China, chiń. 香港, kantoński jyutping: hoeng1 gong2, mandaryński pinyin: Xiānggǎng) – specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Makau), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim.
  Women’s Tennis Association (WTA) – największa organizacja kobiecego tenisa, zrzeszająca wszystkich organizatorów imprez tenisowych, same tenisistki oraz federacje sędziowskie biorące udział we wszystkiego rodzaju imprezach, od turniejów najniższego szczebla (International z pulą pieniężną nie przekraczającą 500 tys. dolarów) poprzez turnieje średniego szczebla (pula pieniężna 731 tys. – 4,5 mln dolarów) aż po turnieje Wielkiego Szlema.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.