• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sheikh Zayed Road

  Przeczytaj także...
  Zajid ibn Sultan Al Nahajjan (ur. 3 listopada 1918 w Al-Ajn, zm. 2 listopada 2004 tamże) – władca emiratu Abu Zabi, pierwszy w historii prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich.Dubaj (arab. دبيّ Dubayy) – miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stolica emiratu Dubaj. Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym, imprezom sportowym, konferencjom i rekordom Guinnessa.
  Autostrada — droga o ograniczonej dostępności, zaprojektowana i zbudowana w celu zapewnienia bezpiecznego, szybkiego, płynnego ruchu pojazdów.
  Drapacze chmur przy Szari asz-Szajch Zajid w listopadzie 2007
  Skyline Dubaju
  Drapacze chmur przy Szari asz-Szajch Zajid w maju 2006
  Korek uliczny na Szari asz-Szajch Zajid w nocy
  Szari asz-Szajch Zajid w grudniu 2007

  Szari asz-Szajch Zajid (arab.: شارع الشيخ زايد, ang. Sheikh Zayed Road) – autostrada w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich biegnąca równolegle do wybrzeża od ronda Trade Center do granicy z emiratem Abu Zabi.

  Wyspy Palmowe (arab. جزر النخيل Dżazar an-Nachil, ang. Palm Islands) – zespół trzech największych sztucznych wysp na świecie, usypywanych od 2001 roku na dnie szelfu u wybrzeży miasta w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Każda z wysp będzie miała kształt palmy z falochronem dookoła, który będzie je oddzielał od wód Zatoki Perskiej.Burdż Chalifa (ar. برج خليفة = "wieża Chalify", ang. Burj Khalifa), nazwa stosowana przed otwarciem: Burdż Dubajj (ar. برج دبي = "wieża Dubaju", ang. Burj Dubai) – wieżowiec w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zbudowany przez firmy Samsung Constructions, BESIX i Arabtec.

  Droga wcześniej nazywała się Defence Road. W latach 1993-1998 autostrada została poszerzona na odcinku 30 kilometrów. Wraz z rozbudową nadano jej nową nazwę. Szejk Maktum ibn Raszid al-Maktum, władca Dubaju w tamtym czasie, nazwał drogę na cześć pierwszego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejka Zaid ibn Sultan an-Nahajan.

  Zjednoczone Emiraty Arabskie, Państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich (arab. الإمارات العربيّة المتّحدة) – państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Graniczy z Arabią Saudyjską i Omanem.Burdż al-Arab (arab. برج العرب, Wieża Arabów) – wieżowiec, jeden z najwyższych i najbardziej luksusowych hoteli na świecie. Projekt wykonał Tom Wright z pracowni WS Atkins PLC.

  Przy pierwszym odcinku autostrady od ronda Trade Center do Ronda 2 znajduje się większość dubajskich wieżowców - włączając Emirates Towers oraz Burdż Chalifa. Autostrada łączy ze sobą także nowe projekty budowlane takie jak Palm Jumeirah, Dubai Marina oraz Dubai Waterfront.

  Budynki wzdłuż Szari asz-Szajch Zajid*[ | edytuj kod]

  *Budynki od ronda Trade Center do Ronda 2.

  Maktum ibn Raszid Al Maktum, arab. مكتوم بن راشد آل مكتوم (ur. 1946, zm. 4 stycznia 2006 w Gold Coast, Australia) – szejk arabski, były emir Dubaju i premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich.Wieżowiec (drapacz chmur) to bardzo wysoki, wielokondygnacyjny budynek zdolny (w przeciwieństwie do innych konstrukcji, takich jak wieże i maszty) tworzyć warunki do życia i zamieszkania. Wprawdzie nie istnieją żadne ogólne oficjalne regulacje, ale oprócz wysokości, również inne kryteria, takie jak kształt, wygląd, lokalizacja i obecność innych budynków, mogą wpłynąć na sklasyfikowanie budynku jako wieżowca. W Stanach Zjednoczonych istnieje niepisana reguła, według której za wieżowiec uznawany jest budynek o wysokości przekraczającej 150 m. W innych rejonach świata niższy budynek również może zostać uznany za drapacz chmur, zwłaszcza jeśli dominuje nad otoczeniem. Wieżowce przekraczające 300 m (1000 stóp) są czasami określane mianem superwysokich. Wieżowca nie powinno mylić się z nieco ogólniej sformułowanym terminem wysokościowiec. Według definicji Emporis Data Committee, wysokościowiec to budynek mający przynajmniej 35 m (115 stóp) wysokości, podzielony regularnie na piętra. Wszystkie wieżowce są wysokościowcami, lecz tylko najwyższe wysokościowce są wieżowcami. Za miejsce narodzin drapaczy chmur powszechnie uznaje się Chicago.

  Ronda[ | edytuj kod]

 • rondo World Trade Center – w stronę Union House, BurJuman, Zabeel Park
 • rondo 1 – Doha Street w stronę dubajskiego śródmieścia
 • rondo 2 – w stronę Safa Park
 • rondo 3 – w stronę Al Quoz
 • rondo 4 – w stronę Mall of the Emirates, Gold & Diamond Park, Madinat Jumeirah, Burdż al-Arab, Wild Wadi Water Park, Jumeirah Beach Hotel
 • rondo 5 – w stronę Dubai Marina, Emirates Hills, Dubai Media City, Dubai Internet City
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Mapa Szari asz-Szajch Zajid - Dubai City Guide
 • Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.Emirates Towers kompleks zawiera wieżowce Emirates Office Tower i Emirates Towers Hotel wieżowce mają odpowiednio 354 m i 305 m. Powierzchnia handlowa wynosi 9 000 m² (96 875 ft²) i tworzy kompleks handlowy znany jako The Boulevard. Kompleks ulokowany jest przy Sheikh Zayed Road w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Bliźniacze wieże są symbolem Dubaju.
  Warto wiedzieć że... beta

  Abu Zabi (arab. إمارة أبو ظبي imārat abū ẓabī; Emirat Abu Zabi / Abu Dhabi) – największy emirat wchodzący w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich (członek od roku 1971). Leży na Półwyspie Arabskim i na wyspach w Zatoce Perskiej. Obejmuje powierzchnię 67 340 km², co stanowi 86% całego obszaru ZEA. Powierzchnia przeważnie nizinna i pustynna.
  Dubai Marina jest to nowy dystrykt budowany w Al Marsa w Dubaju. Główne ulokowanie projektów to brzegi Zatoki Perskiej. Budynki różne w wysokości od niskich pięciopiętrowych do super wysokich wieżowców. Na Upper Marina (Marina Górna) zostanie wybudowanych 200 wieżowców o wysokości od 200 m do ponad 400 m (będzie siedem wieżowców od 300–420 m), będą one miały pełny i niczym nie zasłonięty widok na Palm Islands, a dokładniej na Palmę Jumeirah. Wieżowce w tym dystrykcie będą skoncentrowane wokół sztucznego jeziora i połączone z dwóch stron z morzem. Znajdą się tutaj także szerokie promenady z wieloma różnymi sklepami. Port Marina będzie mógł pomieść 700 różnej wielkości statków i jachtów. Bliskość Sheikh Zayed Road, Emirates Golf Club, Dubai Media City i Dubai Internet City oraz wielu innych dużych projektów stworzy tu dobre miejsce do zamieszkania, pracy oraz odpoczynku. Te wszystkie nowe projekty kształtują nowe centrum Dubaju.
  Dubai Media City (DMC), część Dubai Holding, to strefa wolna od podatku wewnątrz Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zostało wybudowane przez rząd Dubaju i stało się regionalnym ośrodkiem dla organizacji medialnych, prasy, usług internetowych, wydawnictwa, radia, reklamowania, produkcji. Został tu wcześniej położony światłowód, aby ułatwić pracę firmom działającym na tym terenie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.607 sek.