• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sheikh Hasina Wajed  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa, szef administracji federalnej, naczelny dowódca sił zbrojnych, szef rządu, a także lider swojej partii. Konstytucja nadała mu wiele prerogatyw, co sprawia iż zajmuje on kluczowe miejsce w systemie politycznym Stanów Zjednoczonych.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Działalność polityczna[ | edytuj kod]

  Po powrocie do kraju, Sheikh Hasina rozpoczęła działalność polityczną, skierowaną przeciw autokratycznym rządom generała i prezydenta Hossaina Mohammada Ershada. W 1981 została przewodniczącą Ligi Awami. W 1983 utworzyła sojusz, złożony z 15 różnych partii, celem odsunięcia Ershada od władzy. Za swoją działalność Hasina, w lutym i listopadzie 1984 oraz w marcu 1985, przebywała w areszcie domowym.

  Bunt żołnierzy BDR w Bangladeszu (2009) – bunt żołnierzy BDR (Bangladesh Rifles) rozpoczęty 25 lutego 2009. Bunt żołnierzy paramilitarnych oddziałów ochrony pogranicza był znakiem protestu przeciwko niskiemu żołdowi oraz złym warunkom sanitarnym.Nowe Delhi (hindi नई दिल्ली, ang. New Delhi) – miasto, które jest obecną stolicą Indii. Znajduje się ono w Delhi – jednostce administracyjnej mającej status narodowego terytorium stołecznego (national capital territory). Nowe Delhi, choć pod względem administracyjnym jest osobnym miastem, nie stanowi wydzielonego organizmu miejskiego, lecz łączy się z sąsiednimi dzielnicami Delhi, stanowiąc jakby kolejną dzielnicę tego miasta.

  Sheikh Hasina i Liga Awami wzięła udział w wyborach parlamentarnych w 1986. W ich wyniku Hasina została liderem opozycji w parlamencie. Jednak parlament już w 1987 został rozwiązany przez prezydenta Ershada. Udział w wyborach, w warunkach autorytarnej dyktatury wojskowej, spotkał się z krytyką części środowisk opozycyjnych.

  Dhaka (beng. ধাক Ḍhākā, wym. [ˈɖʱaka], ang. Dhaka, hist. Dacca, Dakka) – stolica Bangladeszu, licząca ok. 7 mln mieszkańców (zespół miejski prawie 12,8 mln). Główny ośrodek przemysłu odzieżowego, włókienniczego, spożywczego i metalurgicznego kraju, rynek handlu jutą, ryżem, nasionami roślin oleistych, cukrem i herbatą. Położona w delcie rzek Ganges i Brahmaputra. W kanale rzeki Dhaleswari, w sercu największego na świecie regionu uprawy juty. Dhaka słynie z rękodzielnictwa (tekstylia i wyroby z juty).Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W pierwszych wolnych wyborach parlamentarnych w 1991 zwycięstwo odniosła Partia Narodowa Bangladeszu (BNP, Bangladesh Nationalist Party), a jej przewodnicząca Chaleda Zia objęła urząd premiera. Sheikh Hasina od 1991 do 1996 była liderem opozycji.

  Premier[ | edytuj kod]

  Liga Awami objęła władzę po wyborach parlamentarnych w czerwcu 1996, w których zdobyła 146 miejsc w 300-osobowym parlamencie. Hasina Wajed 23 czerwca 1996 objęła funkcję premiera Bangladeszu. Jako pierwsza w historii zajmowała ten urząd przez całą kadencję. Jej rząd uzyskał poparcie Partii Narodowej (Jatiya Party) byłego prezydenta Ershada.

  Sheikh Mujibur Rahman (ur. 17 marca 1920, zm. 15 sierpnia 1975) – polityk reprezentujący separatystyczne dążenia mieszkańców Bengalu Wschodniego (Pakistanu Wschodniego), które ostatecznie doprowadziły w 1971 r. do secesji prowincji i wyłonienia się niepodległego Bangladeszu.Taka – jednostka walutowa Bangladeszu. Nazwa waluty pochodzi od sanskryckiego słowa tanka, które od starożytności oznacza srebrną monetę. Taka zastąpiła pakistańską rupię w 1972 po uzyskaniu niepodległości przez Bangladesz. 1 taka = 100 pajsa.

  Rząd Hasiny przekonał sędziego Shahabuddina Ahmeda do objęcia urzędu prezydenta Bangladeszu.

  Prezydent USA Bill Clinton (po lewej) oraz premier Hasina Wajed, marzec 2000.

  Głównym sukcesem Hasiny w polityce zagranicznej było zawarcie porozumienia z Indiami w sprawie tamy na rzece Ganges, Farakka Barrage. Tama ta była kością niezgody między dwoma państwami od czasu jej budowy w latach 60. XX w. Bangladesz zarzucał Indiom, że poprzez budowę tamy uszczuplają jego dostęp do wody. Porozumienie regulowało poziom przepływu wody na sekundę, jaki miał obowiązywać na rzece. Rząd Hasiny podpisał również traktat pokojowy z rebeliantami na południowym wschodzie kraju.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Michelle LaVaughn Robinson Obama (ur. 17 stycznia 1964 w Chicago w stanie Illinois) – żona 44. prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy. 20 stycznia 2009 została pierwszą damą Stanów Zjednoczonych. Z zawodu jest prawniczką.

  Gabinet premier Hasiny był krytykowany przez opozycję za nadużywanie imienia Sheikha Mujibura Rahmana w swojej polityce oraz upolitycznienie administracji i państwowych mediów. Ponadto zarzucono jej zbytnią uległość wobec Indii, zwłaszcza po strzelaninie na granicy, w której zginęło 16 Indusów i 3 Bengalczyków. W czasie rządów Hasiny, Bangladesz został uznany przez Transparency International za najbardziej skorumpowane państwo świata.

  Fakhruddin Ahmed (ur. 1 maja 1940), bangladeski ekonomista i polityk, premier Bangladeszu od 12 stycznia 2007 do 6 stycznia 2009. Prezes Banku Bangladeszu w latach 2001-2005.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Opozycja[ | edytuj kod]

  W wyborach parlamentarnych w 2001 Liga Awami poniosła druzgocącą porażkę, uzyskując tylko 62 miejsca w parlamencie. Sheikh Hasina ponownie znalazła się w opozycji, a urząd szefa rządu objęła po raz drugi Chaleda Zia. Sheikh Hasina i Liga Awami odrzuciła wyniki wyborów, twierdząc że zostały one sfałszowane przy poparciu prezydenta i tymczasowego rządu. Jednakże społeczność międzynarodowa uznała je za wolne i demokratyczne.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.William Jefferson „Bill” Clinton (ur. 19 sierpnia 1946 jako William Jefferson Blythe III) – w latach 1993-2001 42. prezydent USA, baptysta, mąż Hillary Clinton – Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych w gabinecie Baracka Obamy.

  Jako lider opozycji, Hasina musiała stawić czoła kilku próbom zamachu na jej życie lub życie innych członków Ligi Awami. W latach 2004–2005 w wyniku zamachów zginęło dwóch parlamentarzystów Ligi Awami. 21 sierpnia 2004 Hasina przeżyła zamach na własne życie. W czasie jej wiecu w Dhace, zamachowiec rzucił 13 granatów w 15-tysięczny tłum z dachu pobliskiego budynku. W wyniku wybuchów zginęły 23 osoby, a ponad 200, w tym Hasina, zostało rannych.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Pod koniec 2006 opozycyjna Liga Awami rozpoczęła akcje protestacyjne przez wyborami parlamentarnymi, zaplanowanymi na 22 stycznia 2007. Zarzucała tymczasowemu rządowi Iajuddina Ahmeda stronniczość i sprzyjanie Partii Narodowej Bangladeszu premier Zia. Od października 2006 w kraju cyklicznie dochodziło do zamieszek między zwolennikami Ligi Awami i Narodowej Partii Bangladeszu. 3 stycznia 2007 Sheikh Hasina ogłosiła bojkot wyborów przez swoją partię. W rezultacie prezydent Iajuddin Ahmed wprowadził 11 stycznia 2007 stan wyjątkowy i odroczył wybory. Powołał również rząd na czele Fakhruddinem Ahmedem, który miał ustabilizować sytuację w kraju i przeprowadzić niezbędne reformy w celu zorganizowania uczciwych wyborów.

  Chaleda Zia, beng. খালেদা জিয়া (ur. 15 sierpnia 1945) – polityk Bangladeszu, pierwsza kobieta-premier w tym kraju (1991–1996 i 2001–2006). Iajuddin Ahmed (ur. 1 lutego 1931 w Mushiganj, Bangladesz, zm. 10 grudnia 2012 w Bangkoku), prezydent Bangladeszu w latach 2002-2009. Został wybrany na to stanowisko 6 września 2002 roku. Jego poprzednikiem był Jamiruddin Sircar.

  Zarzuty korupcyjne i areszt[ | edytuj kod]

  9 kwietnia 2007 bengalska policja rozpoczęła śledztwo w sprawie Hasiny pod zarzutem wyłudzeń. Hasina została oskarżona o zmuszenie biznesmena Tajula Islama Farooqa do zapłaty łapówki za uzyskanie zgody rządu na budowę elektrowni w 1998.

  11 kwietnia 2007 przeciw Hasinie, wystosowano zarzuty kryminalne, oskarżając ją o sterowanie zabójstwem czterech działaczy przeciwnej partii politycznej w październiku 2006. Osoby te zostały śmiertelnie pobite w czasie walk między zwolennikami Ligi Awami a jej rywalami.

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.Transparency International (TI, ang. transparency – przejrzystość) – międzynarodowa, niezależna i pozarządowa organizacja badająca, ujawniająca i zwalczająca praktyki korupcyjne, przede wszystkim w życiu publicznym. Została założona w 1993 przez Petera Eigena. Posiada oddziały w 90 krajach. Międzynarodowy Sekretariat TI ma siedzibę w Berlinie. TI co roku publikuje Indeks Percepcji Korupcji (Corruption Perceptions Index). CPI ukazuje percepcję korupcji w danym kraju przez ludzi biznesu i analityków z całego świata, w tym ekspertów zamieszkałych w ocenianym kraju. Każdy kraj oceniany jest w skali od 100 (największa przejrzystość) do 0 (największa korupcja). Ranking układany jest według liczby uzyskanych punktów, od największej do najmniejszej. Najwyższa lokata w rankingu oznacza najmniejszą korupcję.

  W czasie wystosowania zarzutów, Sheikh Hasina przebywała w USA. Rząd Bangladeszu 18 kwietnia 2007 zakazał Hasinie powrotu do kraju, tłumacząc to możliwością zakłócenia przez nią porządku. Hasina zadeklarowała wolę powrotu, by móc odpowiedzieć na postawione zarzuty. Zakaz został zniesiony 25 kwietnia 2007, tak że Hasina po 51 dniach spędzonych w USA, a następnie w Wielkiej Brytanii, 7 maja 2007 wróciła do Bangladeszu.

  Bangladesz (beng. বাংলাদেশ), Ludowa Republika Bangladeszu (beng. গণপ্রজাতন্ত্রী বাংলাদেশ, Gonoprodźatontri Bangladesz) – państwo w Azji Południowej, położone nad Zatoką Bengalską i graniczące z zachodu, północy i wschodu z Indiami a na południowym wschodzie z Mjanmą. Jedno z najgęściej zaludnionych i zarazem najbiedniejszych państw świata. Stolicą Bangladeszu jest Dhaka (dawna Dakka) z 6 mln mieszkańców (aglomeracja ok. 11 mln).Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  16 lipca 2007 Hasina Wajed została aresztowana i oskarżona o wyłudzenia. 30 lipca Sąd Najwyższy w Dhace zawiesił jej proces o wyłudzenia i rozkazał jej zwolnienie za kaucją. 2 września 2007 Komisja Antykorupcyjna wystosowała przeciw Sheikh Hasinie nowe zarzuty korupcyjne. Zarzucono jej przyjęcie 30 mln tak łapówki za ustawienie kontraktu pod budowę elektrowni w 1997.

  Niemcy Zachodnie (właściwie Republika Federalna Niemiec) – określenie państwa niemieckiego leżącego w obecnej zachodniej części Niemiec w okresie 1949-1990.Ganges, (hindi Ganga) – rzeka w południowej Azji, przepływająca przez Indie i Bangladesz. Jej długość wynosi 2700 km, a powierzchnia dorzecza 1125 tys. km² (z Brahmaputrą 2060 km²). Ganges uchodzi do Zatoki Bengalskiej będącej częścią Oceanu Indyjskiego.

  12 stycznia 2008 została postawiona w stan oskarżenia. Jednakże 6 lutego 2008 Sąd Najwyższy zatrzymał proces, argumentując że oskarżona nie może być sądzona na podstawie prawa obowiązującego w czasie stanu wyjątkowego za czyny popełnione przed jego wprowadzeniem.

  11 czerwca 2008 Hasina została zwolniona warunkowo z aresztu w celu podjęcia leczenia za granicą. 12 czerwca 2008 wyjechała do USA, aby podjąć tam leczenie związane z pogorszeniem się słuchu i wzroku oraz podwyższonego ciśnienia krwi.

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.Areszt domowy – bardziej lub mniej formalnie stosowany środek prawny polegający na pozbawieniu wolności, z tym że pozbawiona wolności osoba przebywa we własnym mieszkaniu (domu) lub miejscu, gdzie warunki nie odbiegają od panujących w domu mieszkalnym (może to być specjalnie przeznaczona do tego celu rezydencja). Osoba pozostająca w areszcie domowym nie może opuszczać miejsca pobytu (lub może to robić pod ścisłą kontrolą), często ma też ograniczone prawo przyjmowania odwiedzin oraz prowadzenia korespondencji.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.