• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sheffield - stacja kolejowa

  Przeczytaj także...
  Sheffield – miasto (city) i dystrykt metropolitalny (metropolitan borough) w północnej Anglii w hrabstwie metropolitalnym South Yorkshire. Liczba ludności przekracza 0,5 mln (530,3 tys. w 2007), co czyni je piątym co do wielkości miastem w Anglii. Dawniej miasto silnie uprzemysłowione, które dzisiaj bardziej przemienia się w akademickie. Uniwersytet w Sheffield (University of Sheffield) może się pochwalić 5 noblistami.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  East Coast - brytyjski przewoźnik kolejowy prowadzący przewozy na linii East Coast Main Line między Londynem a Szkocją. Firma rozpoczęła działalność 19 listopada 2009 r. Główną linią obsługiwaną przez przewoźnika jest trasa Londyn - Newcastle - Edynburg - Glasgow.

  Sheffield – stacja kolejowa w mieście Sheffield w hrabstwie South Yorkshire na liniach kolejowych Cross Country Route i East Coast. Węzeł kolejowy.

  Ruch pasażerski[]

  Ze stacji korzysta ok. 5 848 000 pasażerów rocznie i ma tendencję spadkową (dane za rok 2007). Posiada bezpośrednie połączenia z Yorkiem, Sheffield, Doncaster, Exeterem, Leeds, Aberdeen, Londynem, Penzance, Bristolem, Edynburgiem i Liverpoolem. Pociągi odjeżdżają ze stacji w każdym kierunku odstępach co najwyżej półgodzinnych w każdą stronę.

  Exeter (IPA /ˈeksɪtə(r)/) – miasto w Wielkiej Brytanii, ośrodek administracyjny hrabstwa Devon, port nad rzeką Exe, w pobliżu jej ujścia do Kanału La Manche. W 2005 r. populację miasta szacowano na 117,600 mieszkańców.South Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północnej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber. Hrabstwo obejmuje silnie zurbanizowany obszar w południowej części historycznego hrabstwa Yorkshire.

  Obsługa pasażerów[]

  Automat biletowy, kasy biletowe, bramka biletowa, przystanek autobusowy, poczekalnia II, klasy postój taksówek, kiosk, bufet, sklepy, telefon. Stacja dysponuje parkingiem samochodowym na 678 miejsc i rowerowym na 50 miejsc.

  Przypisy

  1. Office of Rail Regulation: Station usage (ang.). [dostęp 17 czerwca 2009].
  2. Na podstawie danych z http://www.nationalrail.co.uk/
  3. Sheffield (SHF) (ang.). [dostęp 2009-12-17].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Liverpool – miasto położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, ok. 340 km od Londynu, na północnym brzegu estuarium rzeki Mersey. Siedziba hrabstwa Merseyside. Liczy ok. 445 tysięcy mieszkańców.
  Cross Country Route - linia kolejowa w Anglii łącząca południowy zachód kraju z północnym wschodem. Przebiega przez Bristol, Birmingham, Sheffield i Leeds. Po trasie kursują szybkie pociągi dalekobieżne, w tym pociąg o najdłuższej trasie w Wielkiej Brytanii Penzance - Aberdeen. Linie obsługują szybkobieżne jednostki spalinowe Voyager 220, osiągające prędkość 200 km/h.
  York – miasto w północnej Anglii w hrabstwie ceremonialnym North Yorkshire, powstałe u zbiegu rzek Ouse i Foss. Liczba mieszkańców w jednostce administracyjnej City of York wynosi ponad 180 tys.
  Doncaster – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w obszarze metropolitalnym South Yorkshire, nad rzeką Don (dopływ Ouse). Liczba mieszkańców miasta: 67 977 (w całym obszarze powiatu Doncaster ok. 290 tys.). Przez mieszkańców jest nazywane "Donny".
  Bristol (wal. Bryste, IPA /ˈbrɪstəl/) – miasto w południowo-zachodniej Anglii, położone przy ujściu rzeki Avon do Kanału Bristolskiego, 185 km na zachód od Londynu. Z populacją 428,2 tys. mieszkańców (2011) Bristol zajmuje szóste miejsce w Anglii i dziewiąte w Wielkiej Brytanii. Formalnie stanowi on jednolitą jednostkę administracyjną i zarazem samodzielne hrabstwo ceremonialne. Miasto jest największym ośrodkiem regionu South West England. Do nadejścia rewolucji przemysłowej, przez trzy stulecia Bristol był drugim lub trzecim pod względem wielkości angielskim miastem. Podstawą zamożności mieszkańców był port, obecnie przeniesiony z centrum do ujścia Avonu. Miasto szczyci się ponad setką zabytków należących do klasy I, najstarsze pochodzą jeszcze ze średniowiecza. Bristol jest prężnym ośrodkiem kulturalnym, a także naukowym – dzięki swoim dwóm uniwersytetom. W mieście znajduje się najstarszy w Anglii nieprzerwanie działający teatr oraz najstarszy ogród zoologiczny założony poza miastem stołecznym. W XX wieku najważniejszą gałęzią produkcji w Bristolu stał się przemysł lotniczy. Miasto dysponuje też międzynarodowym portem lotniczym.
  Leeds – miasto w północnej Anglii (Wielka Brytania), w hrabstwie West Yorkshire. Miasto położone jest u podnóża Gór Pennińskich, nad rzeką Aire.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.