• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Shazza  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.Poniedziałek – polski obyczajowy film sensacyjny wyreżyserowany przez Witolda Adamka (debiut reżyserski) z 1998 roku.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Shazza, właśc. Marlena Magdalena Pańkowska (ur. 29 maja 1967 w Pruszkowie) – polska piosenkarka, niegdyś przedstawicielka nurtu disco polo, na początku XXI wieku muzyki pop i dance, kompozytorka i aktorka. Znana z takich przebojów jak „Baiao Bongo”, „Bierz co chcesz”, „Egipskie noce” i „Tak bardzo zakochani”. Zdobywczyni czterech złotych płyt i dwóch platynowych, sprzedała w Polsce ponad pół miliona albumów.

  Omega Music – polska wytwórnia fonograficzna, wydająca płyty i kasety solistów i grup muzycznych, głównie z gatunku disco polo.Wtorek – polski film komediowy z 2002 roku, wyreżyserowany przez Witolda Adamka. Scenariusz do filmu stworzyli Robert Brutter, Wojciech Jędrkiewicz oraz Witold Adamek. Zdjęcia powstały w kwietniu 2001, w Karczewie

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 2 Dyskografia
 • 2.1 Albumy studyjne
 • 2.2 Kompilacje
 • 2.3 Wideografie
 • 2.4 Single
 • 3 Aktorstwo
 • 4 Telewizja
 • 5 W kulturze
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Życiorys[]

  Ukończyła średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu oraz technikum elektroniczne. Karierę rozpoczynała pod koniec lat 80. w zespole Toy Boys. W 1992 roku rozpoczęła karierę solową. Rok później na rynku pojawiła się jej pierwsza solowa kaseta wydana w USA, o tytule Sex Appeal. Wydawnictwo odniosło duży sukces wśród amerykańskiej Polonii, dlatego w następnym roku postanowiono wydać kasetę w Polsce. W 1993 roku Shazza podpisała kontrakt z wytwórnią Blue Star, która wydała jej kolejny album, Jambalaya Mix. Z niego pochodziły przeboje „Jesteś moim ideałem”, „Mała Pigi” oraz tytułowa kompozycja. W styczniu 1995 roku ukazała się jej trzecie kaseta „Bajao Bongo”. Tytułowe nagranie, będące nową wersją piosenki Nataszy Zylskiej, okazało się ogromnym przebojem i utorowało Shazzie drogę to zdobycia tytułu „królowej disco polo”. Płyta Bajao Bongo zawierała też popularne piosenki „18 lat” oraz „Szach i mat”.

  Pro Dance – polska wytwórnia fonograficzna z Warszawy, powstała w 1995 roku. Wydawała kasety i płyty takich wykonawców, jak Top One, Shazza, Mister Dex, Lonstar, Cezary Makiewicz & Koltersi, Krywań, Calabash, Rommy Cover, K. Martin, 2D Space, Robby O., MC KGB, D. Bomb, F/X. Zakończyła działalność w 2000 roku wskutek nieporozumień właścicieli.Big Cyc – polski zespół rockowy, którego piosenki mają charakter publicystyczno-kabaretowy, kilkakrotnie stał się obiektem medialnych dyskusji.

  Największy sukces w karierze Shazza osiągnęła wydając album Egipskie noce. Piosenka Bierz co chcesz okazała się jej największym sukcesem, a teledysk do tego nagrania jest uważany za kultowy. Płyta Egipskie noce zawierała jeszcze takie przeboje jak „Miłość i zdrada”, „Tak bardzo zakochani” i piosenkę tytułową. Została najlepiej sprzedającą się płytą wokalistki i zdobyła status platynowej. Teledyski Shazzy były wówczas często emitowane w programie Disco Relax na antenie telewizji Polsat. Program prowadził Tomasz Samborski, manager piosenkarki. Jej kolejna płyta, Noc róży z 1996 roku, była oderwaniem od typowego brzmienia disco polo i prezentowała bardziej wyrafinowane brzmienie. Zawierała kilka coverów piosenek sprzed lat, m.in. Nie bądź taki szybki Bill Kasi Sobczyk i Gdy mi ciebie zabraknie Ludmiły Jakubczak. Piosenka tytułowa okazała się kolejnym wielkim przebojem w dorobku piosenkarki. W tym samym roku wystąpiła na XXVI Festiwalu Piosenki Żołnierskiej, gdzie zdobyła Złoty Pierścień za piosenkę Nie żałujcie serca dziewczyny z repertuaru Anny Jantar. Wówczas też zakończyła współpracę z firmą Blue Star i z tej okazji wydana została podwójna składanka jej przebojów.

  Natasza Zylska (właściwie Natasza Zygelman, ur. 13 grudnia 1933 w Wilnie, zm. 29 marca 1995 w Tel Awiwie) — polska piosenkarka żydowskiego pochodzenia.Disco polo – gatunek muzyki popularnej, powstały w Polsce w latach 80. XX wieku, w początkowym okresie istnienia znany jako muzyka chodnikowa. Gatunek przyniósł popularność w latach 90. XX wieku, z czego największą odniósł w latach 1995-1997. Potem nastąpił stopniowy spadek popularności tego gatunku muzyki, co doprowadziło do upadku tego gatunku muzyki na początku XXI wieku. Odrodzenie tego gatunku muzyki nastąpiło w 2007 roku i od tego momentu disco polo z roku na rok ponownie uzyskuje popularność.

  W roku 1997 nawiązała współpracę z firmą Omega Music, nakładem której wydała płytę Tak blisko nieba. Do tytułowej piosenki tekst napisał poeta i satyryk Janusz Kondratowicz, autor przebojów m.in. Anny Jantar. Płyta przyniosła przeboje Małe pieski dwa, Jestem zakochana i przeróbkę hitu Hasta Mañana ABBY. W 1998 roku nagrała płytę Historia pewnej miłości, wydaną przez firmę Pro Dance. Materiał utrzymany był w nowoczesnym, dyskotekowym stylu, jednak nie cieszył się taką samą popularnością jak poprzednie płyty. Rok później wystąpiła na Festiwalu w Opolu, gdzie z Pawłem Kukizem wykonała piosenkę „Zośka”, ciepło przyjętą przez publiczność. W tym samym roku podsumowała dotychczasową działalność składanką Najlepsze z najlepszych. Przeboje 1993 – 1999. Zawierała ona wszystkie największe przeboje piosenkarki, a także premierowy utwór „Mały słodki Charlie”.

  Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.Festiwal Piosenki Żołnierskiej – festiwal organizowany przez Główny Zarząd Polityczny Wojska Polskiego. Do udziału w Festiwalu zapraszano początkowo kompozytorów (według rozdzielnika przygotowanego przez GZP WP). Kompozytorzy i autorzy tekstów mogli tworzyć spółki autorskie z osobami, które nie otrzymały zaproszenia od GZP WP.

  W marcu 2000 roku Shazza znalazła się na okładce i pictorialu magazynu Playboy, a jej rozbierana sesja zdjęciowa przyniosła temu czasopismu ogromny sukces wydawniczy. Wtedy też podpisała kontrakt z koncernem fonograficznym Pomaton EMI. Współpraca zaowocowała wydanym na początku 2001 roku albumem Jestem sobą, który był definitywnym zerwaniem ze stylistyką disco polo, a zwrotem ku brzmieniom popowym. Latem wystąpiła po raz drugi na Festiwalu w Opolu, tym razem z piosenką „Może to samba”, którą wywalczyła drugie miejsce w konkursie premier, tuż za zespołem Ich Troje i ich piosenką „Powiedz”. Krążek Jestem sobą nie okazał się jednak takim sukcesem jak oczekiwano i został negatywnie przyjęty w środowisku disco polo, dlatego lukratywny kontrakt z EMI rozwiązano. Po zdjęciu z anteny programu Disco Relax piosenkarka postanowiła odpocząć od muzyki i wyjechała do USA.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Ludmiła Jakubczak (ur. 17 czerwca 1939 w Tokio, zm. 5 listopada 1961 w pobliżu Błonia) – polska piosenkarka i tancerka.

  W 2006 Shazza dała o sobie znać. Zagrała koncert we Wrocławiu, gdzie zaśpiewała swoje dwa nowe utwory: „I Don’t Wanna” oraz cover „Magic Carillon”. W 2007 roku pojawiła się ponownie w mediach oraz nagrała nowe wersje swoich wielkich przebojów: „Bajao Bongo”, „Bierz co chcesz”, „Noc róży”, „Tak bardzo zakochani” itd. W międzyczasie ukazały się składanki z jej piosenkami oraz premierę miało kilka nowych utworów, np. „A Maria” czy „It’s A Sin”. W 2012 roku wcieliła się w rolę jurora w programie Disco Star. W 2013 zaśpiewała w Mrągowie „Ach jak przyjemnie”, a na początku 2014 pojawił się jej pierwszy teledysk po 13 latach „Ty i ja (Da-di-dam)”. W kwietniu, podczas świątecznego wydania programu Disco Relax, odbyła się premiera piosenki nagranej w duecie z Michałem Gielniakiem „Powiedz, że mnie kochasz”. W czerwcu odbyła się premiera teledysku do tej piosenki.

  Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).EMI Music Poland – wytwórnia płytowa, założona przez Piotra Kabaja i Tomasza Kopcia w 1995 roku, część EMI Music.

  W styczniu 2015 roku nagrała piosenkę „Napisz do mnie”, do której nakręcono teledysk. Wystąpiła też w zapowiedzi 18. sezonu „Magla towarzyskiego”. Tego samego roku, 6 czerwca, podczas koncertu w miejscowości Kościan, odbyła się premiera nowej wersji przeboju „Zabaw się ze mną”.

  Najlepsze z najlepszych. Przeboje 1993 - 1999 – kompilacyjny album Shazzy z 1999 roku wydany nakładem Pro Dance. Album zawierał największe przeboje piosenkarki w nowych wersjach. Książeczka albumu została bogato ilustrowana ponad trzydziestoma prywatnymi zdjęciami Shazzy.Polo TV – polskojęzyczna stacja telewizyjna o charakterze muzycznym, wytwórni Lemon Records należącej do ZPR SA. Emituje głównie muzykę disco polo i dance oraz muzykę biesiadną i zagraniczną muzykę dyskotekową. Poza teledyskami w ramówce obecne są programy rozrywkowe i relacje z imprez.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Złota płyta jest powszechnie stosowaną na świecie nazwą wyróżnienia przyznawanego wydawnictwom muzycznym. Warunkiem uzyskania przez płytę statusu złotej jest osiągnięcie przez nią określonego progu sprzedaży.
  Pierwsza dama Rzeczypospolitej Polskiej – nieformalny tytuł grzecznościowy i protokolarny stosowany na określenie małżonki prezydenta Polski.
  Disco Relax – program muzyczny emitowany dawniej przez telewizję Polsat, a obecnie przez Polo TV. Producentem programu jest AMC.
  Pastisz (z fr. pastiche – utwór naśladowczy) – odmiana stylizacji; utwór naśladujący istotne cechy jakiegoś dzieła lub stylu, zagęszczający je i uwydatniający. Może pełnić rolę żartobliwą jako zabawa literacka lub też stanowić świadectwo sprawności warsztatowej jego twórcy. W przeciwieństwie do parodii nie pełni funkcji satyrycznej i uprawiany może być w celu pochwały stylu, maniery danego pisarza lub gatunku, nie w celu jego krytyki.
  Blue Star – firma fonograficzno-handlowa założona w 1990 roku przez piłkarza pochodzącego z Piastowa Sławomira Skrętę.
  Historia pewnej miłości– siódmy studyjny album Shazzy wydanej w 1998 roku. Płyta była zwrotem ku stylistyce dance.
  Dance (ang. taniec) – potoczna, jednak powszechnie przyjęta wspólna nazwa kilku spokrewnionych gatunków elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej), wywodzących się z muzyki house oraz jednego z podgatunków muzyki trance.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.