• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Shawn Michaels  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  World Tag-Team Championship to pasy drużynowe federacji WWE. Prawo walki o ten pas mają tylko zawodnicy z rostera RAW. Rekordzistą w ilości wygranych jest Edge - pas zdobywał 12 razy m.in. 7 razy z Christianem, 2 razy z Chrisem Benoit, raz z Hulkiem Hoganem, Randym Ortonem i Chrisem Jericho.Sega Mega Drive (SMD) – 16-bitowa konsola firmy Sega, której premiera odbyła się w roku 1988 w Japonii i 1989 w Europie. W Ameryce Północnej konsola była sprzedawana jako Sega Genesis, ponieważ firma Sega nie mogła uzyskać pełni praw do nazwy Mega Drive.

  Shawn Michaels, właśc. Michael Shawn Hickenbottom (ur. 22 lipca 1965 w Chandler, Arizona) – amerykański wrestler, przez większość kariery związany z organizacją World Wrestling Entertainment, były członkiem tag teamów The Rockers, D-Generation X i New World Order, kilkukrotny zdobywca mistrzostw głównych i drużynowych, dwukrotny zwycięzca bitew Royal Rumble i jako pierwszy wrestler w historii wygrał Royal Rumble po wejściu na ring jako pierwszy.

  Chandler - miasto w USA, w stanie Arizona, w hrabstwie Maricopa, w zespole miejskim Phoenix. Około 246 tys. mieszkańców (2007).Randal Keith Orton, znany jako Randy Orton (ur. 1 kwietnia 1980 w Knoxville) – amerykański wrestler. Najbardziej znany z występów w World Wrestling Entertainment w brandzie WWE SmackDown!, którego członkiem był do 2013 roku. Należał do grup: „Evolution”, „Rated RKO” i „The Legacy”. Orton jest najmłodszym w historii zdobywcą tytułu WWE World Heavyweight Championship.

  Wczesne życie[ | edytuj kod]

  Urodził się 22 lipca 1965 w Chandler w stanie Arizona jako Michael Shawn Hickenbottom jako syn Carol Hickenbottom i Richarda Hickenbottoma. Jego ojciec był oficerem wojskowym w United States Air Force.

  GameCube – konsola gier wideo szóstej generacji, wyprodukowana i wydana w 2001 przez japońskie przedsiębiorstwo Nintendo. Konsola, zgodnie z nazwą, ma kształt kostki, do której podłączane są kontrolery.New World Order (nWo) – stajnia heelów, powstała w 1996 w organizacji World Championship Wrestling (WCW). Przypisuje się jej znaczące przyczynienie do wzrostu popularności WCW. Należało do niej ponad 50 różnych osób.

  Dorastał ze swoim starszym rodzeństwem: braćmi Randym i Scottem oraz siostrą Shari. Ma kuzyna Matta Bentleya, również znanego zawodowego zapaśnika. Uczęszczał do Randolph High.

  Kariera wrestlerska[ | edytuj kod]

  Przypisuje mu się wytrenowanie wielu wrestlerów, wśród których są między innymi: AC Riddick, Big Dogg, Chaz Wesson, Chris Krueger, Daniel Bryan, Dash Riproc, Eddie Craven, Fast Eddie, Jayden Draigo, Jeromy Sage, John Hope, Lance Cade, Martin Styles, Matt Bentley, Oz, Paul London, Pete Lothario, Ruckus, Shooter Schultz, Simply Luscious, Spiro, The Brian Kendrick, TJ Stomper, Todd Sexton, Tomko i Tony Santarelli.

  National Wrestling Alliance – amerykańska federacja wrestlingu oraz liga zrzeszająca inne niezależne federacje, która została założona w 1948 roku.Yokozuna, właśc. Rodney Agaputu Anoaʻi (ur. 2 października 1966 w San Francisco, zm. 23 października 2000 w Liverpoolu) – amerykański wrestler, walczący w federacji WWF, w której był dwukrotnym WWF Championem i dwa razy Tag Team Championem. Był zwycięzcą Royal Rumble 1993. Został wprowadzony do WWE Hall of Fame w 2012 roku.

  Wczesna kariera (1984 – 1987)[ | edytuj kod]

  The Rockers: Shawn Michaels (z lewej) i Marty Jannetty (z prawej)

  Jego trenerem był José Lothario. Debiutował jako wrestler 16 października 1984.

  Na początku kariery razem z Martym Janettym tworzył tag team Midnight Rockers. 15 maja 1986 zdobyli sankcjonowane przez Central States Wrestling i National Wrestling Alliance mistrzostwo drużynowe NWA Central States Tag Team Championship, pokonując Brada i Brata Battenów. 21 listopada przegrali swoje tytuły w walce z poprzednimi mistrzami.

  Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.Triple Threat - rodzaj walki w wrestlingu. Odbywa się na standardowych zasadach, jednak bierze w nim udział trzech wrestlerów, a wyjście poza ring nie jest wyliczane. Każdy zawodnik walczy na własną rękę. Zwycięzcą walki zostaje ten, który jako pierwszy wykona skuteczny pin lub submission na dowolnym przeciwniku.

  27 stycznia 1987 Midnight Rockers pokonali Buddy’ego Rose’a i Douga Somersa w walce o AWA World Tag Team Championship. Tytuł ten stracili 25 maja, przegrywając pojedynek przeciwko Soldatowi Ustinovowi i Borisowi Zhukovowi,26 października zdobyli mistrzostwo AWA Southern Tag Team, pokonując dotychczasowych mistrzów, tag team The Rock ’n’ Roll RPMs (Mike Davis i Tommy Lane). Przegrali tytuły 16 listopada w walce rewanżowej i odzyskali je 22 listopada w kolejnym rewanżu. Mistrzostwo AWA Southern Tag Team zostało zlikwidowane 22 listopada. Następnie 27 grudnia Midnight Rockers ponownie zdobyli AWA World Tag Team Championship, tym razem pokonując drużynę The Original Midnight Express (Dennis Condrey, Randy Rose). 19 marca 1988 przegrali tytuły w pojedynku przeciwko Badd Company (Paul Diamond i Pat Tanaka).

  Twitter – darmowy serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania umożliwiającą użytkownikom wysyłanie oraz odczytywanie tak zwanych tweetów. Tweet to krótka, nieprzekraczająca 140 znaków wiadomość tekstowa wyświetlana na stronie użytkownika oraz dostarczana pozostałym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Serwis umożliwia również tagowanie (znak # przed słowem stanowiącym treść wpisu czyni je tagiem) oraz odpowiadanie użytkownikom (@nazwa_użytkownika: odpowiedź). Użytkownicy mogą dodawać krótkie wiadomości do swojego profilu z poziomu strony głównej serwisu, wysyłając SMS-y lub korzystając z zewnętrznych aplikacji.Menedżer (ang. manager) – w wrestlingu postać drugoplanowa, będąca częstym towarzyszem zawodnika lub zawodników. Na żeńskiego managera czasem mówi się valet (pl. giermek). Jeśli manager jest osobą kontrolującą wrestlera, który bez niego zachowywałby się zbyt gwałtownie i nieadekwatnie do sytuacji, to taką osobę nazywa się handler (pl. treser). W rzeczywistości nie musi być prawdziwym menedżerem, tylko odgrywać jego postać.

  World Wrestling Federation (1987 – 2010)[ | edytuj kod]

  The Rockers (1987 – 1991)[ | edytuj kod]

  Shawn Michaels i Marty Janetty dołączyli do World Wrestling Federation (WWF) latem 1987, ale zostali zwolnieni dwa tygodnie później za imprezowanie zbyt ostro. Ponownie zostali zatrudnieni w 1988 i zmienili nazwę swojego tag teamu z Midnight Rockers na The Rockers. W październiku 1990 razem zdobyli mistrzostwo drużynowe WWF World Tag Team Championship, pokonując dotychczasowych mistrzów, The Hart Foundation (Bret Hart i Jim Neidhart). Bronili mistrzostwa przez dwa tygodnie, po czym zadecydowano, że zmiana tytułu nigdy nie miała miejsca i została zatuszowana przez WWF. Organizacja nie wspomina o tym wydarzeniu na stronie internetowej i w książkach, a także nigdy później nie wyemitowała go w telewizji. WWF poinformowało Pro Wrestling Illustrated, że podjęło taką decyzję z powodu dysfunkcji liny ringu i niesprawiedliwymi warunkami pracy.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Boris Zhukov (ur. 13 grudnia 1958 w Roanoke jako James Kirk Harrell) – amerykański emerytowany wrestler, znany głównie pod pseudonimami ringowymi jako Boris Zhukov i James „Jim” Nelson.

  27 listopada 1991 Midnight Rockers pokłócili się po walce na gali Survivor Series, gdzie przegrali w walce 4 na 4 przeciwko The Beverly Brothers i The Nasty Boys, mimo połączenia sił z The Bushwhackers. Ich tag team został rozwiązany przed końcem roku.

  Mistrz Intercontinental i tag teamów z Dieselem (1992 – 1995)[ | edytuj kod]

  Shawn Michaels (z lewej) i Diesel (z prawej) jako mistrzowie WWF World Tag Team

  8 listopada 1992 w odcinku Saturday Night Main Event pokonał British Bulldoga w walce o pas WWF Intercontinental Championship. Jako mistrz rywalizował o niego między innymi ze swoim byłym partnerem tagteamowym, Martym Jannettym.

  WWE Hall of Fame jest aleją sław dla wrestlerów występujących w WWE. Oficjalnie utworzona 1 lutego 1993 przed World Wrestling Federation (WWF), poprzednika WWE, na poniedziałkowym Monday Night Raw. W tym odcinku, został przyjęty pierwszy członek André the Giant, który zmarł pięć dni wcześniej (zm. 27 stycznia 1993). Jego śmierć była powodem dla utworzenia Hall of Fame. Uroczystości wprowadzania kandydatów odbywały się w latach 1994-1996, nie ma jednak żadnego zapisu video wydanego przez WWE z tych uroczystości. Po ceremonii w 1996 r., WWF wstrzymał przyjmowanie nowych członków. W 2004 r. odnowiono WWE Hall of Fame, która zbiegała się z Wrestlemanią XX. Zawodnicy mogą zostać tam dodani poprzez innych liczących się zawodników lub "Hall Of Famera", czyli osobę, która jest dodana do hali sław.Hell in a Cell (wcześniej No Mercy) – doroczna gala wrestlingu federacji WWE, organizowana od 1999 roku. W trakcie gali odbywają się walki między zawodnikami rosterów WWE RAW i SmackDown!. W 2009 r. gala No Mercy została przemianowana na Hell in a Cell.

  17 maja 1993 Janetty pokonał Michaelsa w walce o tytuł w odcinku Monday Night Raw, jednak Michaels odzyskał mistrzostwo 6 czerwca w nieemitowanej w telewizji walce rewanżowej. 13 czerwca na gali King of the Ring obronił tytuł w walce z Crushem i zaprezentował swojego nowego ochroniarza i managera, Diesela.

  Na początku 1994 Michaels został zawieszony z powodu wykrycia u niego stosowania nielegalnych substancji. WWF nie podzieliło się tą informacją z widzami, jednak Jack Tunney, zarządzający organizacją w kayfabe, ogłosił, że mistrzostwo Intercontinental zostaje zakatowane i wkrótce zdobył je Razor Ramon. Michaels powrócił do WWF jeszcze tego samego roku i rywalizował z Ramonem, ale nie udało mu się odzyskać mistrzostwa. Pomagał za to Dieselowi w zdobyciu i obronie mistrzostwa Intercontinental jako jego manager. 28 sierpnia razem z Dieselem pokonał zespół The Headshrinkers w walce o mistrzostwo drużynowe WWF World Tag Team Championship. 23 listopada na Survivor Series w walce 5 na 5 Fatu, Razor Ramon, Sionne, The 1-2-3 Kid i The British Bulldog pokonali Diesela, Jeffa Jarretta, Jima Neidharta, Owena Harta i Shawna Michaelsa. Po walce Diesel i Michaels pokłócili się i rozwiązali swój tag team, tracąc tym samym mistrzostwo drużynowe. 26 listopada na gali MSG House Show Diesel w 8 sekund pokonał mistrza WWF Heavyweight, Boba Backlunda, i przejął jego tytuł. Wkrótce Shawn Michaels zatrudnił Sycho Sida jako swojego nowego ochroniarza.

  Konferansjer (fr. conférencier) – osoba prowadząca przedstawienie, zapowiadająca poszczególne punkty programu, nadająca kształt widowiskom artystycznym o charakterze estradowym. Zadaniem konferansjera jest przedstawianie artystów, przygotowanie publiczności na ich występ, urozmaicanie przedstawień anegdotami i dowcipami.Bob Backlund, właśc. Eldridge Wayne Coleman (ur. 14 sierpnia 1949 w Princeton) – amerykański wrestler. Był drugim najdłużej panującym głównym mistrzem WWWF i WWF. W 2013 został wprowadzony do galerii sławy WWE Hall of Fame.

  22 stycznia 1995 wziął udział w głównej bitwie na Royal Rumble, w której nagrodą było pierwszeństwo do walki o główne mistrzostwo na gali WrestleMania. Wszedł na ring jako pierwszy i wyeliminował kolejno Duke’a „The Dumpster” Droese'a, Toma Pricharda, Bushwackera Luke’a, Jacoba Blu oraz Bushwackera Butcha. Pod koniec walki w ringu pozostali już tylko Shawn Michaels i British Bulldog, który wszedł na ring jako drugi. Michael wyeliminował Bulldoga i zwyciężył bitwę. W związku z wygraną 2 kwietnia na gali Wrestlemania 11 Michaels zmierzył się z mistrzem WWF Dieselem i przegrał. 23 lipca na gali In Your House 2 pokonał Jeffa Jarretta i odebrał mu mistrzostwo Intercontinental. Jego trzecie panowanie trwało do 22 października, kiedy to na gali In Your House IV z powodu kontuzji został zmuszony do przekazania mistrzostwa Deanowi Douglasowi.

  WWE TLC: Tables, Ladders & Chairs (wcześniej: Armageddon) – doroczna gala zapasów zawodowych federacji WWE organizowana od 1999 roku. W trakcie gali odbywają się walki między wrestlerami rosterów WWE RAW, SmackDown! W 2009 roku galę Armageddon przemianowano na WWE TLC: Tables, Ladders & Chairs i skupiono na walkach z wykorzystaniem opisanych przedmiotów.World Heavyweight Championship – pas mistrzowski organizacji World Wrestling Entertainment, należącym do rosteru SmackDown. World Heavyweight Championship dawniej był znany jako WCW Championship. Kiedy WWE wykupiło WCW, połączono WWF Championship z mistrzostwem WCW i powstał WWE Undisputed Championship, który mógł być zdobyty i na Raw i na SmackDown. Gdy Brock Lesnar zdobył ten tytuł, podpisał umowę dzięki której ustalono, że tylko na SmackDown Undisputed Championship może być broniony. W związku z tym General Manager Raw Eric Bischoff zaprezentował pas World Heavyweight Championship jako dawny pas WCW wręczając nowy tytuł Triple H’owi 2 września 2002 roku. World Heavyweight Championship był najważniejszym pasem na Raw do Draftu 2005, kiedy to ówczesny mistrz Batista przeszedł na SmackDown. Mistrzostwo wagi ciężkiej powróciło na Raw 30 czerwca 2008, kiedy to CM Punk jako gwiazda Raw wykorzystał walizkę Money in the Bank na Edge’u. Mistrzostwo przeszło z powrotem na SmackDown 15 lutego 2009 roku, gdy Edge jako zawodnik SmackDown! zdobył pas, lecz tytuł wrócił na Raw 5 kwietnia, gdy John Cena pokonał Edge’a i zabrał znów pas na RAW. Edge odzyskał tytuł 3 tygodnie później, poprzez wygraną z Ceną. Pas wagi ciężkiej dzięki temu znów przeszedł na SmackDown, gdzie jest do dziś.

  Mistrz WWF i tag team ze Stevem Austinem (1996–1997)[ | edytuj kod]

  D-Generation X: Shawn Michaels (z lewej) i Triple H (z prawej)

  21 stycznia 1996 ponownie wziął udział w głównej bitwie na Royal Rumble. Wszedł na ring jako osiemnasty i wyeliminował kolejno Yokozunę, Vadera, Jerry'ego Lawlera, Owena Harta (z pomocą Diesela), Isaaca Yankema, British Bulldoga i na końcu Diesela. Wygrał bitwę i w nagrodę 31 marca na gali Wrestlemania 12 zmierzył się z mistrzem WWF, Bretem Hartem. Zwyciężył trwającą 60 minut walkę typu Iron Man match i przejął mistrzostwo. 28 kwietnia na gali In Your House 7 obronił mistrzostwo pokonując Diesela. 16 listopada na gali Survivor Series w walce o pas pokonał go Sid Sycho.

  Andrew William "Drew" Hankinson, znany jako Festus i Luke Gallows (ur. 22 grudnia 1983 w Cumberland) – profesjonalny amerykański wrestler, występujący w World Wrestling Entertainment (WWE). 30 listopada 2010 został zwolniony z WWE.Od niedawna występuje w TNA jest członkiem grupy Aces & EightsEddie Fatu (ur. 28 marca 1973 na Wyspach Samoa, zm. 4 grudnia 2009 w Houston) – samoański profesjonalny wrestler, należał do federacji WWE. Był bratem dwóch innych wrestlerów: Solofy Fatu (Rikishi) i Sama Fatu (The Tonga Kid).

  19 stycznia 1997 Michaels pokonał Sida Sycho w walce o mistrzostwo WWF World Heavyweight. Zrzekł się jednak tytułu już 10 lutego z powodu kontuzji. Choć Stone Cold Steve Austin i Shawn Michaels byli rywalami, połączyli siły w walce o mistrzostwo drużynowe WWF World Tag Team Championship. 26 maja 1997 roku w odcinku Raw is War pokonali dotychczasowych mistrzów, The British Bulldoga i Owena Harta, i przejęli ich tytuły. Austin i Michaels stoczyli jednak pojedynek ze sobą 8 czerwca na gali King of the Ring. Ich walka trwała 22 minuty i zakończyła się dyskwalifikacją obu wrestlerów. 14 lipca mistrzostwo Michaelsa zostało zwakowane z powodu kolejnej poważnej kontuzji. Shawn Michaels ograniczył występowanie w ringu z przyczyn zdrowotnych, ale Bret Hart oskarżał go, że w rzeczywistości boi się z nim walczyć. 3 sierpnia na Summerslam sędziował walkę o WWF World Heavyweight Championship między Bretem Hartem, a ówczesnym mistrzem, The Undertakerem. W trakcie walki chciał uderzyć pretendenta krzesłem, ale niechcący zamiast tego uderzył mistrza, przyczyniając się wygranej Harta. We wrześniu wspólnie z Hunterem Hearst Helmsleyem stworzył tag team D-Generation X. 5 października na gali Bad Blood stoczył z The Undertakerem pierwszą w historii WWF walkę typu Hell in a Cell. Michaels wygrał ten pojedynek dzięki interwencji Kane’a.

  John Felix Anthony Cena (ur. 23 kwietnia 1977 w West Newbury) – amerykański wrestler, wokalista hip-hopowy oraz aktor. Członek federacji WWE (World Wrestling Entertainment).Nintendo 64, N64 – domowa konsola gier telewizyjnych stworzona przez firmę Nintendo. Premiera konsoli w Japonii miała miejsce 23 czerwca 1996 roku, w Ameryce Północnej – 29 września 1996, a w Europie – 1 marca 1997 roku. Oficjalnie prace nad konsolą rozpoczęły się 23 sierpnia 1993. W tym dniu bowiem poinformowano o podpisaniu umowy między firmami Nintendo i Silicon Graphics, w której była mowa o projekcie "Reality", mającym na celu stworzenie nowej konsoli do gier. Początkowo konsola miała się nazywać Ultra 64 i miała kosztować około 300 dolarów. Trudno było w to uwierzyć ze względu na niedawną premierę 32-bitowej konsoli 3DO Interactive Multiplayer, która kosztowała aż 699 dolarów i z tego powodu pojawiały się złośliwe uwagi aby zmienić nazwę projektu na "Unreality" (nierealny). Dzięki tej współpracy powstała pierwsza 64-bitowa konsola o możliwościach przewyższających dostępne wtedy na rynku konsole w tym jej głównego rywala Sony PlayStation.

  Montreal Screwjob (1997)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Montreal Screwjob.

  9 listopada 1997 na gali Survivor Series zmierzył się z Bretem Hart w walce o należące do Harta mistrzostwo WWF World Heavyweight Championship. W trakcie walki założył przeciwnikowi sharpshooter, czyli chwyt wykańczający charakterystyczny dla Breta Harta. Wtedy sędzia Earl Hebner krzyknął do chronometrażysty, Marka Yeatona, Ring the bell! (pl. Uderz w gong!) i uciekł z ringu. Ponieważ Michaels wcale się nie poddawał, Yeaton zawahał się, ale znajdujący się w pobliżu zarządca WWF, Vince McMahon, krzyknął Ring the bell! Ring the damn bell! (pl. Uderz w gong! Uderz w gong do cholery!). Tym razem chronometrażysta wykonał polecenie. Hart chwycił Michaelsa za kostkę, próbując jeszcze wykonać manewr odwracający chwyt. Tymczasem w pobliżu ringu pojawił się Triple H i ochrona. Michaels puścił przeciwnika, zszedł z ringu i zaczął kłócić się z McMahonem. Odmówił przyjęcia tytułu, ale po chwili wykonał polecenie przełożonego i wziął pas mistrzowski.

  PlayStation (PS, popularnie zwane także – PSX) (jap. プレイステーション, pureisutēshon; pol. dosł. StacjaGier) – 32-bitowa konsola do gier wideo, wyprodukowana w Japonii przez firmę Sony Computer Entertainment, zaprojektowana przez Kena Kutaragiego.Poniżej znajduje się lista rodzajów walk we wrestlingu. Rodzaje walk mogą być definiowane ze względu na liczbę uczestniczących zawodników, dodatkowe zasady lub specjalne warunki zwycięstwa. Czasem walki mogą się zaliczać do więcej, niż jednej kategorii. Na przykład Tables, Ladders and Chairs match może być dodatkowo singles matchem jeśli biorą w nim udział dwie osoby lub triple threat matchem jeśli biorą w nim udział trzy osoby. W liście nie uwzględniono rodzajów walk, które miały miejsce tylko raz, chyba że w ramach przykładu lub uznania za prekursora innych rodzajów.

  W rzeczywistości Bretowi Hartowi został przedstawiony inny scenariusz. Hart miał obronić mistrzostwo i zrzec się go w najbliższym odcinku Raw Is War. Vince McMahon, Earl Hebner i Shawn Michaels postanowili jednak oszukać Harta i doprowadzić do jego przegranej bez jego wiedzy, ponieważ wiedzieli o tym, że mistrz przenosi się do organizacji World Championship Wrestling i obawiali się, że weźmie ze sobą pas mistrzowski.

  WWE 2K18 – komputerowa gra sportowa o tematyce wrestlingu, stworzona przez studia Yuke’s i Visual Concepts. Została wydana przez 2K Sports 17 października 2017 na platformy PlayStation 4 i Xbox One oraz 6 grudnia tego samego roku na Nintendo Switch. Jest to dziewiętnasta gra z serii WWE i piąta wydana pod nazwą WWE 2K. Wii (wym. jak ang. we; IPA: [wiː]) – konsola gier wideo zaprojektowana i produkowana przez japońską firmę Nintendo. Początkowo znana pod nazwą Revolution jest następczynią Nintendo GameCube.

  Zawieszenie kariery wrestlera (1998–2002)[ | edytuj kod]

  18 stycznia 1998 obronił mistrzostwo WWF na gali Royal Rumble w walce typu Casket match. W trakcie walki Michaels doznał kontuzji, która doprowadziła do jego przedwczesnej emerytury. Jego występy zostały ograniczone, aby mógł stoczyć swoją ostatnią walkę na WrestleManii bez większego ryzyka. Ogłoszono, że walka ta będzie sędziowana przez Mike’a Tysona, który był częścią D-Generation X. 29 marca na gali Wrestlemania 14 Tyson zwrócił się jednak przeciwko Michaelsowi i pomógł Stevowi Austinowi w pokonaniu go i przejęciu mistrzostwa. Nie mogąc brać udziału w walkach, Shawn Michaels pełnił funkcje między innymi konferansjera i komisarza.

  Dan Bryan (ur. 1900 w Gowran, zm. 1985) – pułkownik irlandzkiej armii i dowódca G2 (irlandzkiego wywiadu wojskowego) uczestnik II wojny światowej.WWE Raw Tag Team Championship jest tytułem światowym dywizji tag team profesjonalnego wrestlingu stworzonym i promowanym przez federację WWE w brandzie Raw. Został wprowadzony jako drugie mistrzostwo tag team do WWE w 2002 jako odpowiednik do tytułu World Tag Team Championship. Oba tytuły zostały zunifikowane w 2009 i nowi mistrzowie byli ogłaszani jako "Unified WWE Tag Team Champions" do 2010, kiedy to formalnie World Tag Team Championship zostało wycofane. W 2016 mistrzostwo stało się ekskluzywne dla rosteru Raw (dodano do nazwy wyraz "Raw"), gdzie jego odpowiednikiem jest WWE SmackDown Tag Team Championship. Obecnymi mistrzami są The New Day, którzy są najdłużej panującymi mistrzami w historii.

  Powrót do kariery wrestlera (2002–2010)[ | edytuj kod]

  Shawn Michaels w 2007

  3 lipca 2002 powrócił do czynnego udziału w walkach jako nowy członek grupy New World Order. 17 listopada na gali Survivor Series wziął udział w walce typu Elimination Chamber, w której nagrodą był pas World Heavyweight Championship. Wygrał pokonując tym samym pozostałych zawodników, czyli RVD, Y2J, Bookera T, Kane’a i dotychczasowego mistrza, Triple H-a. 15 grudnia Triple H i Michaels zmierzyli się na gali Armageddon w serii trzech walk. Michaels wygrał Cage match, a Triple H Street Fight i Ladder match, w związku z czym Triple H odzyskał mistrzostwo.

  Pro Wrestling Illustrated (PWI) – amerykański magazyn o profesjonalnym wrestlingu, który został założony w 1972. PWI ma swoją siedzibę w Blue Bell w Pensylwanii i jest wydawany przez Kappa Publishing Group. Jest to najdłużej wydawany angielski magazyn o wrestlingu. PWI jest miesięcznikiem, zaś co roku wydawane są specjalne numery pisma takie jak "Alamanac and Book fo Facts".World Tag Team Championship było oryginalnym tytułem mistrzowskim dywizji tag team profesjonalnego wrestlingu promowanym przez federację World Wrestling Entertainment. Przedstawiany był jako główny tytuł drużyn tag team w WWE od 1971 do 2002, kiedy to WWE Tag Team Championship zostały dodane dla brandu SmackDown. Oba tytuły zostały zunifikowane w 2009 i oba były nazywane jako Unified WWE Tag Team Championship, dopóki nie zdezaktywowano World Tag Team Championship w 2010.

  13 marca 2004 wprowadził do galerii sławy WWE Hall of Fame Tito Santanę.

  29 stycznia 2007 razem z Johnem Ceną pokonał Edge’a i Randy’ego Ortona w walce o mistrzostwo drużynowe World Tag Team Championship. Stracili je 2 kwietnia w Battle Royal dziesięciu drużyn.

  13 grudnia 2009 Shawn Michaels i Triple H pokonali Chrisa Jericho i The Big Showa w walce o Unified WWE Tag Team Championship. 8 lutego 2010 The Miz i Big Show przejęli tytuły pokonując dotychczasowych mistrzów, a także CM Punka i Luke’a Gallowsa w drużynowej walce typu Triple Threat.

  Earl William Hebner (ur. 17 maja 1949 w Richmond) – sędzia wrestlerski znany głównie ze swojego udziału w różnych wątkach fabularnych we wrestlingu, w których pełnił rolę skorumpowanego sędziego. Zasłynął swoim uczestnictwem w spisku, nazywanym w mediach Montreal Screwjob. Kevin Scott Nash (ur. 9 lipca 1959 w Detroit) – amerykański wrestler, koszykarz i aktor, znany głównie z występów w organizacji World Wrestling Federation, w której posługiwał się pseudonimem ringowym Diesel i był głównym mistrzem, a także z występów w World Championship Wrestling, gdzie przewodził stajnią New World Order i kilkukrotnie zdobył mistrzostwa główne oraz drużynowe, w 2015 został wprowadzony do galerii sławy WWE Hall of Fame.

  28 marca 2010 przyjął wyzwanie Undertakera, w którym postawił na szali swoją karierę wrestlerską. Obaj stoczyli ze sobą pojedynek 28 marca 2010 na gali WrestleMania XXVI. Zwyciężył Undertaker. W związku z tym Shawn MIchaels 29 marca w odcinku Raw wygłosił mowę pożegnalną i przeszedł na emeryturę, a The Undertaker i Triple H osobiście przekazali mu wyrazy szacunku.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Super Nintendo Entertainment System (w skrócie SNES i Super NES) – 16-bitowa konsola do gier, która osiągnęła wielki sukces w krajach zachodniej Europy, USA oraz w Japonii (tam pod nazwą Super Famicom).

  Po 2010[ | edytuj kod]

  Shawn Michaels w NXT w 2014

  2 kwietnia 2011 został wprowadzony do galerii sławy WWE Hall of Fame przez Triple H-a. 31 marca 2012 obaj wspólnie wprowadzili do galerii Mike’a Tysona. 29 marca 2015 Shawn Michaels wprowadził Diesela.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  WWE Championship – pas mistrzowski organizacji World Wrestling Entertainment. Jest on jednym z dwóch najważniejszych pasów WWE. Obecnym posiadaczem pasa jest Randy Orton, który na SummerSlam 2013 zdobył go, pokonując Daniela Bryana
  WrestleMania – coroczna gala Pay-per-view organizowana w marcu bądź kwietniu przez World Wrestling Entertainment (WWE) (dawniej znane jako World Wrestling Federation). Jest uznawana za najważniejszą imprezę w kalendarzu WWE. WrestleMania jest największą i najdłużej organizowaną galą wrestlingową na świecie. WrestleMania zwana jest również "The Grandaddy of Them All", "The Grandest Stage of Them All" i "The Showcase of the Immortals". Pierwsza gala odbyła się w roku 1985, natomiast do tej pory zorganizowano 29 edycji tej imprezy.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  (WWE) Intercontinental Championship – pas mistrzowski organizacji World Wrestling Entertainment. Początkowo był to drugi pod względem ważności pas w federacji. Obecnie jest drugim co do ważności pasem brandu SmackDown!. Do 2009 roku był na RAW, ale po Drafcie Rey Mysterio został przeniesiony razem z pasem do rosteru SmackDown.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WWE European Championship było tytułem mistrzowskim profesjonalnego wrestlingu promowanym przez federację World Wrestling Entertainment (poprzednio World Wrestling Federation). W późniejszych latach 90. i początku XXI wieku, kilku wrestlerów posiadało European i WWE Intercontinental Championship w jednym czasie, gdzie trójka z nich była tzw. "Eurocontinental Championami".
  WWE 2K17 – komputerowa gra sportowa o tematyce wrestlingu, stworzona przez studia Yuke’s i Visual Concepts. Została wydana przez 2K Sports na platformy PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One i Microsoft Windows. Jest to osiemnasta gra z serii WWE i czwarta wydana pod nazwą WWE 2K. Założeniem gry jest odzwierciedlenie uniwersum WWE, w tym jego najważniejszych gałęzi branżowych – WWE SmackDown, WWE Raw i WWE NXT, a także częściowo uniwersum dawnych konkurencji tej firmy – WCW, ECW i WCCW. Gra zawiera kilka trybów rozgrywki – standardowa walka na arenie lub zapleczu, prowadzenie własnej kariery zawodnika WWE oraz odgrywanie różnych sytuacji we własnym uniwersum. Istnieje też możliwość personalizacji i tworzenia własnych uniwersów, programów, czołówek, aren, pasów mistrzowskich i zawodników, a także ich ruchów, charakteru, sposobów wejścia na arenę, sposobów celebracji zwycięstwa oraz filmów promocyjnych na TitanTronie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.185 sek.