• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Shanties

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Zejman - popularne określenie doświadczonego żeglarza lub marynarza. Najczęściej w złożeniu stary zejman. Źródłosłowu należy się dopatrywać w niemieckim der Seemann lub holenderskim zeeman - marynarz.

  Shanties – coroczny festiwal muzyki żeglarskiej i morskiej odbywający się w Krakowie, najważniejsza impreza tego typu w Polsce i jedna z większych na świecie. Od 1996 roku odbywa się pod nazwą Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties”. Jej organizatorem jest, od 1993 roku, Krakowska Fundacja Żeglarstwa Sportu i Turystyki „Hals”.

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Stare Dzwony - polski zespół szantowy. Zespół można określić jako jeden z filarów polskiej sceny szantowej. Ich utwory są szeroko znane i rozpoznawane także przez ludzi niezwiązanych z żeglarstwem. O popularności zespołu świadczy także fakt, że są stałymi gośćmi na festiwalach szantowych.

  Pierwszy festiwal miał miejsce w 1981 roku i był inicjatywą Młodzieżowego Klubu Morskiego „Szkwał”, działającego przy Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana. Odbył się w dniach 23 – 25 października, w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Mikołajskiej. Uczestniczyło w nim około dwudziestu wykonawców i stu widzów. Wraz z rosnącym zainteresowaniem, od 1984 roku miejscem koncertów festiwalu stał się klub Rotunda (z czasem zaczęły się one odbywać także w halach TS „Wisła” i KS „Korona”). Wtedy też wprowadzono trzy kategorie konkursowe – szanta klasyczna, piosenka autorska, interpretacji współczesna piosenki żeglarskiej.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Szanty – XVIII- i XIX-wieczne pieśni pracy uprawiane na żaglowcach. Wykonywane były podczas pracy w celu synchronizacji czynności wykonywanych przez grupy żeglarzy, stosowane wtedy, gdy na dany znak trzeba było jednocześnie użyć dużej siły wielu osób, lub pomagały w wykonywaniu długich i monotonnych, ale rytmicznych czynności. Śpiewali je sami wykonujący pracę, a jeśli była taka potrzeba – ton nadawał szantymen, a odpowiadał chór pracujących. Śpiewane były z reguły a cappella lub z towarzyszeniem prostych instrumentów prowadzącego szantymena.

  Charakter międzynarodowy „Shanties” zyskało trzy lata później, pojawili się wykonawcy: m.in. z Wielkiej Brytanii (np. Stan Hugill), Holandii i Szwecji. Od 1991 roku każda edycja festiwalu ma swój motyw przewodni (np. Wielkie Odkrycia Geograficzne XV wieku, Bitwy Morskie, Wielkie Żaglowce), wprowadzono wtedy nowy regulamin, zgodnie z którym wykonawcy prezentują recitale, który jury ocenia jako całość.

  Mechanicy Shanty - polski zespół szantowy założony w 1985 na Harcerskich Warsztatach Kultury Marynistycznej w Gdyni. Skład zespołu ostatecznie wykrystalizował się około 1987 roku.Ryczące Dwudziestki – zespół wokalno-instrumentalny założony w 1983 roku w Bytomiu przez należących wówczas do I Drużyny Wodnej miejscowego hufca ZHP muzyków. Ryczące Dwudziestki wykonują głównie utwory należące do gatunków muzyki folk oraz szant. Zespół wypracował nowy styl śpiewania szant, preferując głównie wykonania czysto wokalne z tradycyjnym dla szant rozdziałem partii wokalnych na poszczególne barwy głosu.

  Wśród zespołów, które rozpoczęły karierę od udziału w krakowskim festiwalu należy wymienić m.in. Cztery Refy, Stare Dzwony, Ryczące Dwudziestki, Mechanicy Shanty, Krewni i Znajomi Królika, Zejman i Garkumpel.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Encyklopedia Krakowa. red. prowadzący Antoni Henryk Stachowski. Warszawa-Kraków: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, s. 894 (hasło Shanties). ISBN 83-01-13325-2.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa festiwalu
 • Cztery Refy – polski zespół szantowy założony 1985 roku przez członków Akademickiego Klubu Żeglarskiego w Łodzi występujących przed laty w zespole Refpatent. W ciągu przeszło dwudziestu lat istnienia zespół zdobył praktycznie wszystkie możliwe wyróżnienia na festiwalach szantowych w całej Polsce (m.in. kilkukrotnie wyróżniony na festiwalu Shanties w Krakowie). Od 1985 jest organizatorem i gospodarzem Łódzkich Spotkań z Piosenką Żeglarską „Kubryk”.Ulica Mikołajska – ulica w Krakowie biegnąca z Małego Rynku, do skrzyżowania z ul. Westerplatte (do dawnego przedmieścia Wesoła), gdzie jej przedłużeniem jest ul. M. Kopernika. W pobliżu tego skrzyżowania ulica przebiega przez Planty.
  Warto wiedzieć że... beta

  Stan (Stanley James) Hugill (ur. 19 listopada 1906 – zm. 13 maja 1992) był muzykiem folkowym i historykiem morskim znanym jako "Last Working Shantyman" (pl. Ostatni Żyjący Shantyman).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.575 sek.