Shanhaiguan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wielki Mur w Shanhaiguan
Końcowy odcinek Wielkiego Muru nad brzegiem zatoki Pohaj

Shanhaiguan (chin. upr. 山海关, chin. trad. 山海關, pinyin Shānhǎiguān) – twierdza znajdująca się około 15 kilometrów na północny wschód od miasta Qinhuangdao w prowincji Hebei, stanowiąca wschodni kraniec Wielkiego Muru Chińskiego.

Wu Sangui (ur. 1612, zm. 2 października 1678) – chiński dowódca wojskowy, który w 1644 roku umożliwił Mandżurom zajęcie Chin. Później przywódca antymandżurskiej rebelii i samozwańczy cesarz.Uproszczone pismo chińskie (chin. upr. 简体字; chin. trad. 簡體字; pinyin jiǎntǐzì) to odmiana pisma chińskiego. Uproszczenia dokonano w Chińskiej Republice Ludowej w latach 50. XX wieku. Celem reformy było ułatwienie nauki pisma i walka z analfabetyzmem. Modyfikując ok. 50 proc. najbardziej skomplikowanych z używanych dotąd znaków cel ten osiągnięto. Pismo uproszczone używane jest także w Singapurze.

Twierdza została wzniesiona w 1381 roku przez generała Xu Da. Przez wieki była najważniejszą częścią Wielkiego Muru, stanowiącą bramę do Pekinu i północnych Chin. Na północ od Shanhaiguan rozciągały się już terytoria zamieszkane przez plemiona koczownicze. W 1644 roku Wu Sangui wpuścił tędy do Chin Mandżurów pod wodzą Dorgona, którzy podbili kraj i założyli dynastię Qing.

Qinhuangdao (chin.: 秦皇岛; pinyin: Qínhuángdǎo) – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Hebei, nad Zatoką Liaotuńską (Morze Żółte). W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 833 239. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 2 644 133 mieszkańców. Ośrodek przemysłu szklarskiego, metalowego i spożywczego; duży port morski. Popularny kurort wypoczynkowy (dzielnica Beidaihe).Tradycyjne pismo chińskie (chin. trad. 繁體字, chin. upr. 繁体字, pinyin fántǐzì) to odmiana pisma chińskiego, w której znaki mają tradycyjną postać, umożliwiającą czytanie dawniejszych tekstów. Są one dość skomplikowane, dlatego w latach 50. XX wieku w ChRL wprowadzono reformę pisma, w wyniku czego powstały znaki uproszczone. Pismo tradycyjne jest używane w Republice Chińskiej na Tajwanie, oraz w Hongkongu i Makau. Nazywane jest także ortodoksyjnym, złożonym lub właściwym pismem chińskim.

Twierdza zamknięta jest od południowego wschodu zatoką Pohaj, zaś od północnego zachodu otoczona górami Yan Shan. Wielki Mur ma w tej okolicy 26 kilometrów długości, 12 metrów wysokości i szerokość 10 metrów. W miejscu zwanym Laolongtou (Głową Starego Smoka) mur wbiega na długość 23 metrów w zatokę Pohaj.

Zatoka Pohaj, (chin. 渤海; pinyin Bó Hăi) – zatoka Morza Żółtego, w jego północno-zachodniej części, u wybrzeża Chin. Uchodzi do niej rzeka Huang He (Rzeka Żółta). Długość ok. 480 km, szerokość 300 km, głębokość do 40 m. Zamarza od listopada do marca.Yan Shan (chiń.: 燕山; pinyin: Yān Shān) - góry w północno-wschodnich Chinach, w prowincji Hebei. Zbudowane są z wapienia, granitu i bazaltu. Najwyższy szczyt - Wuling Shan - ma wysokość 2116 m n.p.m. Przez góry przebiega Wielki Mur Chiński.

Główna brama, nosząca nazwę Zhendong, znajduje się we wschodniej części twierdzy. Wznosi się nad nią dwupiętrowa wieża o wysokości 13,7 m, nazywana "pierwszym przejściem pod Niebem". Pozostałe bramy to Ying’en od zachodu, Wangyuan od południa i Weiyuan od północy.

W okolicach Shanhaiguan znajduje się wiele atrakcji turystycznych, m.in. fort Weiyuan czy pochodząca z czasów dynastii Song świątynia Mengjiangnu.Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Shanhaiguan Great Wall Pass (ang.). beijing-travels.com. [dostęp 14 czerwca 2010].
  2. Shanhaiguan Pass of Great Wall (ang.). travelchinaguide.com. [dostęp 14 czerwca 2010].
  3. Shanhaiguan Pass (ang.). chinahighlights.com. [dostęp 14 czerwca 2010].
  4. Edward Kajdański: Chiny. Leksykon. Warszawa: Książka i Wiedza, 2005, s. 308. ISBN 83-05-13407-5.
  5. Shanhaiguan Great Wall (ang.). visitourchina.com. [dostęp 14 czerwca 2010].
  6. Beijing Beidaihe Qinhuangdao Tour (ang.). tour-beijing.com. [dostęp 14 czerwca 2010].
  7. Shanhaiguan Pass (ang.). en.hebeitour.com.cn. [dostęp 14 czerwca 2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (2 kwietnia 2012)].
Reklama