• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Shūsaku Hon'inbō


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Osaka (jap. 大阪市, Ōsaka-shi) - trzecie co do wielkości miasto w Japonii. Leży w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu w regionie Kinki (Kansai) nad zatoką Osaka na styku Morza Wewnętrznego i Oceanu Spokojnego, u ujścia rzeki Yodo. Jest stolicą prefektury o tej samej nazwie i częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin zamieszkiwanego przez około 18 mln osób.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Handicap – w go, liczba czarnych kamieni ustawianych na planszy przed rozpoczęciem partii dla wyrównania szans słabszego gracza. W przypadku graczy-amatorów określa się ją przez porównanie siły gry przeciwników (wyrażanej w stopniach kyū lub dan); różnica odpowiadająca 1 stopniowi wynosi 1 kamień.

  Shūsaku Hon’inbō (jap. 本因坊秀策 Hon’inbō Shūsaku), urodzony jako Torajirō Kuwabara (jap. 桑原虎次郎 Kuwabara Torajirō, ur. 6 czerwca 1829 we wsi Tonoura na Innoshimie w prefekturze Hiroszima, zm. 1862 w Edo – obecnie Tokio)japoński gracz w go, uważany przez niektórych za najwybitniejszego w historii gry.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Go (jap. 碁 – go lub 囲碁 – igo, chiń. 圍棋 – wéiqí, kor. 바둑 – baduk, paduk) – starochińska gra planszowa popularna również w Korei i Japonii, a w ostatnich latach zdobywająca rosnącą popularność na całym świecie (w tym także w Polsce). Dla wielu ludzi, głównie ludzi Wschodu, go jest specyficznym połączeniem nauki, sztuki i sportu.

  Sławę oraz przydomek niezwyciężonego Shūsaku uzyskał dzięki wygraniu wszystkich z 19 rozegranych przez siebie tzw. gier pałacowych.

  Biografia[]

  Torajirō Kuwabara był drugim synem kupca Wazo Kuwabara. Wazo pochodził z rodziny Yasuda, ale przyjął nazwisko swojej żony Kame Kuwabara. Oprócz starszego brata Torajirō miał również młodszą siostrę.

  Kame Kuwabara znała podstawy go. Torajirō prawdopodobnie zaczął grać mając cztery lub pięć lat. W wieku lat sześciu był już znany w okolicy jako „cudowne dziecko” go. W tym wieku rozpoczął też poważną naukę u Hoshina, najsilniejszego gracza w dystrykcie, który później został profesjonalnym 3 dan.

  Prefektura Hiroszima (jap. 広島県, Hiroshima-ken) – prefektura znajdująca się w regionie Chūgoku w Japonii na wyspie Honsiu. Jej stolicą jest miasto Hiroszima. Obowiązki gubernatora sprawuje Hidehiko Yuzaki.Edo (jap. 江戸, ; także "Yedo") – dawna nazwa obecnej stolicy Japonii Tokio, położonej w regionie Kantō na wyspie Honsiu. Ze względu na usytuowanie u ujścia rzeki Sumidy do zatoki zwanej obecnie Zatoką Tokijską, nazwa Edo jest tłumaczona jako "brama" (戸 to) na "zatokę" (江 e).

  W 1837 przeniósł się do Edo, gdzie został uczniem w szkole Hon’inbō. Dyplom shodana (1 dan) uzyskał tam 29 listopada 1839. Pierwsza zapisana jego gra pochodzi z 14 marca 1840 i rozegrał ją z Shową Ito 6. dan otrzymując 3 kamienie handicapu. W wieku 12 lat, 11 września 1841, Torajirō zmienił imię na Shūsaku. To imię wybrali mu Showa i Josaku Hon'inbō, składając części własnych imion: shū, oznaczające wspaniały i saku – strategia. Pięć dni później został awansowany na 2. dan. Od tego momentu Shūsaku awansował regularnie co roku o jeden dan, uzyskując w 1843 4. dan.

  Cholera (Cholerae) – ostra i zaraźliwa choroba zakaźna przewodu pokarmowego, której przyczyną jest spożycie pokarmu lub wody skażonej Gram-ujemną bakterią – szczepami przecinkowca cholery (Vibrio cholerae) produkującego enterotoksynę.Jōseki (jap. 定石 lub 定跡, dosł. "ustalone kamienie" lub "ustalone tory") - w go utrwalona tradycją sekwencja ruchów dająca obu graczom korzyści podobnej wartości.

  W 1846 w Osace siedemnastoletni Shūsaku rozegrał serię gier przeciwko Gennan'inseki Inoue, uważanemu wówczas za jednego z najsilniejszych żyjących graczy. W pierwszej z tych gier Gennan’inseki grający białymi zagrał nowe jōseki i Shūsaku odpowiadając popełnił błąd. Mimo że później czarny mozolnie odrabiał straty, uważano, że biały wygrywa. Jedynie lekarz Inoue, nie znający się na go, miał inne zdanie. Argumentował to tym, że po 127 ruchu, który wykonał Shūsaku, Gennan’insekiemu zaczęły czerwienieć uszy, co oznaczało jego zadziwienie i zmieszanie. Shūsaku tę grę wygrał i stała się ona najsłynniejszą grą w historii go. Nazwana jest grą czerwieniejących uszu a ruch 127 – ruchem czerwieniejących uszu.

  Anime (jap. アニメ, Anime) – skrócone angielskie słowo animation (jap. アニメーション, animēshon) oznaczające film animowany. W Japonii terminem tym określa się wszystkie filmy i seriale animowane, bez względu na kraj ich pochodzenia. Poza Japonią słowo anime służy do określenia japońskich filmów animowanych oraz stylu japońskiej animacji. Istniejąca również teoria o pochodzeniu terminu anime od francuskiego słowa animé (animowany) lub les dessins animés (animowane obrazy) jest dyskusyjna. Obie formy – pierwotna animēshon i skrócona anime – są rozpoznawane przez Japończyków. Po raz pierwszy terminu anime użył japoński teoretyk filmowy Taihei Imamura w latach 40. XX wieku, zastępując nim dotychczasowe określenie manga-eiga (jap. 漫画映画, manga-eiga).

  Po powrocie do Edo, Shūsaku został promowany na 5. dan i został oficjalnym następcą Shuwy Hon’inbō.

  W listopadzie 1849 Shūsaku zadebiutował w grach pałacowych jako reprezentant Hon’inbō. Były to prestiżowe gry rozgrywane w pałacu Edo w obecności sioguna. Wszystkie 19 gier pałacowych rozegranych przez Shūsaku zostały przez niego wygrane, przez co zyskał przydomek „niezwyciężony”.

  W 1862 w Edo pojawiła się epidemia cholery. Shūsaku, wbrew zakazom Shuwy, opiekował się chorymi ze szkoły Hon’inbō. 3 sierpnia pojawiły się u niego objawy choroby. Po tygodniu zmarł.

  Nawiązania[]

  W anime Hikaru no Go jeden z głównych bohaterów Fujiwara-no-Sai jest duchem fikcyjnego średniowiecznego gracza go, który wcześniej istniał w umyśle Shūsaku Hon’inbō i dzięki któremu Shūsaku odnosił tak wielkie sukcesy.

  Przypisy

  1. Czasem odczytywany jako Kuwahara.
  2. „Gracz, którego najbardziej podziwiają zawodowcy, to Shusaku Kuwahara” w Rob Van Zeijst. The player pros most admire is Shusaku Kuwahara (1829-1862),.... „The Daily Yomiuri, The Yomiuri Shimbun”. July. 21, 2007 (ang.). 
  3. W Invincible autor posłużył się ang. określeniem „prodigy”.

  Bibliografia[]

 • 2. The Life of Shusaku. W: John Power: Invincible, The Games of Shusaku. Wyd. 2. Tokyo: Kiseido Publishing Company, 1996. ISBN 4906574017. (ang.)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Informacja o graczu i lista jego gier
 • Życiorys po angielsku na Sensei’s Library
 • Biografia po polsku • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.