• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Shōtoku - książę  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Asuka (jap. 明日香村, Asuka-mura) - wieś w prefekturze Nara, w Japonii. Według danych z 1 września 2007 r., wieś liczy 6146 mieszkańców, gęstość zaludnienia wynosi 255,23 osoby na 1 km². Jej całkowita powierzchnia, to 24,08 km². Asuka jest położona w miejscu historycznej stolicy Japonii Asuka-kyō (jap. 飛鳥京). W związku z tym, obowiązują ścisłe ograniczenia zabudowy współczesnej wsi.Hōryū-ji (jap. 法隆寺, Świątynia Rozkwitu Prawa) – jedna z najstarszych świątyń buddyjskich w Japonii, w mieście Ikaruga w prefekturze Nara, w 1993 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Książę Shōtoku (jap. 聖徳太子 Shōtoku Taishi, ur. 7 lutego 574 w Asuka-kyō, zm. 8 kwietnia 622)regent i polityk na cesarskim dworze Japonii w okresie Asuka. Jego prawdziwe imię to Umayado (jap. 厩戸). Znany przede wszystkim ze swojego poparcia dla buddyzmu i wykorzystania go jako narzędzia dla umocnienia autorytetu władzy. Przypisuje mu się wprowadzenie licznych reform administracyjnych i zapoczątkowanie starań mających na celu zmianę dotychczasowego kształtu klasy panującej. Obecnie, na podstawie ostatnich badań historycznych, podważa się udział księcia Shōtoku w niektórych przedsięwzięciach.

  Cesarz Sushun (jap. 崇峻天皇, Sushun tennō, zm. 592) — 32. cesarz Japonii, według tradycyjnego porządku dziedziczenia.Mimana (jap. 任那, Mimana kor. 임나 Imna) – nazwa prawdopodobnie odnosząca się do jednego z mało znanych krajów koreańskich okresu federacji Gaya (I-V w.n.e.). Nazwa występuje przede wszystkim w japońskiej kronice Nihon-shoki, jako rzekoma japońska kolonia utworzona przez cesarzową Jingū. W czasach współczesnych relacja ta była wykorzystana w Japonii jako jeden z pretekstów do podboju Korei w pierwszej połowie XX w.

  Działalność księcia skupiała się w Ikaruga, gdzie miał swoją rezydencję. Książę zajmował się studiami buddyjskimi, studiami nad chińskimi klasykami oraz interesował się teoriami politycznymi w Chinach.

  Spis treści

 • 1 Tło polityczne
 • 2 Działalność polityczna i kulturowa
 • 3 Shōtoku jako patron buddyzmu
 • 4 Zobacz też
 • 5 Przypisy
 • 6 Bibliografia
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Tło polityczne[]

  Tłem dla kariery politycznej Shōtoku był konflikt rodów Soga i Mononobe o wprowadzenie buddyzmu w kraju. Śmierć cesarza Bidatsu w 585 r. doprowadziła do walk pomiędzy tymi dwoma stronnictwami o to, kto ma zostać jego następcą. Zwycięstwo rodu Soga w tym samym roku zapewniło objęcie tronu księciu Oe (znanemu później jako cesarz Yōmei), zaś jego przedwczesna śmierć w 587 r. spowodowała wznowienie walk pomiędzy rodami. Zwycięstwo, tym razem ostateczne, przypadło rodowi Soga, zaś cesarzem został książę Hasebe (znany jako cesarz Sushun). Animozje pomiędzy cesarzem Sushun i jego wujem Umako Soga, doprowadziły w 592 r. do zamordowania cesarza i osadzeniu na tronie cesarzowej Suiko, której regentem został właśnie Shōtoku.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Guanyin – główna postać chińskiego panteonu buddyjskiego, odpowiednik indyjskiego bodhisattwy Awalokiteśwary, przedstawiany w postaci kobiecej. W Chinach Guanyin jest także tradycyjnie czczona w ludowej religii jako bogini miłosierdzia, litości i płodności.
  Zakład Narodowy im. Ossolińskich (ZNiO, Ossolineum) – zasłużony dla polskiej nauki i kultury Instytut (do 1939 r. – łączył w sobie Bibliotekę, Wydawnictwo i Muzeum Książąt Lubomirskich), ufundowany dla Narodu Polskiego w 1817 roku przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego, otwarty w 1827 roku we Lwowie.
  Prefektura Nara (jap. 奈良県, Nara-ken) jest częścią regionu Kansai na wyspie Honsiu w Japonii. Stolicą jest miasto Nara.
  Asuka-kyō (jap. 飛鳥京, Asuka-kyō) - siedziba dworu cesarskiego i stolica Japonii w różnych latach okresu Asuka. Zlokalizowana w historycznej prowincji Yamato w miejscu współczesnej wsi Asuka w prefekturze Nara.
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  "Konstytucja siedemnastu artykułów" (jap. 十七条憲法, Jūshichi-jō-kenpō) - dokument datowany na 604 r. i przypisywany księciu Shōtoku. Jego treść została przekazana w Nihon shoki. Konstytucja, przyjęta za panowania cesarzowej Suiko, nie określa podstaw prawnych państwa. Zawarty jest w niej opis cech charakteru i wartości moralnych, jakie reprezentować sobą powinni urzędnicy i poddani, żeby państwo funkcjonowało sprawnie. Najwyższą władzę sprawować miał cesarz. Dokument odznacza się wyraźnymi wpływami buddyjskimi.
  Jolanta Teresa Tubielewicz (ur. 16 marca 1931 w Warszawie, zm. 2003) – profesor japonistyki, wieloletni pracownik Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka wielu cenionych publikacji nt. Japonii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.