• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sezon burz

  Przeczytaj także...
  Karolina Gorczyca (ur. 14 marca 1985 w Biłgoraju) – polska aktorka filmowa i telewizyjna. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Karolina Gorczyca jest związana z aktorem Wojciechem Zielińskim, z którym ma córkę Marię. Użyczyła głosu w grze komputerowej Tomb Raider jako Lara Croft.Henryk Józef Talar (ur. 25 czerwca 1945 w Kozach) – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, dyrektor teatrów, prezenter telewizyjny.
  Andrzej Sapkowski (ur. 21 czerwca 1948 w Łodzi) – polski pisarz fantasy. Jest najczęściej po Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki.

  Sezon burzpowieść fantasy autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, wydana 6 listopada 2013 roku.

  Tło[ | edytuj kod]

  Akcja powieści rozgrywa się w świecie wiedźmińskim, w którym osadzona jest również fabuła Sagi o wiedźminie tego samego autora. Głównym miejscem, w którym rozgrywa się akcja jest królestwo Kerack oraz okoliczne ziemie.

  Saga o wiedźminie – cykl książkowy (powieściowy) autorstwa Andrzeja Sapkowskiego o dziejach wiedźmina Geralta z Rivii, będący kontynuacją wcześniejszych zbiorów opowiadań tegoż autora: Ostatnie życzenie (z których część wydano wcześniej w tomie Wiedźmin) oraz Miecz przeznaczenia.Yennefer z Vengerbergu – postać fikcyjna, bohaterka cyklu opowieści o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego. Czarodziejka, ukochana Geralta oraz przyszywana matka Ciri. Postać Yennefer po raz pierwszy pojawiła się w opowiadaniu Ostatnie życzenie. Pojawia się również w opowiadaniach Granica możliwości, Okruch lodu oraz Coś więcej, a także we wszystkich tomach sagi o wiedźminie. W ekranizacji z 2001 r. w roli Yennefer wystąpiła Grażyna Wolszczak.

  Głównym bohaterem powieści jest wiedźmin Geralt z Rivii – najemny łowca potworów, za młodu poddany morderczemu treningowi i mutacjom w wiedźmińskiej warowni Kaer Morhen, który ze względu na swoją odmienność (zmiany wyglądu spowodowane mutacją), jest traktowany przez społeczeństwo w najlepszym wypadku jako zło konieczne.

  Słuchowisko – podstawowa artystyczna, literacka forma, której tworzywem jest wyłącznie materia foniczna: głos ludzki, efekty akustyczne i muzyka. Tradycyjnie teksty słuchowisk miały postać zbliżoną do dramatu teatralnego, obecnie, poprzez wprowadzenie narratora, pojawiają się również formy epickie.Polskie Radio Program I (Jedynka, Radiowa Jedynka, Pierwszy Program Polskiego Radia, Program Pierwszy Polskiego Radia, oficjalny skrót PR1) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Regularną emisję programu rozpoczęła 18 kwietnia 1926 roku.

  Książka nie jest bezpośrednią kontynuacją Pani Jeziora – poprzedniej książki Sapkowskiego o Geralcie. Jej akcja osadzona została na krótko przed wydarzeniami z opowiadania Wiedźmin.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Geralt stacza walkę z niebezpiecznym potworem, którego jedynym celem w życiu jest zabijanie ludzi. Krótko po tym zostaje aresztowany, co skutkuje utratą jego dwóch bezcennych mieczy wiedźmińskich. Z małą pomocą swojego przyjaciela, Jaskra i jego koneksji, robi wszystko, by odzyskać swoje narzędzia pracy. W międzyczasie wdaje się w romans z czarodziejką Lyttą Neyd (o pseudonimie Koral), poznaje wpływowe persony oraz margines społeczny związany z państwem, w którym utracił swoje miecze - Kerack.

  Wiedźmin – pierwsze opowiadanie o wiedźminie Geralcie autorstwa Andrzeja Sapkowskiego i debiut literacki pisarza. Opublikowane zostało w grudniowym numerze miesięcznika „Fantastyka” z 1986 roku, będąc jedną z prac nadesłanych na konkurs ogłoszony przez to czasopismo. W konkursie tym zdobyło III nagrodę (pierwszą uzyskało opowiadanie Wrocieeś Sneogg, wiedziaam... Marka S. Huberatha). Wznowione zostało w zbiorze Wiedźmin (Reporter, 1990) oraz Ostatnie życzenie (superNowa, pierwsze wydanie 1993).Geralt z Rivii – fikcyjna postać, wiedźmin, bohater powieści i opowiadań Andrzeja Sapkowskiego oraz opartych na nich produkcji: komiksów, filmu, serialu telewizyjnego oraz gier komputerowych. Jego losy i przygody zostały spisane w kilku tomach opowiadań oraz liczącej pięć tomów Sadze o wiedźminie. W filmie Wiedźmin w Geralta wcielał się Michał Żebrowski, w grach komputerowych głosu postaci użyczał Jacek Rozenek, zaś w wydanym pod koniec 2011 roku słuchowisku – Krzysztof Banaszyk.

  Te wydarzenia oraz nieukrywana i odwzajemniona niechęć magów do Geralta (którzy okazują się być powiązani z tą historią) sprawiają, że całość układa się w pasmo niepowodzeń, podczas których bohater zmuszony jest do podejmowania trudnych decyzji.

  Słuchowisko[ | edytuj kod]

  6 grudnia 2014 roku wydane zostało trwające 13,5 godziny słuchowisko zrealizowane na podstawie Sezonu burz przy udziale 84 aktorów. Wystąpili między innymi Krzysztof Banaszyk jako Geralt z Rivii, Henryk Talar jako król Belohun, Karolina Gorczyca jako Koral, Anna Dereszowska jako Yennefer, Sławomir Pacek jako Jaskier i Adam Ferency jako Pinety. Słuchowisko było nadawane w 2019 roku przez Program I Polskiego Radia.

  Warownia – miejsce ufortyfikowane, przygotowane do celów militarnych, najczęściej do obrony. Warowniami są: twierdza, bastion, obóz warowny, cytadela, zamek itp.Anna Dereszowska (ur. 7 stycznia 1981 w Mikołowie) – polska wokalistka i aktorka teatralno-musicalowa, a także filmowa, znana m.in. z roli w serialu telewizyjnym Złotopolscy. Na stałe związana z teatrem muzycznym Studio Buffo w Warszawie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wielki powrót wiedźmina – recenzja „Sezonu Burz” (pol.). gameplay.pl, 1 listopada 2013. [dostęp 2013-10-31]. Cytat: Historia przedstawiona w „Sezonie Burz” nie jest niestety bezpośrednią kontynuacją wiedźmińskiej sagi. Akcja dzieje się w krótkim okresie przed słynną akcją z odczarowaniem królewny Addy.
  2. Dzisiaj premiera słuchowiska „Sezon burz” + konkurs! (pol.). Warownia Starego Morza, 6 grudnia 2014. [dostęp 2015-01-01].
  3. Wiedźmin Sezon burz (pol.). fonopolis.pl. [dostęp 2015-01-01].
  4. Wystartował „Wiedźmin - sezon burz” (pol.). Polskie Radio, 2019-06-21. [dostęp 2019-07-15].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Andrzej Sapkowski: Sezon burz. Warszawa: SuperNOWA, 2013. ISBN 978-83-7578-059-8.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zapowiedź na stronie wydawnictwa
 • Polskie Radio SA (PR SA) – jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa z siedzibą w Warszawie, której celem działalności jest wypełnianie zadań radiofonii publicznej w Polsce.Pani Jeziora – powieść z gatunku fantasy, napisana przez Andrzeja Sapkowskiego, wydana w 1999. Jest ostatnią z pięciu części sagi o wiedźminie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Jaskier, właśc. Julian Alfred Pankratz, wicehrabia de Lettenhove – fikcyjna postać z cyklu opowiadań i powieści Andrzeja Sapkowskiego o przygodach wiedźmina Geralta z Rivii.
  Fantasy – gatunek literacki lub filmowy używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń. Fantasy jest na ogół odróżniane od science fiction oraz od horroru, przy założeniu, że względnie nie wchodzi w tematykę naukową (w sensie SF) lub tematykę grozy (ang. macabre). Jednak gatunki te w znacznym stopniu przenikają się. Wszystkie trzy mieszczą się w pojęciu fantastyki (ang. speculative fiction).
  Świat wiedźmina – fikcyjna lokalizacja, w której toczy się akcja opowiadań oraz sagi o wiedźminie, autorstwa polskiego pisarza fantasy, Andrzeja Sapkowskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.091 sek.