• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Seyhan

  Przeczytaj także...
  Aladağ (dawniej Karsantı) – miasto i dystrykt (tur. ilçe) w prowincji Adana w Turcji. W 2008 roku miasto było zamieszkane przez 4556 osób, a dystrykt przez 13 693 osoby. W 2014 roku populacja dystryktu wynosiła 17 113 osób. Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.
  Nizina Cylicyjska, Nizina Adańska (tur.: Çukurova) – nizina przybrzeżna w południowej Turcji, nad Morzem Śródziemnym. Rozciąga się wzdłuż wybrzeża na długości ok. 150 km i sięga maksymalnie 70 km w głąb lądu. Zbudowana jest z osadów aluwialnych i deluwialnych. Na nizinie znajdują się delty rzek Ceyhan i Seyhan, a także przybrzeżne jeziora i laguny. Nizina leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego i stanowi najważniejszy region rolniczy w południowej części kraju (uprawa bawełny, zbóż, plantacje owoców cytrusowych, oliwek i trzciny cukrowej). Głównymi miastami na nizinie są: Adana, Tarsus, Mersin i Ceyhan.

  Seyhan (w starożytności z gr. Sáros, Σάρος) – rzeka w południowej Turcji. Jej długość wynosi 560 km, a powierzchnia zlewni 20 600 km². Jest najdłuższą turecką rzeką uchodzącą do Morza Śródziemnego.

  Źródła rzeki znajdują się w mieście Aladağ w prowincji Adana, gdzie spotykają się rzeki Zamantı i Göksu, tworząc Seyhan. Przepływa m.in. przez góry Taurus oraz miasto Adana, gdzie znajduje się na niej kamienny most z czasów rzymskich.

  Uchodzi do Morza Śródziemnego na Nizinie Cylicyjskiej, gdzie tworzy rozległą deltę wraz z rzeką Ceyhan.

  Prowincja Adana leży w południowej Turcji, nad Morzem Śródziemnym. Jej powierzchnia wynosi 14 030 km². Graniczy z prowincją Mersin na zachodzie, z prowincjami Osmaniye i Hatay, z prowincją Kahramanmaraş na północnym wschodzie, na północy z prowincją Kayseri a na północnym zachodzie z prowincją Niğde. Stolicą prowincji jest Adana.Taurus – góry w południowej Turcji, graniczą z Wyżyną Anatolijską. Ciągną się na długości ok. 1500 km i szerokości do ok. 200 km. Składają się z szeregu, często równoległych, pasm górskich i płaskowyży stromo opadających do Morza Śródziemnego i ku wąskim nizinom nadmorskim.

  Na rzece znajduje się Zapora Seyhan, wybudowana w 1956, służąca irygacji oraz wytwarzaniu prądu.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Saros - Index Anatolicus, nisanyanmap.com [dostęp 2018-04-24].
  2. Mehmet Yuce, Musa Eşit, Abdullah Muratoglu, Determining the Hydraulic Geometry Parameters of Seyhan River, t. 2, 10 lipca 2015, s. 77–84 [dostęp 2018-04-24].
  3. 9 Maddede Dünyanın Kullanılan En Eski Köprüsü: Adana Taşköprü, 20 marca 2014 [dostęp 2018-04-24] (tur.).
  4. Figure 1. Seyhan Dam Lake is the study area., ResearchGate [dostęp 2018-04-24] (ang.).
  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).Morze Śródziemne – morze międzykontynentalne leżące pomiędzy Europą, Afryką i Azją, o powierzchni około 2,5 mln km². Zasolenie wód Morza Śródziemnego wynosi 33–39‰.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ceyhan (też: Pyramus, gr. Πύραμος, Jihun) – rzeka w Turcji, w Anatolii. Jej długość wynosi 509 km, a powierzchnia zlewni 22 300 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.196 sek.