• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • SexyBack

  Przeczytaj także...
  Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.Timbaland, właściwie Timothy Mosley (ur. 10 marca 1971 w Norfolk, Wirginia) – amerykański producent hip-hopowy i R&B.
  Irreplaceable – piosenka amerykańskiej wokalistki rhythm and bluesowej Beyoncé Knowles, pochodząca z jej drugiego albumu solowego, B’Day.

  SexyBack – to pierwszy singel amerykańskiego piosenkarza, Justina Timberlake’a oraz Timbalanda. Piosenka promuję drugi album Justina FutureSex/LoveSounds (2006). Piosenka szybko wzbiła się na pierwsze miejsca list przebojów w krajach takich jak między innymi: Australia, Irlandia, Nowa Zelandia, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone. Singel utrzymywał się przez 7 tygodni na miejscu #1 na Billboard Hot 100, najdłużej zaraz po Beyoncé, której megahit Irreplaceable znajdował się na szczycie zestawienia przez 10 tygodni.

  Australian Recording Industry Association (ARIA) – australijskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Powstało w 1983 roku z inicjatywy sześciu wytwórni muzycznych EMI, Festival Records, CBS, RCA, WEA oraz Universal Music Group w miejsce Association of Australian Record Manufacturers (AARM). Główne zadania organizacji to reprezentowanie producentów, obsługa tantiem oraz zwalczanie praktyk piractwa fonograficznego. Organizacja zajmuje się również przyznawaniem certyfikatów sprzedaży, tj. złotych i platynowych płyt. ARIA prowadzi również cotygodniową listę najpopularniejszych wydawnictw w Australii.Justin Randall Timberlake (ur. 31 stycznia 1981 w Memphis) – amerykański piosenkarz, autor tekstów, aktor, tancerz i producent muzyczny.

  Teledysk[ | edytuj kod]

  Teledysk był kręcony w Barcelonie. Na jego planie artyście towarzyszy hiszpańska aktorka Elena Anaya. Reżyser klipu na początku był zainteresowany francuską aktorką, Evą Green, jednak została ona zastąpiona hiszpanką.

  Wideo było inspirowane klipem Take a Bow Madonny. Klip miał premierę 25 lipca w Stanach, jednak przez wyemitowaniem teledysku puszczono „Making the video” czyli relację z planu. Teledysk usytuował się na 4. pozycji, na liście VH1 Top 40 Music Videos of the Year (VH1 40 teledysków roku).

  Listy przebojów[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Australian Top 50 Singles Chart. W: Australian Recording Industry Association [on-line]. [dostęp 2014-10-29].
  2. Russian Airplay Chart. W: Tophit.ru [on-line]. [dostęp 2007-02-25].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka

 • Reklama

  Czas generowania strony: 1.645 sek.