• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Seweryn Nowakowski

  Przeczytaj także...
  Premier (z fr. premier - pierwszy, od łac. primus - pierwszy) – w wielu krajach szef rządu. W Polsce oficjalnie nazywany prezesem Rady Ministrów (w okresie II Rzeczypospolitej w użyciu były również terminy: prezydent ministrów oraz prezes ministrów). W innych krajach nazywany: pierwszy minister (Wielka Brytania - Prime Minister), kanclerz (Niemcy, Austria - Kanzler), prezydent ministrów (Ministerpräsident) – landy niemieckie, minister stanu (Statsminister) - kraje skandynawskie.Piotrków Trybunalski – miasto na prawach powiatu w centralnej Polsce, położone na zachodzie Równiny Piotrkowskiej. Drugie pod względem wielkości miasto w województwie łódzkim i 47. w Polsce. Był miastem królewskim.
  Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

  Seweryn Nowakowski (ur. 8 stycznia 1894 w Piotrkowie Trybunalskim) – polski polityk samorządowy, były komisarz rządowy Białegostoku i były prezydent Białegostoku.

  Grób Seweryna Nowakowskiego na Cmentarzu Powązkowskim
  Tablica upamiętniająca Seweryna Nowakowskiego, na willi prezydenckiej jego imienia w Białymstoku

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Studiował na wydziale prawa Uniwersytecie Warszawskim, w międzyczasie przebywał w Kijowie.

  Wiosną 1931 r. desygnowany przez premiera na stanowisko komisarza rządowego w Białymstoku. Na stanowisku tym pozostał do 1934 r. kiedy to został tymczasowym Prezydentem miasta Białegostoku. W 1935 po zwycięstwie w wyborach samorządowych objął stanowisko Prezydenta miasta. Przed wyborami parlamentarnymi do Sejmu RP w 1935 został mianowany komisarzem wyborczym w okręgu wyborczym nr 40.

  Prezydent miasta – w Polsce organ władzy wykonawczej gminy w gminach miejskich powyżej 50 tys. mieszkańców, wybierany w wyborach bezpośrednich. W mniejszych miastach i gminach miejsko-wiejskich odpowiednikiem prezydenta miasta jest burmistrz, a w gminach wiejskich - wójt. W miastach na prawach powiatu prezydent pełni ponadto funkcję zarządu powiatu i wykonuje zadania starosty. Urząd prezydenta miasta występuje również w Niemczech i w Szwajcarii, przy czym w Niemczech funkcji tej odpowiada funkcja nadburmistrza (Oberbürgermeister), zaś nazwą prezydenta miasta (Stadtpräsident) określa się przewodniczącego rady miasta.Wybory parlamentarne w Polsce w 1935 roku – pierwsze wybory parlamentarne po wejściu w życie konstytucji kwietniowej przeprowadzone 8 i 15 września 1935 roku.

  Po wtargnięciu do Białegostoku sił sowieckich w październiku 1939 został aresztowany przez NKWD i osadzony w więzieniu w Białymstoku, a stąd wywieziony do ZSRR. Od tej pory nie było na jego temat żadnych wieści. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Nominacja komisarzy wyborczych. „Express Poranny”. Nr 205, s. 2, 26 lipca 1935. 
  2. Komisarze wyborczy. „Kurier Warszawski”. Nr 202, s. 3, 26 lipca 1935. 
  Kurjer Warszawski – gazeta codzienna wydawana w Warszawie od roku 1821 do 1939. Związana ze Stronnictwem Chrześcijańsko-Narodowym, popularna wśród urzędników państwowych i warstwy inteligenckiej stolicy w okresie dwudziestolecia międzywojennego.Express Poranny – dziennik warszawski, wydawany w latach 1922–1939 przez koncern Dom Prasy S.A. W latach 1925-1931, gdy redaktorem naczelnym był Zygmunt Augustyński, miał charakter nowoczesnej gazety codziennej z szybką, krótką informacją polityczną. Po roku 1931 dziennik coraz silniej wiązał się z obozem Sanacji i ulegał tabloidyzacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".
  Areszt Śledczy w Białymstoku – znajduje się na ul. Kopernika 21 w Białymstoku. Podlega Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej.
  Willa Prezydencka w Białymstoku – modernistyczna willa w Białymstoku, zbudowana w latach 1936-1937. Należała do Seweryna Nowakowskiego, prezydenta miasta Białegostoku, urzędującego od 1934 do napaści sowieckiej w 1939. Na ścianie budynku w 2004 roku umieszczono tablicę upamiętniającą prezydenta. W 2010 o wpisanie willi do rejestru zabytków zwrócił się ówczesny prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Prośbę rozpatrzono pozytywnie i od 2011 roku budynek podlega ochronie konserwatora zabytków.
  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.