Seweryn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sewerynimię męskie pochodzenia łacińskiego. Severus oznacza „surowy, srogi, poważny”. Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, Seweryn w 2017 r. zajmował 106. miejsce w grupie imion męskich.

Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie (ang. Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry) – uczelnia kształcąca młodych czarodziejów, mieściła się w zamku o nazwie Hogwart. Hogwart został wymyślony przez J.K. Rowling, autorkę Harry’ego Pottera.„Gazeta Olsztyńska” – gazeta regionalna ukazująca się w województwie warmińsko-mazurskim, powstała 6 kwietnia 1970 roku z przemianowania "Głosu Olsztyńskiego".

Seweryn imieniny obchodzi 8 stycznia, 8 czerwca, 2 września, 24 września, 23 października, 1 listopada i 19 listopada, 30 grudnia. W pojawiającą się w wielu kalendarzach datę 8 listopada w rzeczywistości nie przypada wspomnienie żadnego świętego o imieniu Seweryn (daty imienin ustalano według wspomnień świętych), lecz św. Sewera z Cagliari.

Marek Seweryn (ur. 17 października 1957 w Katowicach - Szopienicach) - polski sztangista, mistrz świata, medalista olimpijski.Przedwiośnie – powieść polityczna Stefana Żeromskiego wydana w 1924 (z datą 1925) w Warszawie w Wydawnictwie Jakuba Mortkowicza.

Żeński odpowiednik: Seweryna

Znani imiennicy[ | edytuj kod]

 • św. Seweryn (ur. ok. 410, zm. 8 stycznia 482)
 • Seweryn Bączalski (zm. po 21 czerwca 1631) – polski poeta, publicysta polityczny, ziemianin, pisał okolicznościowe utwory polityczne powstałe pod wpływem zagrożenia wojną domową w XVII-wiecznej Rzeczypospolitej
 • Seweryn Bieszczad – malarz
 • Seweryn Blumsztajn – dziennikarz, działacz opozycji antykomunistycznej
 • Severin Freund – niemiecki skoczek narciarski
 • Seweryn Gancarczyk – piłkarz
 • Seweryn Goszczyński – pisarz, poeta
 • Seweryn Krajewski – kompozytor, piosenkarz
 • Seweryn Nowickipolski reżyser dubbingowy, pionier sztuki dubbingu w Polsce
 • Seweryn Pieniężny – redaktor naczelny i wydawca Gazety Olsztyńskiej, syn ziemi warmińskiej
 • Seweryn Rzewuski – hetman polny koronny
 • Seweryn Uruski – marszałek szlachty guberni warszawskiej, prezes Heroldii Królestwa Polskiego
 • Seweryn Wyczałkowski – ksiądz
 • Søren Gade (ur. 1963) – duński polityk
 • Søren Kierkegaard (1813–55) – duński filozof, poeta romantyczny
 • Søren Lerby (ur. 1958) – duński piłkarz
 • Søren Sørensen (1868-1939) – duński biochemik i fizykochemik
 • Sören Wibe (ur. 1946) – polityk szwedzki
 • Lauren Child (ur. 1965 roku w Marlborough, w hrabstwie Wiltshire) – angielska pisarka i ilustratorka. Najlepiej znana z ilustrowanych książek dla dzieci Charlie i Lola oraz z serii o Clarice Bean. Odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego.Harry Potter – seria siedmiu powieści fantasy autorstwa brytyjskiej pisarki J.K. Rowling, wydanych między rokiem 1997 a 2007 przez Bloomsbury Publishing (w Wielkiej Brytanii). W Stanach Zjednoczonych ich publikacją zajęło się wydawnictwo Scholastic Corporation, a w Polsce – w przekładzie Andrzeja Polkowskiego – Media Rodzina.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Dubbing (dawniej dublaż) – tworzenie ścieżki dialogowej filmu, serialu lub gry, polegające na podłożeniu ścieżki z lokalną wersją językową. Głosy podkładają często wyspecjalizowani aktorzy głosowi. Mianem dubbingu potocznie określa się również dogrywanie w studiu dialogów do już udźwiękowionego materiału w celu polepszenia jego jakości.
  Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.
  Seweryn z Noricum (ur. ok. 410, zm. 8 stycznia 482 w klasztorze w Fawianis) - biskup, mnich wędrowny, przywódca rzymskiej społeczności Noricum-Repense w okresie upadku imperium rzymskiego, Święty Kościoła katolickiego, główny patron Austrii.
  Stefan Żeromski herbu Jelita (ur. 14 października 1864 w Strawczynie, zm. 20 listopada 1925 w Warszawie) – polski prozaik, publicysta, dramaturg, nazwany „sumieniem polskiej literatury”, wolnomularz; pierwszy prezes Polskiego PEN Clubu.
  San Severino Lucano – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Basilicata, w prowincji Potenza. Według danych z 31 grudnia 2016 gminę zamieszkiwało 1529 osób.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Seweryn Rzewuski herbu Krzywda, krypt.: S. R. S. D. G. M. W. K. I. K. Mci; S. R. S. D. GM. Poseł Podolski Współwięzień, (ur. 13 marca 1743 w Podhorcach, zm. 11 grudnia 1811 w Wiedniu) – hetman polny koronny, generał wojsk koronnych, jeden z przywódców konfederacji targowickiej. Pisarz polityczny, mówca, poeta, a nawet dramatopisarz(?).

  Reklama