• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sevier - rzeka  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Uncompahgre Peak (4361 m n.p.m.) – jest szóstym pod względem wysokości szczytem w amerykańskim stanie Kolorado, jak również najwyższym szczytem Gór San Juan, części Gór Skalistych. Położony na obszarze rezerwatu przyrody Uncompahgre Wilderness, w północnej części Hrabstwa Hinsdale około 11 km na zachód od miejscowości Lake City.Zakon Braci Mniejszych (łac. Ordo Fratrum Minorum, siglum: OFM, pot. franciszkanie, franciszkanie brązowi) – katolicka wspólnota zakonna z grupy zakonów żebrzących. Założona w 1209 przez św. Franciszka z Asyżu. Jeden z największych zakonów katolickich (ponad 13 tys. braci). Do wspólnoty należą na równych prawach zarówno kapłani, jak i bracia laicy. Kościół zalicza Braci Mniejszych do instytutów kleryckich.

  Sevier (uto-az. Seve'uu, hiszp. Rio Severo) – rzeka o długości 616 km, najdłuższa w stanie Utah, której całe dorzecze znajduje się na obszarach tego stanu. Uchodzi do bezodpływowego jeziora Sevier. W swoim górnym biegu rzeka jest nadmiernie wykorzystywana do nawadniania pól uprawnych, na skutek czego jezioro Sevier wysycha.

  Green River – to rzeka w amerykańskich stanach Utah, Kolorado i Wyoming. Uchodzi do rzeki Kolorado, której jest głównym dopływem.Kolorado, (ang. Colorado River, hiszp. Río Colorado) – rzeka w Ameryce Północnej. Przepływa przez stany: Kolorado, Utah, Arizona, Nevada, Kalifornia oraz przez terytorium Meksyku. Kończy się w Zatoce Kalifornijskiej i należy do zlewiska Oceanu Spokojnego. Stanowi większą część zachodniej granicy Arizony i południowo-wschodniej Nevady, także na niewielkim odcinku granicę USA i Meksyku.

  Bieg rzeki[ | edytuj kod]

  Organizacja Sevier River Water Users Association (SRWUA) podzieliła główny bieg rzeki na cztery odcinki: Górny, Centralny, Gunnison i Dolny.

  Odcinek Górny: źródła Sevier znajdują się w północno-zachodniej części hrabstwa Kane na zachodniej krawędzi płaskowyżu Paunsaugunt, skąd rzeka płynie na północ szeroką doliną przez hrabstwo Garfield. Następnie przedziera się przez wąski, 8-kilometrowy kanion Circleville, skąd wypływa w obszerną dolinę w pobliżu miejscowości Circleville. Stamtąd kieruje się na północny wschód w stronę miasta Junction, gdzie łączy się z East Sevier, swym największym dopływem.

  Góry San Juan – pasmo górskie Gór Skalistych, położone w południowo-zachodniej części stanu Kolorado. Obszar mocno związany z górnictwem złota i srebra w czasie kolonizacji stanu Kolorado. Główne dawne tereny górnicze to: Creede, Lake City, Silverton, Ouray i Telluride. Obecnie wydobycie złota stało się nieekonomiczne, ostatnią kopalnię złota Standard Metals zamknięto pod koniec XX wieku, jak również kopalnię Summitville, która stała się miejscem dużego skażenia środowiska.Przepływ - ruch płynu, podstawowe pojęcie z zakresu kinematyki płynów. W ujęciu ogólnym przepływ można scharakteryzować tzw. metodą Eulera przez podanie pola prędkości płynu, czyli zależności prędkości od współrzędnych przestrzennych i czasu.

  Odcinek Centralny: tu rzeka płynie na północ przez hrabstwo Piute ku miejscowości Marysvale, gdzie wpada w kolejny, długi na 13 km kanion Sevier, z którego wyłania się na południe od miasta Sevier. Stąd płynie na północny wschód mijając miejscowości Richfield i Salinę.

  Odcinki Gunnison i Dolny: po połączeniu się z dopływem San Pitch około 36 km na południowy zachód od Nephi, rzeka skręca na zachód płynąc wzdłuż północnych zboczy Canyon Mountains, a następnie na południowy zachód mijając miejscowość Delta i uchodząc do jeziora Sevier w środkowej części hrabstwa Millard, u podnóży zachodnich stoków Cricket Mountains. Na północnym skraju doliny znajduje się sztuczny zbiornik odpływowy o długości 32 kilometrów o nazwie Sevier Bridge Reservoir.

  Jutowie (nazwa własna Yuti, ang. Ute lub Utah) – plemię Indian Ameryki Północnej blisko spokrewnione z Pajutami i Banokami. Jutowie prowadzili koczowniczy tryb życia na środkowych obszarach dzisiejszych stanów Kolorado, wschodniego Utah i północnego Nowego Meksyku.Dopływ – rzeka lub mniejszy ciek, który nie uchodzi bezpośrednio do zbiornika wodnego (morza, jeziora), ale do innego cieku. W zależności od tego, z której strony brzegu rzeki (patrząc od źródła) dopływ łączy się z nią, wyróżnia się dopływy lewe i prawe. Ponadto dopływy posiadają swoje własne dopływy – tworzą w ten sposób hierarchię sieci rzecznej: rzeka główna, dopływy pierwszego stopnia, drugiego, trzeciego, itd.

  W ostatnich latach dla ratowania zasobów wodnych SRWUA zainstalowała wzdłuż rzeki urządzenia monitorujące, które informują o przepływie rzeki na poszczególnych odcinkach jej biegu, zapotrzebowaniu kanałów nawadniających i poziomie wody w zbiorniku odpływowym.

  Hrabstwo Kane (ang. Kane County) – hrabstwo w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Na terenie hrabstwa znajduje się zarówno narodowe jak i stanowe parki chronione. Są to m.in. Grand Staircase-Escalante National Monument, Park Narodowy Bryce Canyon (część), Park Narodowy Zion, Park stanowy Coral Pink Sand Dunes.Poniższa tabela przedstawia największe rzeki Ameryki Północnej ułożone według długości rzeki głównej. Mniejszą czcionką wymienione są ważniejsze dopływy tych rzek.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Karol III (ur. 20 stycznia 1716 w Madrycie, zm. 14 grudnia 1788 w Madrycie) – książę Parmy, Piacenzy i Guastalii w latach 1731-1735, król Neapolu (jako Karol VII) i Sycylii (jako Karol IV) w latach 1735-1759, król Hiszpanii w latach 1759-1788 z dynastii Burbonów.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Santa Fé (hiszp. Święta Wiara) – miasto w Stanach Zjednoczonych, stolica stanu Nowy Meksyk na południu Stanów Zjednoczonych.
  Silvestre Vélez de Escalante (ur. ok. 1745 w Hiszpanii, zm. w 1780 w dzisiejszym Nowym Meksyku) – franciszkański misjonarz i badacz południowo-zachodnich obszarów dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Władze zakonne wysłały go w roku 1769 do prowincji Sonora w Meksyku, a następnie do Nowego Meksyku w celu nawracania Indian Zuni. Pozostawił po sobie dziennik podróży, w którym opisał swoje losy, w tym także zakończoną niepowodzeniem ekspedycję z roku 1776 do Kalifornii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.061 sek.