• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Seveso

  Przeczytaj także...
  2,3,7,8-Tetrachlorodibenzodioksyna (TCDD) – organiczny związek chemiczny z grupy dioksyn o bardzo silnych własnościach toksycznych. Związek ten został prawdopodobnie wykorzystany do usiłowania otrucia Wiktora Juszczenki jesienią 2004 w czasie kampanii prezydenckiej na Ukrainie.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Katastrofa w Seveso była wypadkiem w zakładach przemysłowych, który miał miejsce około godziny 12:37, 10 lipca 1976 roku, w małej manufakturze oddalonej o ok. 15 km na północ od Mediolanu w Lombardii we Włoszech. Skutkiem było największe odnotowane do tej pory wydzielenie do atmosfery 2,3,7,8-Tetrachlorodibenzodioksyny (1) oraz w następstwie powstanie regulacji prawnych dotyczących kontroli zagrożeń poważnymi awariami związanymi z substancjami niebezpiecznymi, znanymi jako Dyrektywy Seveso II.

  Seveso – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Lombardia, w prowincji Monza i Brianza.

  Według danych na rok 2004 gminę zamieszkiwało 18 726 osób, 2675,1 os./km².

  Katastrofa w Seveso[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Katastrofa w Seveso.

  10 lipca 1976 doszło tam do wybuchu w zakładach produkujących 2,3,5-trichlorofenol. W wyniku wybuchu do atmosfery wydostało się od 1 kg do kilku kg toksycznej 2,3,7,8-tetrachlorodibenzodioksyny (TCDD).

  W wyniku katastrofy około 1,8 tys. ha obszaru zostało skażone. Ewakuowano ponad 700 osób z obszaru 15 ha. Straty materialne oszacowano na kwotę 47 mln euro. W wyniku zatrucia, wiele zwierząt zginęło, kilka terenów przedsiębiorstw zostało skażonych, wielkie obszary rolnicze zostały na wiele lat skażone i wyłączone z gospodarki rolnej. Tereny w pobliżu zakładu zostały skażone do tego stopnia, że do dnia dzisiejszego nie nadają się do uprawy ani zamieszkania. Zanotowano wówczas 240 przypadków chloracne i 6 tysięcy osób uległo skażeniu.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Źródło danych: Istituto Nazionale di Statistica
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  Lombardia – kraina historyczna i region administracyjny w północnych Włoszech, między Szwajcarią na północy a rzekami: Pad na południu, Ticino na zachodzie, Mincio na wschodzie. Jej nazwa pochodzi od germańskiego plemienia Longobardów, którzy w VI wieku podbili północne Włochy i założyli swoje królestwo z ośrodkiem w lombardzkim mieście Pawia – początkowo słowo „Lombardia” oznaczało wszystkie części Italii pod panowaniem Longobardów, następnie znaczenie słowa zostało zawężone się do obszarów wokół ich stolicy (zob. Romania). Od północy graniczy ze Szwajcarią, od wschodu z regionami Trydent-Górna Adyga i Wenecja Euganejska, od południa z Emilią-Romanią a od zachodu z Piemontem.
  Prowincja Monza i Brianza (wł. Provincia di Monza e della Brianza) – jedna z prowincji we Włoszech. Została prawnie ustanowiona w 2004 roku jako dwunasta prowincja w regionie Lombardia. Prawo to weszło w życie w 2009. Prowincja dzieli się na 55 gminy (wcześniej należące do prowincji Mediolan), a jej siedzibą administracyjną jest miasto Monza.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.