• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Seversky P-35

  Przeczytaj także...
  Republic Aviation Corporation – amerykańska firma wytwarzająca samoloty wojskowe z siedzibą w Farmingdale na Long Island w Nowym Jorku. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Seversky P-35amerykański samolot myśliwski produkowany w latach 1937-1940 przez Seversky Aircraft Company (później Republic Aviation Company). Służył w lotnictwie lotnictwie armii USA oraz w Szwecji i Ekwadorze.

  Prototypy[ | edytuj kod]

  Samolot został zaprojektowany jako myśliwska wersja samolotu treningowego SEV-3 i otrzymał fabryczne oznaczenie SEV-2XP. Był to samolot dwumiejscowy, z silnikiem gwiazdowym Wright R-1670 o mocy 550 kW (735 KM). Uzbrojenie stanowiły 1 karabin maszynowy kalibru 12,7 mm i 1 karabin maszynowy kal. 7,62 mm w osłonie silnika oraz 1 karabin maszynowy kal. 7,62 mm obsługiwany przez tylnego strzelca. Samolot posiadał stałe podwozie. Prototyp uległ poważnym uszkodzeniu 18 czerwca 1935, przed rozpoczęciem testów przez lotnictwo armii amerykańskiej. Podczas napraw wprowadzono zmiany do samolotu likwidując stanowisko tylnego strzelca oraz montując wciągane podwozie. Wymieniono też silnik na Wright R-1820-65 Cyclone 9 o mocy 634 kW (850 KM). Przebudowany samolot oznaczono SEV-1XP i w sierpniu 1935 przekazano do testów. Wobec niewystarczających osiągów konstruktorzy próbowali zastąpić silnik R-1820 innym, po kilku próbach zdecydowano się na Pratt & Whitney R-1830-9 Twin Wasp, o mocy 635 kW (850 KM).

  Ekwador (Republika Ekwadoru; hiszp. Ecuador, República del Ecuador) – państwo w Ameryce Południowej położone nad Oceanem Spokojnym, jedno z czterech powstałych w wyniku rozpadu Wielkiej Kolumbii w 1830 r. Sąsiaduje od północy z Kolumbią a od południa z Peru. W skład Ekwadoru wchodzą także położone na Oceanie Spokojnym Wyspy Galapagos - są jego największą atrakcją turystyczną. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik.Curtiss-Wright Corporation – amerykańska spółka produkująca samoloty, powstała w I połowie XX wieku z połączenia dwóch przedsiębiorstw z branży lotniczej: Curtiss Aeroplane and Motor Company oraz Wright Aeronautical. Od zakończenia II wojny światowej spółka poszerzyła profil swojej działalności i oferuje dodatkowo zaawansowane technicznie i technologicznie produkty i usługi z zakresu sterowania przepływami czy obróbki metali.

  P-35[ | edytuj kod]

  W 1936 roku SEV-1XP wygrał konkurs lotnictwa armii pokonując samolot Curtiss Model 75 Hawk (późniejszy samolot P-36). W 1937 złożono zamówienie na 77 egzemplarzy SEV-1XP, które otrzymały oficjalne oznaczenie P-35. Ze względu na zaogniającą się sytuację postanowiono jednak zamówić również 210 samolotów P-36. 76 seryjnych P-35 dostarczano do jednostek przed końcem sierpnia 1938 roku. Ostatni samolot eksperymentalnie wyposażono w silnik Pratt & Whitney R-1830-9 z dwustopniową turbosprężarką.

  Filipiny, oficjalnie Republika Filipin (fil.: Pilipinas, Republika ng Pilipinas, ang.: Philippines, Republic of the Philippines ) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na częste tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia naraża je na częste trzęsienia ziemi. Jest to jednak jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manila.Siły Powietrzne Armii Stanów Zjednoczonych (United States Army Air Forces – USAAF) to istniejąca w latach 1941-1947 formacja zbrojna wchodząca w skład Armii Stanów Zjednoczonych. W 1947 została wyodrębniona i stała się samodzielną formacją, co wiązało się ze zmianą nazwy na Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF).

  P-35A[ | edytuj kod]

  Szwecja zamówiła 120 egzemplarzy P-35 wyposażonych w silniki Pratt & Whitney R-1830-S1C1 Twin Wasp o mocy 745 kW (1000 KM). 60 samolotów, które dotarły do Szwecji uzbrojono w 2 karabiny maszynowe 7,62 mm w osłonie silnika i 2 karabiny 13,2 mm w skrzydłach. Pozostałe 60 samolotów w wyniku nałożenia embarga na sprzedaż broni do Szwecji przekazano lotnictwu USA. Wyposażono je w 2 karabiny maszynowe 12,7 mm w kadłubie oraz 2 karabiny maszynowe 7,62 w skrzydłach. W USA otrzymały one oznaczenie P-35A i większość z nich wysłano na Filipiny. 12 maszyn, które pozostały w USA używano jako samoloty treningowe, a później sprzedano do Ekwadoru.

  Republic Aviation Corporation – amerykańska firma wytwarzająca samoloty wojskowe z siedzibą w Farmingdale na Long Island w Nowym Jorku.Karabin maszynowy (km, kaem) - samoczynna, zespołowa broń palna strzelająca amunicją karabinową o kalibrze do 20 mm. Karabiny maszynowe bardzo często są zasilane taśmą nabojową, gdzie umieszczona jest amunicja.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Samolot myśliwski, myśliwiec – samolot bojowy przeznaczony przede wszystkim do zwalczania innych statków powietrznych i uzyskania przewagi powietrznej, jak i obrony własnych samolotów o innym przeznaczeniu, czym różni się od bombowców, służących do atakowania celów naziemnych, głównie przy użyciu bomb. Myśliwce z założenia są względnie małe, przeważnie jednomiejscowe, a przy tym silnie uzbrojone, szybkie i bardzo zwrotne.
  Curtiss P-36 Hawk – amerykański samolot myśliwski z okresu II wojny światowej. Szeroko eksportowany, znany był także pod nazwą eksportową Hawk 75 i brytyjską Mohawk.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.