• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Severn Suzuki

  Przeczytaj także...
  Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych, w skrócie UNEP (ang. United Nations Environmental Programme) – agenda ONZ powołana rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 2997 z 16 grudnia 1972 roku w celu prowadzenia przez ONZ działań w zakresie ochrony środowiska i stałego monitorowania jego stanu na świecie. Siedziba UNEP mieści się w Nairobi, stolicy Kenii. Na czele sekretariatu programu stoi Niemiec Achim Steiner.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Rio de Janeiro [ˈʁi.u dʒi ʒaˈnejɾu] (port. Rzeka Styczniowa) – miasto w południowo-wschodniej części Brazylii nad Atlantykiem. Położone na wyżynie, wśród wzgórz, m.in. znana "Głowa Cukru" - Pão de Açúcar, nad zatoką Guanabara. Stolica stanu Rio de Janeiro. Od 1808 do 1821 roku faktyczna stolica Portugalii - rodzina królewska z Janem VI na czele schroniła się tutaj przed inwazją wojsk napoleońskich. W latach 1822-1960 Rio de Janeiro było stolicą niepodległej Brazylii, zanim powstała Brasilia.

  Severn Cullis-Suzuki (ur. 30 listopada 1979 w Vancouver, w Kolumbii Brytyjskiej) – kanadyjska działaczka na rzecz ochrony środowiska.

  Życie i działalność[]

  Córka kanadyjskiego ekologa i genetyka Davida Suzuki i pisarki Tary Elizabeth Cullis. Jej przodkowie przybyli do Kanady z Japonii. W dzieciństwie jako uczennica Lord Tennyson Elementary School, mając zaledwie 9 lat, założyła organizację na rzecz ochrony środowiska ECO zajmującą się nauczaniem młodych ludzi na temat ekologii. Stała się znana gdy w 1992 r., w wieku zaledwie 12 lat wraz z innymi członkami ECO samodzielnie zebrała pieniądze by móc wziąć udział w Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro. Na konferencję pojechała wraz z innymi młodymi członkami grupy, byli to: Michelle Quigg, Vanessa Suttie i Morgan Geisler. Podczas szczytu w krótkim przemówieniu Severn Suzuki przedstawiła kwestie ochrony środowiska z perspektywy młodzieży. Jej wystąpienie spotkało się z oklaskami delegatów i zapisało się na trwałe w historii za sprawą krótkiego filmiku znanego jako "Dziewczynka, która na pięć minut zatrzymała świat" ("The Girl Who Silenced the World for 5 Minutes"). W 1993 r., Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych wyróżnił ją tytułem Global 500 Roll of Honour. W 1993 r., ukazała się także nakładem kanadyjskiego wydawnictwa Doubleday jej książka "Tell the World" (ISBN-10: 0385254229).

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.Film dokumentalny – szeroka kategoria opisująca jedną z form ekspresji filmowej. Początkowo, tym co wyróżniało ten rodzaj filmów było dokumentowanie oraz przedstawianie faktów, co odróżniało je od filmów fabularnych, przedstawiających fikcyjne wydarzenia. Filmy dokumentalne były często tworzone w celach informacyjnych lub dydaktycznych. Służyły też propagandzie, czego przykładem jest twórczość Leni Riefenstahl. W Polsce filmy dokumentalne powstawały przede wszystkim w założonej w 1950 warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych i łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych.

  Severn Cullis-Suzuki jest główną bohaterką francuskiego filmu dokumentalnego w reżyserii Jean-Paul Jaud z 2010 r., pt. "Severn, la voix de nos enfants".

  Przypisy

  1. BC Author Bank: Cullis-Suzuki, Severn (ang.). ABCBookWorld. [dostęp 2008-06-06].
  2. BC Author Bank: Cullis-Suzuki, Severn (ang.). ABCBookWorld. [dostęp 2008-06-06].
  3. Film w serwisie IMDb

  Bibliografia[]

 • Sylwetka w serwisie wisegeek.com (stan na 27.11.2013) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kolumbia Brytyjska (ang. British Columbia) – prowincja Kanady. Jej zachodnią granicę wyznacza wybrzeże Pacyfiku. Od północy graniczy z Jukonem, Terytoriami Północno-Zachodnimi i Alaską. Na wschodzie z prowincją Albertą, a na południu z amerykańskimi stanami Waszyngton, Idaho i Montana.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.