Severn Suzuki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Severn Cullis-Suzuki (ur. 30 listopada 1979 w Vancouver, w Kolumbii Brytyjskiej) – kanadyjska działaczka na rzecz ochrony środowiska.

30 listopada jest 334. (w latach przestępnych 335.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 31 dni. Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

Życiorys[ | edytuj kod]

Córka kanadyjskiego ekologa i genetyka Davida Suzuki oraz pisarki Tary Elizabeth Cullis. Jej przodkowie przybyli do Kanady z Japonii. Będąc uczennicą Lord Tennyson Elementary School, mając 9 lat, założyła organizację na rzecz ochrony środowiska ECO, zajmującą się nauczaniem młodych ludzi na temat ekologii. W 1992 r., w wieku 12 lat, wraz z członkami ECO samodzielnie zebrała pieniądze, aby wziąć udział w Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro. Na konferencję pojechała wraz z trzema młodymi członkami grupy: Michelle Quigg, Vanessa Suttie i Morgan Geisler. Podczas szczytu w swym przemówieniu Severn Suzuki przedstawiła kwestie ochrony środowiska z perspektywy młodzieży. Jej wystąpienie spotkało się z oklaskami delegatów i utrwaliło w historii za sprawą filmu „Dziewczynka, która na pięć minut zatrzymała świat” (ang. „The Girl Who Silenced the World for 5 Minutes”). W 1993 r. Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych wyróżnił ją tytułem „Global 500 Roll of Honour”. W 1993 r. nakładem kanadyjskiego wydawnictwa Doubleday ukazała się jej książka „Tell the World” (ISBN 0-385-25422-9).

Vancouver – miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, przy ujściu rzeki Fraser do cieśniny Strait of Georgia (Ocean Spokojny). Extinction Rebellion (skrót: XR) – międzynarodowy ruch społeczno-polityczny protestujący przeciwko bierności polityków wobec zmian klimatu, utracie bioróżnorodności oraz zagrożeniu wyginięciem ludzkości.

Severn Cullis-Suzuki jest główną bohaterką francuskiego filmu dokumentalnego z 2010 r. pt. „Severn, la voix de nos enfants” (fr. Severn, głos naszych dzieci)(reżyser Jean-Paul Jaud).

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Genetyka (ze starożytnej greki: γένεσις genesis – "pochodzenie") – nauka o dziedziczności i zmienności organizmów, które są oparte na informacji zawartej w podstawowych jednostkach dziedziczności – genach.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

Reklama