• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Severn Bridge

  Przeczytaj także...
  Most wiszący – most, w którym pomiędzy pylonami rozpięte są liny, taśmy lub łańcuchy, do których podwieszone są przęsła. Ten typ konstrukcji mostowej został wynaleziony w XIX w., natomiast mosty wiszące o prostej konstrukcji, w których nie stosowano pylonów, a przęsła są zawieszone bezpośrednio na linach, były stosowane od dawna w rejonach górskich.Funt szterling (ang. pound sterling, £), nieoficjalna nazwa funt brytyjski, symbol międzynarodowy GBP – oficjalna jednostka monetarna w Wielkiej Brytanii.
  Autostrada — droga o ograniczonej dostępności, zaprojektowana i zbudowana w celu zapewnienia bezpiecznego, szybkiego, płynnego ruchu pojazdów.
  Mosty Severn Bridge i Second Severn Crossing

  Severn Bridge (wal. Pont hafren) – most wiszący na rzece Severn łączący hrabstwo Gloucestershire z południową Walią. Przez most przebiega autostrada M48. Na moście pobierane jest myto, aczkolwiek jedynie od kierowców jadących w stronę Walii. Od początku istnienia przez most przejechało ponad 300 mln samochodów.

  Myto – opłata pobierana za przejazd drogą, autostradą, mostem, tunelem itp. Może być pobierana jako podatek centralny bądź lokalny lub też przez prywatnego właściciela obiektu.Severn Tunnel (wal. Twnnel Hafren) – tunel kolejowy przebiegający pod rzeką Severn i łączący hrabstwo Gloucestershire w Anglii z Walią. Został wybudowany w latach 1873–1886 przez spółkę Great Western Railway. Jego długość wynosi 7008 m, z czego 3,62 km przebiega pod wodą. Jest drugim pod względem długości tunelem w Wielkiej Brytanii.

  Historia[]

  Przed wybudowaniem mostu między oboma brzegami kursował prom Aust Ferry. Koszt mostu wynosił 8 mln funtów. Most został uroczyście otwarty w r. 1966 przez królową Elżbietę II. Z powodu wzrastającego natężenia ruchu postanowiono zbudować nową przeprawę, równolegle do już istniejącej. W 1996 roku zakończono budowę mostu Second Severn Crossing oraz przeniesiono na niego przebieg autostrady M4. Dwa lata później stary obiekt wpisano na listę zabytków I klasy.

  Severn (ang. Severn River, wal. Afon Hafren) – najdłuższa rzeka w Wielkiej Brytanii – 354 km długości. Wypływa koło Plynlimon w pobliżu Llanidloes w Górach Kambryjskich (Cambrian Mountains) w środkowej Walii, wpada do Kanału Bristolskiego na granicy Anglii i Walii. Przepływa przez miasta Worcester, Gloucester i Shrewsbury.Second Severn Crossing (walijski: Ail Groesfan Hafren) - most autostradowy którym prowadzi autostrada M4 nad rzeką Severn między Anglią i Walia. Został otwarty 5 czerwca 1996 przez Karola, księcia Walii, by zwiększyć przepustowość oryginalnego mostu Severn Bridge zbudowanego w 1966 roku. Most wyznacza granicę rzeki Severn i początek estuarium Severn.

  Zobacz też[]

 • Severn Tunnel
 • Second Severn Crossing
 • Przypisy

  1. History Overview. [dostęp 2 grudnia 2009].
  2. M48 Severn Bridge (ang.). [dostęp 2 grudnia 2009].
  3. Images of England (ang.). [dostęp 2 grudnia 2009].
  Autostrada M48 (ang. M48 motorway) – brytyjska autostrada łącząca hrabstwa niemetropolitalne Gloucestershire i Monmouthshire oraz Anglię z Walią poprzez most Severn Bridge. Autostrada ma numer niezgodny z 4. strefą numeracji autostrad (jest na zachód od M5) i jej numeracja powinna zaczynać się od 5.Elżbieta II, właśc. Elżbieta Aleksandra Maria (ang. Elizabeth Alexandra Mary, ur. 21 kwietnia 1926 w Londynie) – królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów, koronowana 2 czerwca 1953, córka króla Jerzego VI i jego żony – Elżbiety Bowes-Lyon zw. Królową-Matką.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gloucestershire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w Anglii, w regionie South West England, położone nad estuarium rzeki Severn, przy granicy z Walią.
  Język walijski – język z grupy brytańskiej (p-celtyckiej) języków celtyckich, którym, według ankiety przeprowadzonej w 2011 posługuje się 19% (562 tys.) mieszkańców Walii z czego 77% (431 tys.) potrafi w nim mówić, czytać i pisać. 72% (2,2 mln) mieszkańców Walii nie posługuje się w ogóle tym językiem. W regionie tym ma on status języka urzędowego. Można wyodrębnić cztery główne dialekty: wenedocjański, powyski, domecki i gwencki. Najstarsze zabytki literackie pochodzą z VI w.
  Autostrada M4 (ang. Motorway M4) – autostrada w Wielkiej Brytanii o długości 189,5 mili (305 km), łącząca Londyn ze stolicą Walii - Cardiff oraz Swansea. Stanowi część trasy europejskiej E30 mimo braku oznakowania tego odcinka. Pierwotnie M4 przekraczała rzekę Severn przeprawą Severn Bridge, jednak w latach 90. zbudowano nową przeprawę Second Severn Crossing, natomiast stary odcinek autostrady oznaczono numerem M48.

  Reklama