• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Severino Andreoli

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.XVIII Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1964 roku w Tokio (Japonia). Igrzyska w "Kraju kwitnącej wiśni" stały się imprezą łączącą tradycje ze współczesnością (zastosowano m.in. najnowsze techniki pomiarów wyników). Po wykluczeniu przez organizatorów niektórych sportowców z Indonezji oraz Korei Północnej kraje te wycofały swoje reprezentacje. MKOL nie wyraził zgody na występ ekip RPA, co było reakcją na rasistowską (w stosunku do czarnoskórej większości) politykę rządu w Pretorii.
  Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Severino Andreoli (ur. 8 stycznia 1941 w Caprino Veronese) - włoski kolarz szosowy, srebrny medalista olimpijski i mistrz świata.

  Pietro Guerra (ur. 28 czerwca 1943 w San Pietro di Morubio) - włoski kolarz szosowy i torowy, srebrny medalista olimpijski.Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Największe sukcesy w karierze Severino Andreoli osiągnął w 1964 roku, kiedy zdobył dwa medale na międzynarodowych imprezach. Najpierw wspólnie z Pietro Guerrą, Luciano Dalla Boną i Ferruccio Manzą zdobył złoty medal w drużynowej jeździe na czas podczas szosowych mistrzostw świata w Sallanches. W tym samym roku i tym samym składzie drużyna włoska zdobyła w również srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w Tokio, ulegając jedynie ekipie Holandii. Na tych samych igrzyskach Włoch zajął również 28. miejsce w indywidualnym wyścigu ze startu wspólnego. Poza igrzyskami wygrał między innymi wyścig Col San Martino w 1968 roku, a dwa lata wcześniej zwyciężył w jednym z etapów Giro d'Italia, jednak w klasyfikacji generalnej zajął dopiero 71. miejsce. W tym samym wyścigu startował także w latach 1965 i 1967, a w 1968 roku wziął udział w Tour de France, jednakże bez sukcesów.

  37. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1964 odbyły się we francuskiej miejscowości Sallanches, w dniach 3 - 6 września 1964 roku.Ferruccio Manza (ur. 26 kwietnia 1943 w Cortine di Nave) - włoski kolarz szosowy, srebrny medalista olimpijski i mistrz świata.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.