• Ciekawostki
  • Encyklopedia
  • Set - sport

Przeczytaj także...
    Tie-break (ang. tie-breaker – przełamanie remisu) – rodzaj dogrywki w grach sportowych, w których nie jest dopuszczalne zakończenie meczu remisem, takich jak tenis ziemny i siatkówka.Badminton (kometka, wolant, pot. paletki) – dyscyplina sportowa, gra 2- lub 4-osobowa. Od 1992 jest pełnoprawną konkurencją olimpijską.
    Tenis stołowy (znany jako ping-pong) - gra, w której uczestniczą 2 (gra pojedyncza – singel) lub 4 osoby (gra podwójna – debel, mikst), polegająca na odbijaniu piłeczki rakietką tak, by przeleciała nad siatką na drugą połowę stołu. Piłeczka musi uderzyć o stół tylko raz, niedozwolone jest odbijanie piłeczki z powietrza, tak jak to ma miejsce w tenisie. Punkty przyznawane są za uderzenia, których przeciwnik nie odebrał. Tenis stołowy jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie, biorąc pod uwagę liczbę zawodników uprawiających ten sport.

Set (ang. kolekcja, zbiór) - część meczu w sportach odbijanych: badmintonie, siatkówce, tenisie ziemnym i tenisie stołowym . W tych sportach nie jest liczony czas rozgrywki, ale określona liczba serii punktów zebrana przez jednego z graczy lub jedną z drużyn. Po zakończeniu każdego setu, gracze lub drużyny zamieniają się stronami. Po zakończeniu danej serii setów (całej gry) zwycięstwo otrzymuje osoba która wygrała najwięcej z nich.

Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.

Siatkówka[]

Set w piłce siatkowej to partia gry którą wygrywa ta drużyna, która pierwsza zdobędzie odpowiednią liczbę punktów (15 lub zazwyczaj 25). Setów w całym meczu może być od 3 do 5, ponieważ drużyna, która wygra 3 sety, wygrywa cały mecz. Seta (z wyjątkiem seta decydującego - piątego) wygrywa zespół, który pierwszy uzyska 25 punktów z różnicą minimum dwóch punktów. W przypadku równości 24:24, gra jest kontynuowana aż do uzyskania różnicy dwóch punktów (26:24; 27:25; ...). W przypadku równości wygranych setów 2:2, decydujący set (piąty - tie-break) rozgrywany jest do momentu uzyskania przez jeden z zespołów 15 punktów z różnicą minimum dwóch punktów.

Piłka siatkowa, siatkówka – sport drużynowy, w którym (w tradycyjnej, klasycznej odmianie tj. siatkówce halowej) uczestniczą dwa sześcioosobowe zespoły, w każdym: rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących oraz libero – na boisku przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia się najczęściej ze środkowymi, gdy drużyna przyjmuje zagrywkę.

Badminton[]

Set w badmintonie jest partią do ukończenia której potrzeba zdobycia w zależności od turnieju 11 lub 15 punktów.

Tenis ziemny[]

Set w tenisie ziemnym polega na zdobyciu 6 lub 7 gemów. Wyjątkiem jest jednakże piąty setów w turniejach wielkoszlemowych. Gema wygrywa zawodnik, który zdobył w nim co najmniej 4 punkty i jednocześnie co najmniej o 2 więcej niż przeciwnik. Punkty w tenisie liczone są kolejno: 0, 15, 30, 40. W każdym secie zawodnik musi wygrać co najmniej 6 gemów i jednocześnie z zachowaniem 2 punktowej przewagi. W przypadku nierozstrzygnięcia gemów, wprowadza się tie-break - gem trzynasty.

Tenis stołowy[]

Set w tenisie stołowym polega na zebraniu 11 punktów (wcześniej 21). Do zdobycia setu w każdym przypadku należy zdobyć przewagę co najmniej 2 punktów lub gemów. Zwykle gra się do 3 wygranych setów. Wyjątkiem są mistrzostwa, gdzie możliwe jest rozegranie 4 setów.

• w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

Czas generowania strony: 0.02 sek.