• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Seria TI-92

  Przeczytaj także...
  Pamięć flash (ang. flash memory) – rodzaj pamięci EEPROM, pozwalającej na zapisywanie lub kasowanie wielu komórek pamięci podczas jednej operacji programowania. Jest to pamięć trwała (nieulotna) – po odłączeniu zasilania nie traci zapisanych w niej danych.Zarządca informacji osobistej (ang. Personal Information Manager) - program do zarządzania rozmaitego rodzaju notatkami, jak zadania, kontakty czy terminy.
  Kalkulator – niewielkich rozmiarów, przenośne (najczęściej kieszonkowe) elektroniczne urządzenie liczące (początkowo mechaniczne), służące do wykonywania obliczeń matematycznych. Dawniej zdolne do wykonywania jedynie podstawowych operacji arytmetycznych. Obecnie bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają pisanie programów, wykonywanie operacji algebraicznych, na funkcjach matematycznych oraz graficzną prezentację wykresów funkcji – a tym samym coraz bardziej upodobniają się do komputerów. Kalkulator jednak różni się od komputera okrojonymi możliwościami i interfejsem zoptymalizowanym pod kątem obliczeń interaktywnych, a nie programowania.
  TI-92 II, odrobinę unowocześniona wersja TI-92, z podwojoną ilością pamięci RAM

  TI-92 to zaawansowany kalkulator naukowy wyprodukowany przez firmę Texas Instruments, produkcja pierwszej jego wersji została rozpoczęta w 1995. TI-92 to kalkulator z klawiaturą w układzie QWERTY. Kalkulator ten doczekał się drugiej wersji (TI-92 Plus), oraz następcy w postaci modelu Voyage 200.

  Palmtop (także: PDA, Personal Digital Assistant, komputer kieszonkowy) – bardzo mały, przenośny komputer osobisty. Mniejszy od laptopa, czy też netbooka – z powodzeniem mieści się w dłoni lub w kieszeni (ang. palm – dłoń, top – na wierzchu). Palmtopy są komputerami programowalnymi – można w nich instalować oprogramowanie, np. pobrane lub zakupione w Internecie.Arkusz kalkulacyjny to program komputerowy przedstawiający dane, głównie liczbowe, w postaci zestawu dużych tabel dwuwymiarowych, pozwalający na automatyczną obróbkę tych danych oraz na prezentację ich w różny sposób.

  Kalkulator TI-92 (wersja pierwotna)[ | edytuj kod]

  Programowalny kalkulator z systemem CAS (ang. computer algebra system) bazującym na programie Derive był jednym z pierwszych kalkulatorów, które potrafiły rysować trójwymiarowe wykresy. Ze względu na spory wyświetlacz i klawiaturę QWERTY kalkulator był duży i nieporęczny. Za względu na to Texas Instruments stworzyło kalkulator TI-89 o zbliżonej funkcjonalności, ale o mniejszych wymiarach (bez klawiatury QWERTY). Sam TI-92 został zastąpiony przez TI-92 Plus, który odziedziczył po nim spore wymiary i dużą klawiaturę. Ostatecznie TI wprowadził na rynek kalkulator Voyage 200 o zmodyfikowanym wyglądzie i wyposażony w pamięć Flash ROM.

  Układ okresowy pierwiastków – zestawienie wszystkich pierwiastków chemicznych w postaci rozbudowanej tabeli, uporządkowanych według ich rosnącej liczby atomowej, grupujące pierwiastki według ich cyklicznie powtarzających się podobieństw właściwości, zgodnie z prawem okresowości Dmitrija Mendelejewa.QWERTY – symboliczna nazwa układu liter do alfabetu podstawowego na klawiaturze maszyny do pisania i komputera, zaczerpnięta od pierwszych sześciu liter w szeregu pod rzędem cyfr, patrząc od lewej.

  TI-92 Plus[ | edytuj kod]

  TI-92 Plus (lub TI-92+) został wyprodukowany w 1998, odrobinę później niż TI-89 - prawie identyczny kalkulator pod względem możliwości oprogramowania. Pod względem mechanicznym jest podobny do poprzednika, ale posiada pamięć Flash ROM. Oprócz powiększonej pamięci TI-92 Plus posiada czytelniejszy wyświetlacz, który po raz pierwszy zastosowano w TI-89.

  Wolne Oprogramowanie (ang. free software) – termin określający oprogramowanie, które może być uruchamiane, kopiowane, rozpowszechniane, analizowane oraz zmieniane i poprawiane przez użytkowników. Oprogramowanie, aby można je było nazwać wolnym, musi spełniać kilka podstawowych założeń, które zostały zawarte w definicji Wolnego Oprogramowania opublikowanej przez Free Software Foundation. Przysługujące użytkownikowi wolności to:.Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.

  W roku 2002 TI-92 Plus został zastąpiony modelem Voyage 200.

  Voyage 200[ | edytuj kod]

  Voyage 200.

  Voyage 200 (nazywany także V200) został wyprodukowany w 2002 roku, jako następca TI-92 Plus, zmieniony został wygląd kalkulatora (nieco mniejszy i mniej kanciasty), a także rozszerzona ilość pamięci flash do 2.7 megabajta (podczas gdy TI-92+ miał jedynie 384 kilobajty).

  Derive – program z rodziny CAS (Computer Algebra System), który pozwala na wykonywanie obliczeń symbolicznych i numerycznych z wielu działów matematyki.RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. Choć nazwa sugeruje, że oznacza to każdą pamięć o bezpośrednim dostępie do dowolnej komórki pamięci (w przeciwieństwie do pamięci o dostępie sekwencyjnym, np. rejestrów przesuwnych), ze względów historycznych określa ona tylko te rodzaje pamięci o bezpośrednim dostępie, w których możliwy jest wielokrotny i łatwy zapis, a wyklucza pamięci ROM (tylko do odczytu) i EEPROM których zapis trwa znacznie dłużej niż odczyt, pomimo iż w ich przypadku również występuje swobodny dostęp do zawartości.

  Jak wszystkie poprzednie kalkulatory tej serii, Voyage 200 jest zaawansowanym kalkulatorem obsługującym rysowanie wykresów wielu funkcji naraz na ekranie, parametry oraz wykresy trójwymiarowe (3D). Kalkulator potrafi również wyznaczać rozwiązania w sposób algebraiczny i numeryczny (bazując na silniku CAS programu Derive).Na V200 można uruchomić większość oprogramowania napisanego dla TI-89 i TI-92. Dla kalkulatora Voyage napisano wiele aplikacji takich jak gry, zarządca informacji osobistej (ang. Personal Information Manager), arkusz kalkulacyjny czy interaktywny układ okresowy pierwiastków chemicznych.

  Texas Instruments – znana też jako TI – amerykańska firma z siedzibą w Dallas w Teksasie, czołowy producent półprzewodników. Obecnie producent m.in. cyfrowych procesorów sygnałowych (DSP), przetworników cyfrowo-analogowych i analogowo-cyfrowych, czujników i kalkulatorów naukowych. Spółka publiczna notowana od 1 października 1953 na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): TXN (tzw. "Wall Street").System algebry komputerowej lub komputerowy system obliczeń symbolicznych (ang. Computer Algebra System lub CAS) – to program komputerowy wspomagający obliczenia symboliczne w matematyce, fizyce i dyscyplinach technicznych.

  V200 jest łatwo mylony z urządzeniami PDA lub małymi komputerami, ze względu na masywny wygląd i klawiaturę QWERTY. Kalkulator TI-89 Titanium oferuje zbliżoną funkcjonalność, a jest sporo mniejszy.

  Cechy serii TI-92[ | edytuj kod]

  Oficjalna strona podaje ilość pamięci ROM dostępnej dla użytkownika w kalkulatorze TI-92 Plus jako 702K [1], a inne źródła podają 388K [2] [3] [4].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  W języku polskim[ | edytuj kod]

 • Edukacja z TI. [dostęp 2016-04-08]. - oficjalny przedstawiciel Texas Instruments w Polsce
 • Adrian Perek: Kalkulatory TI. [dostęp 2016-04-08].
 • Krzysztof Burghardt: Kalkulator programowalny Texas Instruments Voyage 200. [dostęp 2016-04-08]. - artykuł na temat możliwości współpracy kalkulatorów TI z wolnym oprogramowaniem.
 • W języku angielskim[ | edytuj kod]

 • Voyage 200 - strona producenta
 • ticalc.org - Największa, najstarsza (1996) i ciągle rozwijająca się baza oprogramowania i informacji dla kalkulatorów TI
 • UnitedTI - Największa i najbardziej aktywna społeczność programistów TI
 • TiEmu - Emulator TI-89/TI-92/Voyage 200 dla Linuksa, Windows i Mac OS X
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.878 sek.