• Ciekawostki
  • Encyklopedia
  • Seria GP2 - sezon 2008

Przeczytaj także...
    Adam Carroll (ur. 26 października 1982 roku w Portadown, Irlandia Północna) – brytyjski kierowca wyścigowy rodem z Irlandii Północnej.Silverstone Circuit – tor Formuły 1 położony na granicy hrabstw Northamptonshire i Buckinghamshire. Odbywa się na nim Grand Prix Wielkiej Brytanii. Rekord okrążenia obecnej wersji toru został ustanowiony w 2010 r. przez Fernando Alonso i wynosi 1:30,874.
    Barcelona (katal. [bərsəˈɫonə], hiszp. [barθeˈlona]) – miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym, około 110 km na południe od grzbietu Pirenejów i granicy hiszpańsko-francuskiej. Stolica prowincji o tej samej nazwie oraz wspólnoty autonomicznej Katalonii. Drugie co do wielkości miasto Hiszpanii, z liczbą mieszkańców wynoszącą 1 620 809 wewnątrz centrum administracyjnego. Zespół miejski Barcelony wykracza poza centrum administracyjne, z liczbą ludności wynoszącą 4 588 000, jest piątym co do wielkości zespołem miejskim w Unii Europejskiej. Cała metropolia ma około 5 milionów mieszkańców.

Seria GP2 – sezon 2008 – rozpoczął się 26 kwietnia w Barcelonie, a skończył się 14 września na torze Monza. Był to czwarty sezon GP2.

Zmiany[ | edytuj kod]

Po raz pierwszy w GP2 odbyły się dwa wyścigi w Monako.

Lista startowa[ | edytuj kod]

• Po wypadku w GP2 Azja Series Michael Herck został zastąpiony przez Giacomo Ricci'ego. Później w Monaco zastąpił Go Andy Soucek. Na Magny-Cours wrócił do zespołu.
  • Po wyścigu w Barcelonie Paolo Maria Nocera traci miejsce w zespole, zastępuje Go Adrián Vallés, który rozpoczynał sezon z Fisichella Motor Sport. W FSM za Vallésa jeździ Adam Carroll, a po Monaco – Marko Asmer.
  • Poszkodowany po pierwszym wyścigu Christian Bakkerud zostaje zastąpiony przez Andy'ego Soucka, który ostatecznie po Magny-Cours zastępuje Go.
  • Ofiara po pierwszej rundzie w Stambule Davide Valsecchi, zostaje zastąpiony przez Marcello Puglisi'ego i Bena Hanleya.
  • Po Magny-Cours Ben Hanley został zastąpiony przez Lucasa di Grassiego.
  • Po wyścigu na torze w Silverstone Luca Filippi zostaje zastąpiony przez Sakona Yamamoto. Natomiast Flippi zastąpił w Team Arden Yelmera Buurmana.
  • Najlepsze wyniki w wyścigach[ | edytuj kod]

Wyniki kierowców[ | edytuj kod]

Punktacja:
    Wygrana w kwalifikacjach (pole position do sobotniego wyścigu): 2 punkty
    Punktacja w pierwszym wyścigu (Sobota): 10-8-6-5-4-3-2-1 (osiem pierwszych pozycji)
    Punktacja w drugim wyścigu (Niedziela): 6-5-4-3-2-1 (sześć pierwszych pozycji)
    Najszybsze okrążenie: 1 punkt (w każdym wyścigu; aby otrzymać punkt, kierowca musi przejechać przynajmniej 90% dystansu, ukończyć wyścig w pierwszej dziesiątce, a także wystartować do wyścigu z wyznaczonego pola startowego)

Michael Herck (ur. 4 sierpnia 1988 roku w Bukareszcie) – rumuński kierowca wyścigowy. W roku 2004 wygrał mistrzostwa Włoskiej Formuły Renault Monza oraz Hiszpańskiej Formuły Renault 1.6, a rok później został mistrzem Austriackiej Formuły 3.W latach 2009-2011 był kierowcą serii GP2.Istanbul Park (znany także jako Istanbul Racing Circuit i początkowo Istanbul Otodrom) – tor wyścigowy leżący w azjatyckiej części Stambułu – największego miasta Turcji. Został zaprojektowany przez niemieckiego projektanta Hermanna Tilke.
  • Wyścig w Niemczech wygrał Romain Grosjean, ale dostał 25 sekundową karę w wyniku czego ostatecznie zajął drugie miejsce, za Giorgio Pantano.
  • W pierwszej rundzie wyścigu w Monza Giorgio Pantano dostał karę przejazdu przez pit lane za przekroczenie białej linii po wyjeździe po wyjeździe z pit lane.
  • Klasyfikacja zespołów[ | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

• Oficjalna strona serii (ang.). gp2series.com. [dostęp 2013-02-04].
  • Christian Bakkerud (ur. 3 listopada 1984 w Kopenhadze, zm. 11 września 2011 w Londynie) – duński kierowca wyścigowy.Monako, Księstwo Monako (fr. Monaco, Principauté de Monaco, monegaski (nie jest językiem urzędowym) Mùnegu, Principàtu de Mùnegu) – niewielkie miasto-państwo położone w Europie Południowej nad Morzem Śródziemnym w obrębie Riwiery francuskiej. Po Watykanie jest to drugie najmniejsze pod względem powierzchni niezależne państwo świata.

w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

Czas generowania strony: 0.009 sek.