• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Serhij Matwiejew

  Przeczytaj także...
  95. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1998 odbyły się w Bordeaux w dniach 26 - 30 sierpnia 1998. W programie mistrzostw znalazły się cztery konkurencje dla kobiet: sprint, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy oraz wyścig na 500 m i osiem konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison i keirin.Serhij Wołodymyrowicz Czerniawski (ukr. Сергій Володимирович Чернявський, ur. 2 kwietnia 1976) – ukraiński kolarz torowy, wicemistrz olimpijski oraz mistrz świata.
  92. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1995 odbyły się w Bogocie w dniach 26 - 30 września 1995. W programie mistrzostw znalazły się cztery konkurencje dla kobiet: sprint, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy oraz wyścig na 500 m i osiem konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison i keirin. Były to pierwsze mistrzostwa, na których rozegrano sprint drużynowy i madison.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Serhij Leonidowycz Matwiejew (ukr. Сергій Леонідович Матвєєв, ur. 29 stycznia 1975 w Mironówce) – ukraiński kolarz torowy, wicemistrz olimpijski oraz trzykrotny medalista torowych mistrzostw świata.

  XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atlancie w Stanach Zjednoczonych w dniach 19 lipca - 4 sierpnia 1996 roku.Bohdan Bondarew, ukr. Богдан Бондарев (ur. 2 czerwca 1974 w Doniecku) – ukraiński kolarz szosowy jeżdżący w barwach polskich grup kolarskich Mróz, CCC - Polsat, Action ATI. Uczestnik Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atlancie (1996).

  Kariera[ | edytuj kod]

  Pierwszy sukces w karierze Serhij Matwiejew osiągnął w 1995 roku, kiedy podczas mistrzostw świata w Bogocie wspólnie z Ołeksandrem Symonenko, Bohdanem Bondariewem i Dimitrijem Tołstenkowem wywalczył drużynowo srebrny medal w kategorii elite. W tej konkurencji zajął także siódme miejsce na igrzyskach olimpijskich w Atlancie w 1996 roku, a na mistrzostwach świata w Perth razem z Symonenko, Ołeksandrem Fedenko i Ołeksandrem Kłymenko zdobył kolejny srebrny medal. Na rozgrywanych w 1998 roku mistrzostwach świata w Bordeaux Ukraińcy w składzie: Symonenko, Matwiejew, Fedenko i Rusłan Pithornij byli najlepsi. Na igrzyskach olimpijskich w Sydney w 2000 roku Matwiejewz pomocą Fedenki, Symonenki i Serhija Czerniawśkiego zdobył srebrny medal olimpijski. Na tych samych igrzyskach indywidualnie był siódmy, a rywalizację w szosowej jeździe na czas ukończył na osiemnastej pozycji. Od tej pory startował głównie w wyścigach szosowych. Na igrzyskach w Atenach w 2004 roku wraz z kolegami z reprezentacji był szósty w drużynowym wyścigu na dochodzenie. W 2009 roku zakończył karierę.

  Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.Ołeksandr Ołeksandrowicz Fedenko (ukr. Олександр Олександрович Феденко, ur. 20 grudnia 1970 w Kijowie) – ukraiński kolarz torowy i szosowy, wicemistrz olimpijski oraz trzykrotny medalista torowych mistrzostw świata.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.Dmitrij Tołstienkow – ukraiński kolarz torowy, srebrny medalista mistrzostw świata. Największy sukces w swojej karierze Tołstenkow osiągnął w 1995 roku, kiedy podczas mistrzostw świata w Bogocie wspólnie z Ołeksandrem Symonenko, Serhijem Matwiejewem i Bohdanem Bondariewem wywalczył srebrny medal w drużynowym wyścigu na dochodzenie. Nie startował na igrzyskach olimpijskich.
  Warto wiedzieć że... beta

  Mironówka (ukr. Миронівка, trb. Myroniwka) – miasto na Ukrainie w obwodzie kijowskim, siedziba władz rejonu mironowskiego, liczy 13 tys. mieszkańców (2006).
  Rusłan Pidhorny, ukr. Руслан Віталійович Підгорний (ur. 25 lipca 1977 w Winnicy) – ukraiński kolarz szosowy i torowy, zawodnik grupy Vacansoleil-DCM.
  Ołeksandr Serhijowicz Symonenko (ukr. Олександр Сергійович Симоненко, ur. 14 lutego 1974 w Kirowohradzie) – ukraiński kolarz torowy, wicemistrz olimpijski oraz pięciokrotny medalista mistrzostw świata.
  XXVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie rozgrywane były w Atenach (Grecja) w dniach 13-29 sierpnia 2004. Uczestniczyło w nich ponad 10 500 sportowców z 202 państw. Rozdanych zostało 301 kompletów medali w 28 dyscyplinach olimpijskich.
  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.
  Ołeksandr Kłymenko (ukr. Олександр Клименко, ur. 19 grudnia 1975) – ukraiński kolarz torowy, srebrny medalista torowych mistrzostw świata.
  94. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1997 odbyły się w australijskim Perth w dniach 27 - 31 sierpnia 1997. W programie mistrzostw znalazły się cztery konkurencje dla kobiet: sprint, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy oraz wyścig na 500 m i osiem konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison i keirin.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.342 sek.