• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Serhij Kaczynski

  Przeczytaj także...
  Polesie (845) – kraina geograficzna i historyczna, leżąca głównie na terytorium obecnej Białorusi i Ukrainy, oraz częściowo Polski i Rosji. Stanowi południowo-zachodnią część Niżu Wschodnioeuropejskiego.Wołyń (ukr. Волинь) – kraina historyczna w dorzeczu górnego Bugu oraz dopływów Dniepru: Prypeci, Styru, Horynia i Słuczy, obecnie część Ukrainy – obwody wołyński i rówieński, zachodnia część żytomierskiego oraz północne części tarnopolskiego i chmielnickiego.
  Banderowcy - członkowie frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, dowodzonej przez Stepana Banderę (OUN-B), w po rozłamie w 1940 roku członkowie niezależnej podziemnej organizacji ukraińskiej.
  Upamiętnienie S. Kaczynskiego w Orżewie

  Serhij Kaczynski ps. Ostap (ur. około 1912, zm. 11 marca 1943 w Orzewie) – ukraiński wojskowy, organizator pierwszej sotni UPA.

  Był synem księdza na Polesiu. Oficer polskiej armii. W OUN od 1931, wojskowy referent OUN-B okręgu Riwne na Wołyniu w latach 1941-1943.

  Zorganizował w październiku 1942 pierwszą sotnię UPA. Według ukraińskich nacjonalistycznych źródeł zginął 11 marca 1943 podczas ataku na fabrykę dykty w Orzewie. Jego sotnia w czasie ataku rzekomo zniszczyła fabrykę, zadając niemieckiej ochronie straty w wysokości 60 zabitych przy minimalnych własnych (4 zabitych). Źródła polskie nie potwierdzają faktu ataku UPA na Orzew w tym czasie. Grzegorz Motyka wątpi w taką wersję śmierci Kaczynskiego.

  Grzegorz Motyka (ur. 1967) – polski historyk, specjalizujący się w tematyce ukraińskiej, od 2011 członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej.Orzew (ukr. Оржів, trb. Orżiw) - osiedle typu miejskiego w rejonie rówieńskim obwodu rówieńskiego Ukrainy. W II Rzeczypospolitej miejscowość należała do gminy Klewań powiatu rówieńskiego województwa wołyńskiego.

  Linki zewnętrzne[]

 • Encyklopedia OUN-UPA (ukr.)
 • Przypisy

  1. Grzegorz Motyka, "Ukraińska partyzantka 1942-1960", Warszawa 2006, ISBN 83-88490-58-3, s.194  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (ukr. Організація Українських Націоналістів) – ukraińska nacjonalistyczna organizacja polityczno-wojskowa założona w 1929 w Wiedniu.
  Równe (ukr. Рівне / Riwne, ros. Ровно / Rowno; jidysz ראָװנע, Rowne) – miasto na Ukrainie, stolica obwodu rówieńskiego. Liczba mieszkańców w 2005 roku wynosiła 247 870.
  Sotnia – samodzielny pododdział wojska. Nazwa wywodzi się od 100 żołnierzy (ros. setka, secina). Sotnia była podstawową jednostką organizacyjną UPA w okresie walk partyzanckich (1942–56). Wielkością i organizacją w przybliżeniu odpowiadała kompanii, dzieliła się na 3–4 czoty (pluton) po 30–50 ludzi, te na roje (drużyna) po 10–12 ludzi, a roje na łanki (sekcje) 5–6 ludzi. Przy każdej sotni działał rój żandarmerii polowej.
  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.
  Ukraińska Powstańcza Armia (ukr. Українська Повстанська Армія (УПА), Ukrajinśka Powstanśka Armija – UPA) – formacja zbrojna stworzona przez frakcję banderowską Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów pod koniec 1942 roku, kierowana przez OUN-B. Działała głównie na Wołyniu i w Galicji Wschodniej i na terenie na zachód od Linii Curzona.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.