• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sergio Bianchetto

  Przeczytaj także...
  Giuseppe Beghetto (ur. 8 października 1939 w Tombolo) – włoski kolarz torowy i szosowy, mistrz olimpijski oraz sześciokrotny medalista torowych mistrzostw świata.58. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1961 odbyły się w szwajcarskim Zurychu. Rozegrano sześć konkurencji dla mężczyzn: sprint, wyścig na dochodzenie i wyścig ze startu zatrzymanego zarówno dla zawodowców jak i amatorów oraz dwie konkurencje dla kobiet: sprint i wyścig na dochodzenie.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Sergio Bianchetto (ur. 16 lutego 1939 w Brenta) – włoski kolarz torowy, trzykrotny medalista olimpijski oraz czterokrotny medalista mistrzostw świata.

  61. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1964 odbyły się w stolicy Francji - Paryżu. Rozegrano dwie konkurencje dla kobiet: sprint i wyścig na dochodzenie oraz siedem konkurencji dla mężczyzn: sprint, wyścig na dochodzenie, wyścig ze startu zatrzymanego zarówno dla zawodowców jak i amatorów, a także wyścig drużynowy na dochodzenie zawodowców.XVIII Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1964 roku w Tokio (Japonia). Igrzyska w "Kraju kwitnącej wiśni" stały się imprezą łączącą tradycje ze współczesnością (zastosowano m.in. najnowsze techniki pomiarów wyników). Po wykluczeniu przez organizatorów niektórych sportowców z Indonezji oraz Korei Północnej kraje te wycofały swoje reprezentacje. MKOL nie wyraził zgody na występ ekip RPA, co było reakcją na rasistowską (w stosunku do czarnoskórej większości) politykę rządu w Pretorii.

  Kariera[]

  Jako jedyny kolarz w historii wywalczył dwa złote medale w rywalizacji tandemów. Na igrzyskach olimpijskich w Rzymie w 1960 roku triumfował wspólnie z Giuseppe Beghetto, a na rozgrywanych cztery lata później igrzyskach w Tokio partnerował mu Angelo Damiano. W Tokio był także drugi w sprincie, przegrał z rodakiem Giovannim Pettenellą. Zdobywał medale mistrzostw świata w sprincie indywidualnym amatorów: złote MŚ w Zurychu (1961) i MŚ w Mediolanie (1962), srebrny na MŚ w Liège (1963) oraz brązowy podczas MŚ w Paryżu (1964). Wielokrotnie zdobywał medale torowych mistrzostw kraju, w tym siedem złotych.

  59. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1962 odbyły się w szwajcarskim Zurychu. Rozegrano dwie konkurencje dla kobiet: sprint i wyścig na dochodzenie, a do dotychczas rozgrywanych sześciu konkurencji dla mężczyzn: sprintu, wyścigu na dochodzenie i wyścigu ze startu zatrzymanego zarówno dla zawodowców jak i amatorów dodano wyścig drużynowy na dochodzenie zawodowców.60. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1963 odbyły się w belgijskim Liège. Rozegrano dwie konkurencje dla kobiet: sprint i wyścig na dochodzenie oraz siedem konkurencji dla mężczyzn: sprint, wyścig na dochodzenie, wyścig ze startu zatrzymanego zarówno dla zawodowców jak i amatorów, a także wyścig drużynowy na dochodzenie zawodowców.

  Starty olimpijskie (medale) ]

  Rzym 1960
 • tandem - Gold medal with cup.svg złoto
 • Tokio 1964
 • tandem - Gold medal with cup.svg złoto
 • sprint - Silver medal with cup.svg srebro
 • Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.Angelo Damiano (ur. 30 września 1938 w Neapolu) – włoski kolarz torowy, mistrz olimpijski oraz brązowy medalista mistrzostw świata.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Giovanni Pettenella (ur. 28 marca 1943 w Caprino Veronese - zm. 19 lutego 2010 tamże) – włoski kolarz torowy, dwukrotny medalista olimpijski oraz brązowy medalista mistrzostw świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.