• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Seret - dopływ Dunaju

  Przeczytaj także...
  Czerniowce (ukr. Чернівці, rum. Cernăuţi, ros. Черновцы, jid. טשערנאָוויץ, orm. Չերնովեց, niem. Czernowitz/Tschernowitz) – miasto w południowo-zachodniej części Ukrainy w Bukowinie północnej nad Prutem.Roman – miasto we wschodniej Rumunii, w okręgu Neamţ, nad Mołdawą, w pobliżu jej ujścia do Seretu. Około 69,5 tys. mieszkańców.
  Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.

  Seret (ukr. Сирет – Syret, rum. Siret) – rzeka na Ukrainie i w Rumunii, lewy dopływ Dunaju. Długość wynosi 726 km, powierzchnia zlewni 44 000 km².

  Rzeka wypływa ze źródeł w Beskidach Pokucko-Bukowińskich (Karpaty Wschodnie), płynie przez Wyżynę Mołdawską i Nizinę Wołoską, a do Dunaju uchodzi w Gałaczu.

  Seret jest żeglowny w dolnym biegu. Doliną rzeki biegnie szlak komunikacyjny, łączący Bukareszt i Gałacz w Rumunii z Czerniowcami i Lwowem na Ukrainie.

  Dopływ – rzeka lub mniejszy ciek, który nie uchodzi bezpośrednio do zbiornika wodnego (morza, jeziora), ale do innego cieku. W zależności od tego, z której strony brzegu rzeki (patrząc od źródła) dopływ łączy się z nią, wyróżnia się dopływy lewe i prawe. Ponadto dopływy posiadają swoje własne dopływy – tworzą w ten sposób hierarchię sieci rzecznej: rzeka główna, dopływy pierwszego stopnia, drugiego, trzeciego, itd.Gałacz (rum. Galaţi) – miasto we wschodniej Rumunii, położone na lewym brzegu Dunaju, pomiędzy ujściami do niego Prutu i Seretu. Miasto to jest stolicą okręgu Gałacz.

  Główne dopływy:

 • lewe: Bârlad;
 • prawe: Suczawa, Mołdawa, Somuzu Mare, Bystrzyca, Trotuş, Putna, Râmnicu Sărat, Buzău.
 • Ważniejsze miejscowości nad Seretem: Berehomet, Storażynec, Siret, Râmnicu Sărat, Roman, Bacău, Gałacz.

  Zobacz też[]

 • Rzeki Europy
 • Linki zewnętrzne[]

 • Seret w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom X (Rukszenice – Sochaczew) z 1889 r. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nizina Wołoska (t. Nizina Rumuńska; rum. Câmpia Română) – nizina w południowej Rumunii, pomiędzy Karpatami Południowymi a Dunajem.
  Mołdawa (rum. Moldova) – rzeka w północno-wschodniej Rumunii (Mołdawia), prawy dopływ Seretu w zlewisku Morza Czarnego. Jej długość wynosi 237 km, powierzchnia zlewni – 4315 km², średni przepływ u ujścia – 32 m³/s.
  Bukareszt (rum. București) – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju (44°25′N 26°06′E), nad rzeką Dymbowicą.
  Wyżyna Mołdawska (rum. Podişul Moldovei) – wyżyna we wschodniej Rumunii. Wyżyna jest rozcięta dolinami Seretu, Prutu i mniejszych rzek. Główne miasto to Jassy.
  Karpaty Wschodnie (52) - odcinek Łuku Karpat między Przełęczą Łupkowską na północnym zachodzie a przełęcz Predeal na południu.
  Seret (rum. Siret) – jedno z najstarszych miast na Bukowinie, leży na terytorium obecnej Rumunii, przy granicy z Ukrainą, nad rzeką Seret.
  Dunaj (łac. Danubius, niem. Donau, słow. Dunaj, węg. Duna, chorw. Dunav, serb. i bułg. Дунав, rum. Dunărea, ukr. Дунай gr. Ίστρος (Istros) – druga co do długości (po Wołdze) rzeka w Europie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.